Tavo LRT

2020.04.27 08:39

LRT kviečia į atvirą istorijos pamoką „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“

LRT.lt 2020.04.27 08:39

Balandžio 30 d. 12.05 val. vyks ketvirtoji projekto „Laisvės banga“ atvira istorijos pamoka – „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“. Pamoką tiesiogiai transliuos LRT.lt portalas.

Transliaciją taip pat bus galima stebėti ir LRT „Facebook“ paskyroje.

Pamokos-diskusijos metu LRT RADIJO žurnalistė Rūta Kupetytė kalbins Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovą Arnoldą Pranckevičių ir dainų autorę, atlikėją Moniką Linkytę. Pamokos dalyviai dalysis asmeninėmis patirtimis ir prisiminimais apie tai, kokia Lietuva buvo prieš sugrįždama į Europos šalių bendruomenę ir kaip pasikeitė gyvenimas Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare.

„Lietuvos kelionė atgal į Europą, į savo tikruosius namus, atsispindėjo ir mano gyvenimo sprendimuose. Nuo stovėjimo Baltijos kelyje kartu su tėvais vaikystėje ir studijų JAV ir Prancūzijoje atsivėrus laisvam pasauliui iki grįžimo namo padėti prezidento Valdo Adamkaus komandai, darbo Europos institucijose Lietuvai jau įstojus į Europos Sąjungą.

Visa tai nebūtų įmanoma be Kovo 11-osios ir be gegužės 1-osios – dviejų datų, kurios įtvirtino mūsų valstybės nepriklausomybę ir jos laisvą pasirinkimą“, – Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) pradžią prisimena Arnoldas Pranckevičius.

ES nare Lietuva tapo prieš šešiolika metų – 2004 m. gegužės 1-ąją, praėjus devyniems metams nuo to, kai 1995 m. birželio 12 d. buvo pasirašyta Europos (asociacijos) sutartis, kuria buvo pripažintas Lietuvos siekis tapti ES nare.

Viena populiariausių Lietuvos muzikos atlikėjų Monika Linkytė iš labai arti stebėjo kitą Europai svarbų istorinį įvykį – „Brexitą“, Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš ES. Pernai prestižiniame Britų ir airių moderniosios muzikos institute Londone Monika baigė trejų metų trukmės muzikos studijas. „Europa man atvėrė galimybę studijuoti užsienyje.

Čia galėjau užaugti kaip kūrėja ir mokytis iš tų, kuriuos stebėjau per „YouTube“. Man ir muzikai ES atvėrė duris į Europą be sienų“, – sako Monika Linkytė, pamokoje papasakosianti apie patirtį mokantis svetimoje šalyje ir apie sprendimą po studijų grįžti į Lietuvą. Atlikėja taip pat prisimins ir 2015 m. vykusią „Euroviziją“, kurioje ji kartu su Vaidu Baumila atstovavo Lietuvai.

Atvira istorijos pamoka „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“ yra jau ketvirtoji projekto „Laisvės banga“, kurį LRT įgyvendina kartu su JAV ambasada, dalis. Naujausios pamokos „Laisvės kūryba“ įrašą galite pasižiūrėti LRT mediatekoje.

Ketvirtąją pamoką padeda organizuoti Europos Komisijos atstovybė, su kuria bendradarbiaudama LRT gegužės 8 dieną rengs Europos egzaminą – taip bus paminėta Gegužės 9-oji, Europos diena.

Stebėti pamoką „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“ kviečiami mokiniai, mokytojai ir visi, besidomintys ar norintys daugiau sužinoti apie Lietuvos ir Europos istoriją.

Trečiąją pamoką „Laisvės kūryba“ ypač aktyviai žiūrėjo Grigiškių „Šviesios“ gimnazija – ją stebėjo net 450 moksleivių. Prie pamokos apie Europos Sąjungą virtualiai planuoja prisijungti Marijampolės Sūduvos mokykla.