Tavo LRT

2020.04.28 15:09

LRT PLIUS žiūrovai pamatys atgimusį filmą „Moteris ir keturi jos vyrai“

LRT.lt 2020.04.28 15:09

Šį penktadienį, gegužės 1 d., LRT PLIUS kartu su Lietuvos kino centru kviečia pasižiūrėti legendinį Algimanto Puipos filmą „Moteris ir keturi jos vyrai“, atnaujintą praėjus 37 metams po pirmojo jo išleidimo. Juostą šiuolaikiniams ekranams sugrąžino Lietuvos restauratoriai, procese dalyvavo pats režisierius.

„Filmas kaip freska – veikiama laiko ir pelėsių – išblunka. Restauruotame filme „Moteris ir keturi jos vyrai“ vėl matau mėlyną jūrą, auksines kopas ir amžinai gyvus, jaunus aktorius, vaidinančius Tėvą, Moterį ir Brolius. Stebuklas, įvykęs filmuojant filmą, kaip koks sėkmės ženklas lydėjo šį filmą – kasant smėlį dekoracijai, dailininkai aptiko kaltinius vinis, vėliau rąstų liekanas. Pasirodo, mes statėm dekoracijas ant užpustyto Kalvaičių kaimo griuvėsių. Tiesiog atsitiktinai pasirinkome vietą filmavimo aikštelei. Tarp kiną kuriančiųjų sklando gražus posakis – jeigu filmas sėkmingas, sakoma, kad filmuojant pro šalį praskrido elfai. Virš „Moters ir keturių jos vyrų“ tikrai praskrido elfai“, – apie filmą kalba režisierius Algimantas Puipa.

Tiek žiūrovų, tiek kino kritikų įvertintas, daug keliavęs ir apdovanojimus festivaliuose pelnęs filmas yra sukurtas pagal danų rašytojo Holgerio Drachmano novelę „Romanas kopose“. Istorija nukelia į XIX amžiaus Mažąją Lietuvą, kur Kuršių nerijoje gyvenančių žvejų kasdienybę sudrumsčia užklydusi moteris. Vieną po kito jos mylimuosius pasiima jūra, tačiau gyvenimas tęsiasi – gimsta kūdikis, atsiranda nauji rūpesčiai ir naujos viltys.

Scenarijų filmui parašė pats A. Puipa, jam talkino režisierius ir scenaristas Vytautas Žalakevičius vėliau dirbęs ir montuojant filmą.

Kalbėdamas apie dramą „Moteris ir keturi jos vyrai“ kino kritikas Saulius Macaitis yra pasakęs: „Lietuvių kine nelengva rasti kitą tokios nuoseklios kinematografinės kalbos kūrinį“. Anuomet smėlynuose, Lietuvos pajūryje, vykę juostos filmavimai dramai suteikė ypatingą – šiaurietišką, filosofinę atmosferą. Į kūrybinį procesą aktyviai įsitraukė ir aktoriai – jie drąsiai improvizuodavo ir net patys sukūrė unikalų šokį, matomą vestuvių scenoje.

Filme vaidino daug garsių šalies aktorių: Jūratė Onaitytė, Antanas Šurna, Vidas Petkevičius, Saulius Balandis, Povilas Gaidys, Valdemaras Jatautis, Kostas Smoriginas, Jonas Pakulis, Olita Dautartaitė, Janina Lapinskaitė, Vytautas Paukštė, Edvardas Kunavičius. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrusi J. Onaitytė už geriausią moters vaidmenį 1984 m. buvo įvertinta VII sąjunginio kino festivalio Kijeve. Be kitų įvertinimų ir filmo kelionių, juosta „Moteris ir keturi jos vyrai“ buvo parodyta ir Lokarno kino festivalyje.

Juostos restauravimo procesą atliko komanda iš Lietuvos: talkinant režisieriui, vaizdą restauravo „Madstone“ komanda, garsą atkūrė kompozitorius Sigitas Mickis.

Kaip skelbia Lietuvos kino centras, režisieriaus A. Puipos, šiemet įvertinto Nacionalinės kultūros ir meno premija, restauruoto filmo pristatymai buvo suplanuoti didžiuosiuose ekranuose, tačiau dėl karantino teko šiuos planus koreguoti. Perkėlus premjerą į televizijos eterį atsivėrė galimybė filmą pamatyti ne tik kino teatrų lankytojams, bet ir visiems Lietuvos gyventojams.

Restauruoto filmo premjera įvyks penktadienį, gegužės 1 d., 21.30 val. LRT PLIUS eteryje.