Tavo LRT

2020.05.04 10:06

LRT metų žodžiais išrinkti „koronė“ ir „šimonėda“

LRT.lt 2020.05.04 10:06

Minėdama Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną LRT kvietė gyventojus rinkti LRT žodį ir posakį – siūlyti įdomius, netradicinius, tarmiškus, naują reikšmę įgavusius žodžius bei posakius, išgirstus LRT televizijos ir radijo programų laidose ar perskaitytus LRT.lt portale per pastaruosius metus.

Laimėtojus rinko LRT.lt portalo skaitytojai ir speciali LRT komisija. Iš viso šių metų rinkimams gyventojai pasiūlė 44 žodžius ir posakius, iš kurių komisijos nariai Marijus Žiedas, Margarita Alper, Edvardas Kubilius, Indrė Česnauskaitė ir Birutė Rutkauskaitė balsavimu atrinko po 10 žodžių ir 10 posakių. Paskelbus dešimtukus LRT.lt portale visi norintieji galėjo balsuoti už įdomiausią žodį ar posakį.

Daugiausiai LRT.lt portalo skaitytojų balsų sulaukė žodis „koronė“, kurį ištarė Edita Mildažytė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, o Metų posakiu išrinkta frazė „Ateis laikas, ir mes nusiimsime kaukes“, kuri skambėjo COVID-19 pasekmių mažinimo fondo socialinėje reklamoje, transliuotoje per LRT.

Komisija pasirinko naujadarą „šimonėda“, kuris nuskambėjo istoriko, politikos apžvalgininko Bernardo Gailiaus komentare LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“. Tai – kandidatų į prezidentus pavardžių dūrinys (Šimonytė ir Nausėda). Labiausiai komisijai patikęs posakis – „Dėl vieno banano neikite į parduotuvę“ iš socialinės reklamos, raginusios žmones per karantiną be reikalo nesilankyti parduotuvėse.

Pasak konkurso sumanytojos, LRT Kalbos kultūros skyriaus redaktorės Linos Smolskienės, šių metų rinkimai išsiskyrė tuo, kad buvo organizuojami karantino laikotarpiu, tad siūlomi žodžiai ir frazės buvo susijusios su koronavirusu: „koronė“, „Ateis laikas, ir mes nusiimsime kaukes“, „koronaujienos“. Vieni pasiūlymai buvo rimti („Tegul žydi laisvė“), kiti – su humoro gaidele („pranckiada“).

LRT metų žodžio ir posakio rinkimai vyksta trečius metus. Pernai LRT metų žodžiu komisija ir visuomenė paskelbė naujadarą „melagiena“, nuskambėjusį LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“. Ši žodį kalbėdamas apie propagandą ištarė VU TSPMI dėstytojas Nerijus Maliukevičius.

Pernai Metų posakiu komisija išrinko frazę „Nemira, come on“, nuskambėjusią LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“. Taip į laidos vedėjos, žurnalistės Nemiros Pumprickaitės klausimą sureagavo Šarūnas Marčiulionis. Visuomenei labiausiai patiko posakis „Kauno visvaldybė“, pavartotas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dviračio žinios“.

Daugiau apie LRT žodžio ir posakio rinkimus skaitykite čia.