Naujienų srautas

Tavo LRT2015.10.09 20:24

J. Lennonas – taikos ikona, kurio gyvenime taikos – ne tiek ir daug

Legendinės britų grupės „The Beatles“ lyderis, muzikantas Johnas Lennonas, kuriam penktadienį būtų sukakę 75-eri, tapo taikos ir meilės ikona. Jo tekstuose vyravo pacifistinės idėjos, taikos pasaulyje troškimas, bet paties gyvenime taikos buvo nedaug. Kaip pastebi J. Lennono gyvenimą nagrinėję biografai, tam buvo priežasčių. 

„Heartbreak Hotel“ – kalbama, kad ši Elvio Presley daina įkvėpė jaunąjį Johną Winstoną Lennoną tapti roko žvaigžde.

Vaikystėje priklausęs skautų organizacijai ir giedodavęs bažnyčioje, vėliau – maištingas ir pamokų nelankantis paauglys, būdamas 17 metų, susipažįsta su Paulu McCartney. Jis moko Johną groti gitara, jie kartu ima rašyti dainas ir sukuria grupę, pavadinimu „The Beatles“. 1960-aisiais P. McCartney namuose Liverpulyje bitlai įrašo dainą „Hello Little Girl“. Tai – pati pirmoji J. Lennono sukurta daina.

Tais pačiais metais dar niekam nežinomus bitlus viename klube pastebi vadybininkas Allanas Williamsas ir taip prasideda šios grupės legenda. Bitlai kartu gros dešimt metų, o tarp daugybės hitų bus ir tokios J. Lennono parašytos dainos kaip „Come Together“, „Strawbery Fields“ ar „All You Need is Love“, pastarosios žodžiai „Viskas, ko reikia, tai – meilė“, pasak J. Lennono, yra geriausias tekstas, kokį jis yra kada nors parašęs.

Būdami dar tik 23 metų, bitlai tampa turtingi ir labai įtakingi. Gerbėjai, o ypač gerbėjos, dėl šių keturių vaikinų eina iš proto – žmonės atsimena, kad bitlų koncertuose didžiąją laiko dalį girdėdavai ne jų dainas, o spiegiančias ir iš laimės, verkiančias paaugles, kurios nutildavo, tik dainai pasibaigus.

1966-aisiais J. Lennonas susipažįsta su japonų dailininke, avangardiste Yoko Ono, turtingo japonų bankininko dukra. Ji J. Lennonui daro stiprią įtaką. Teigiama, kad dėl jos muzikantas 1969-aisiais paliko bitlus. Tada grupė išsiskyrė, ir kiekvienas buvęs narys pradėjo savo solines karjeras.

J. Lennonas su Y. Ono susituokia, jie kartu įrašo albumus. Naujoji žmona savo vyrą įtraukia į akcijas, nukreiptas prieš karą Vietname, o 1970-aisiais J. Lennonas pareiškia, kad visi pinigai, uždirbti iš muzikos, bus skirti kovai už taiką planetoje.

Buvęs bitlas jaunimui greitai tampa taikos ir meilės ikona, o jo skelbiamos idėjos, ko gero, ryškiausiai atsispindi dainoje „Imagine“, kurai įtakingas amerikiečių žurnalas „Rolling Stone“ savo geriausių visų laikų dainų penkiasdešimtuke skyrė trečią vietą.

Dainoje kviečiama įsivaizduoti pasaulį be karo, turto, religijos ir viso to, kas, anot J. Lennono, priešina žmones.

Ši daina dažnai skamba kaip taikos, meilės ir lygybės himnas. Deja, paties J. Lennono asmeniniame gyvenime tos taikos – ne tiek jau ir daug. Įnikęs į narkotikus, jis mušdavo tiek savo pirmąją, tiek ir antrąją žmoną. Su pirmąja, Cynthia Powell, jis susituokė dėl to, kad ši laukėsi jo kūdikio.

J. Lennono sūnus Julianas, kuriam dabar 52-eji, pasakoja, kad tėvo dažnai nebūdavo namie, o grįždavo jis tik privartojęs narkotikų, mušdavo žmoną ir iki ašarų įžeidinėdavo savo vaiką, sakydamas, kad jis tėra klaida. Legendinio muzikanto sūnus teigia, kad jo tėvas buvo veidmainis – dainuodavo apie taiką ir meilę, tačiau to nesuteikė savo artimiausiems žmonėms ir draugams. O kai užmezgė romaną su Y. Ono ir paliko savo pirmąją žmoną, gėrio ikona beveik nesidomėjo savo sūnumi.

J. Lennono biografai rašo ir apie tai, kad roko žvaigždė, be smurto proveržių, dažnai meluodavo, dėl nesėkmių kaltindavo kitus ir norėjo, kad žmonės jį kone garbintų.

Biografai, ieškodami viso to priežasčių, priduria – paties J. Lennono vaikystė buvo nelaiminga: pirmiausia eismo įvykio metu žuvo jo motina, vėliau mirė labai mylimas dėdė, taip pat – ir geriausias draugas. Kaip rašo biografas Philipas Normanas, J. Lennoną nuolatos palikdavo žmonės, kuriuos jis mylėjo.

Be to, jis ir pats nujautė, kad mirs ne sava mirtimi, kas ir atsitinka 1980-aisiais, kai šizofrenija sergantis vyras, gavęs roko žvaigždės autografą, tą patį vakarą Niujorke J. Lennoną nušauna, muzikos legendą kaltindamas veidmainiškumu.

Ši netikėta ir tragiška mirtis, atrodo, tik dar labiau sustiprino savotišką J. Lennono kultą, o šiandien, praėjus 75 metams nuo jo gimimo, šimtai tūkstančių muzikanto gerbėjų tik patvirtina seną tiesą, kad, net kai žmonės su savo šviesiomis ir tamsiomis pusėmis mus palieka, kūryba ir simboliai gyvuoja amžiais. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi