Naujienų srautas

Tavo LRT2020.04.13 21:28

Klausykimės kartu: su pandemija kovojančiai Europai – unikali 8 val. trukmės Maxo Richterio lopšinė

LRT.lt 2020.04.13 21:28

LRT jungiasi prie Jungtinės Karalystės visuomeninio transliuotojo BBC inicijuotos simbolinės karantiną išgyvenančių žmonių palaikymo akcijos – balandžio 14-osios naktį LRT KLASIKA transliuos Maxo Richterio 8 val. trukmės kūrinį „Sleep“.

Kūrinio galite klausytis čia.

Unikalaus, eksperimentinės muzikos kūrinio, kurio pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia miegas, autorius – žinomas vokiečių kilmės britų kompozitorius Max Richter. Kūrinys sukurtas konsultuojantis su neuromokslininkais, analizuojant muzikos ir pasąmonės santykį. Užuot klausę visiškai susikaupę klausytojai kviečiami kūrinį patirti miego būsenoje.

„Šis kūrinys kaip niekada kalba mums labai daug. Kilęs kaip eksperimentas, kompozitoriaus asmeninė refleksija gyvenimui „nuolat įjungtame“ režime, šiandien jis kviečia sustoti, įsiklausyti į save ir trumpam atsitraukti nuo neramių aktualijų. Iš asmeninės lopšinės kūrinys virsta lopšine visam pasauliui“, – sako LRT KLASIKOS vadovas Julijus Grickevičius.

Pirmą kartą „Sleep“ buvo atliktas 2015 m. Londono „Wellcome Collection“ muziejuje ir buvo tiesiogiai transliuojamas per BBC radijo 3-iąją programą. Pasirodymo metu prie M. Richterio, grojusio pianinu ir valdžiusio elektroninės muzikos įrangą, prisijungė sopranas Grace Davidson, penki stygininkai ir publika, kuri buvo kviečiama įsitaisyti lovose ir miegoti.

Būtent šį 2015-ųjų „Sleep“ įrašą ir girdės LRT KLASIKOS klausytojai – kūrinys per LRT KLASIKOS programą bus transliuojamas nuo balandžio 13 d. 21.30 val. iki balandžio 14 d. ryto, 6.00 valandos. Transliacijos pradžią komentuos LRT KLASIKA vyresnioji muzikos redaktorė Rasa Murauskaitė. Akcijoje dalyvauja Europos transliuotojų asociacijos (EBU) nariai, įvairių šalių visuomeninių transliuotojų radijo stotys.

Dabar, kai visas pasaulis kovoja su COVID-19 pandemija, klausytojai iš naujo atranda šią lopšinę skubančiam pasauliui – kovo mėn. JAV „Billboard“ klasikinių albumų sąraše „Sleep“ netikėtai pakilo iki pirmosios vietos.

LRT savo paskyroje „Facebook“ taip pat kviečia klausytojus dalytis savo muzikiniais atradimais, garsais ir dainomis, kurios ramina, įkvepia, migdo ar tiesiog padeda atsipalaiduoti po įtemptos dienos.

Kompozitoriaus M. Richterio kūryba šią savaitę skambės bei bus aptariama ir kitose LRT KLASIKOS laidose. Trečiadienį, balandžio 8 d. 13 val. laidoje „Įgarsintas vaizdas“ bus kalbama apie kompozitoriaus sukurtą muziką filmams – „Valsas su Baširu“, „Kuždesių sala“, „Tikri pojūčiai“, serialui „Birmingemo gauja“. Svajinga, bet ne per daug banali, melancholiška, tačiau ir suteikianti vilties M. Richterio muzika kuriama filmams, analizuojantiems vienatvės, izoliacijos temas, padeda personažams ir filmų žiūrovams ieškoti santykio su praeitimi, dabartimi, pabėgti nuo pasaulio triukšmo.

Ketvirtadienį, balandžio 9 d. 17 val. apie M. Richterio kūrinį bus kalbama Domanto Razausko laidoje „Kitas laikas“, penktadienį, balandžio 10 d. 16 val. – analizuojama Gerūtos Griniūtės laidoje „Pakeliui su Klasika“. Balandžio 13 d., pirmadienį 13.00 val. laida „3000 priežasčių” kartu su laidos pašnekovu tapytoju Linu Jusioniu gvildens minimalizmo estetikos klausimus šiuolaikiniame mene.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą