Tavo LRT

2020.04.02 10:04

Šį penktadienį „Labas rytas, Lietuva“ laidoje – pasakojimus apie lietuvius Argentinoje užbaigsiantis reportažas

LRT.lt 2020.04.02 10:04

Šią savaitę LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ rodo pasakojimų apie pasaulio lietuvius, gyvenančius Argentinoje, ciklą. Paskutinįjį, penktąjį reportažą iš Argentinos kviečiame žiūrėti šį penktadienį, balandžio 3 dieną.

Penkių pasakojimų ciklą „Pasaulio lietuviai Argentinoje“ sukūrė žurnalistas Ignas Krupavičius, Argentinoje lankęsis metų pradžioje. Po Pirmojo pasaulinio karo Argentinoje išsilaipino daugiau nei 30 tūkstančių lietuvių, kurių dalis čia įsitvirtino ir sukūrė šeimas. Dabar šalyje gyvena iki 200 tūkstančių žmonių, turinčių lietuviškų šaknų, ir veikia septynios lietuviškos draugijos.

Viena iš tolimoje šalyje lietuvybę puoselėjančiųjų – Dalia Kairelis. Dalia jau gimė Argentinoje, tačiau puikiai pamena, kaip 1990 metais, būdama dvyliktokė, bėgo iš pamokų, kad galėtų protestuoti prie Sovietų Sąjungos ambasados, kaip rinko gyventojų parašus, kad Argentina kuo greičiau pripažintų nepriklausomybę atkūrusią Lietuvą.

Dalia pripažins, kad turėti dvi tėvynes nėra lengva, nes visą laiką jautiesi tarsi kažką praradęs. Moters širdis padalyta į dvi dalis. Būdama Argentinoje Dalia ilgisi Lietuvos, ilgesnį laiką viešėdama Lietuvoje – pasiilgsta namų ir šeimos, likusių Buenos Airėse.

Tačiau jos dukroms šis klausimas paprastesnis – Juana Daina, metus pasimokiusi lietuvių kalbos, liko studijuoti Vilniaus universitete, Lujan Rasa taip pat žada pabaigusi mokyklą Argentinoje važiuoti į Lietuvą. Dalia įsitikinusi, kad į lietuvių bendruomenę galima pritraukti naujų žmonių, ypač jaunimo. Laikai keičiasi, todėl, anot jos, reikia prisitaikyti ir suprasti, ko lietuviškų šaknų turintys jaunuoliai nori, ko ieško. Būtina svetur gyvenantiems lietuviams veikti išvien ir tapti vėl vieningiems.

Pasakojimų ciklas „Pasaulio lietuviai Argentinoje“ – tęstinio pasakojimų apie pasaulio lietuvius projekto dalis. I. Krupavičius yra parengęs pasakojimus apie lietuvių bendruomenes Australijoje ir Šiaurės Amerikoje.

1 pasakojimas:

Pasaulio lietuviai Argentinoje dega meile Lietuvai: dėvi tautiniais drabužiais, moko vaikus kalbos, švenčia valstybei svarbias šventes

2 pasakojimas:

3 pasakojimas:

Argentinos lietuviai gimtinės nepamiršo: Rosarijuje kasmet kyla Lietuvos vėliava, giedamas himnas

4 pasakojimas:

Labas rytas, Lietuva I d. Tarptautinė vaikiškos knygos diena: ar paprasta suaugusiajam suprasti, kas įdomu vaikui?