Tavo LRT

2015.10.07 12:59

„Amerikos balso“ archyvai: interviu su lengvaatlete E. Šikšniūte-Vadopaliene

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.10.07 12:59

Nesvarbu, koks vaikų ūgis ar svoris – visiems jiems kas antrą dieną po pusantros valandos vyksta fizinio lavinimo pamokos, 1960 m. „Amerikos balso“ žurnalistui Kostui Jurgėlai pasakojo Portlando vidurinės mokyklos, esančios Vašingtono priemiestyje, mokytoja, buvusi garsi lengvaatletė Elvyra Šikšniūtė-Vadopalienė.

– Kokio amžiaus yra moksleiviai?

– Mano mokykloje moksleiviai yra 12–14 metų.

– Ar vaikai turi kasdien lankyti fizinio auklėjimo pamokas?

– Mano mokykloje tas gerai, kad fizinio auklėjimo pamokos yra kas antrą dieną po 90 minučių. Fizinis auklėjimas pritaikomas pagal pajėgumą, pavyzdžiui, jei berniukas ar mergaitė yra jaunesnis, jam negalima duoti stipresnės programos, kuri duodama antroje ar trečioje klasėje.

– Kas yra daroma? Gimnastika, sportiniai žaidimai?

– Kiekvienas berniukas ar mergaitė, kai ateina į klasę, gauna kasdieninę mankštą, kuri užtrunka 10–15 minučių. Po to jau einame į tam tikrą sritį, pavyzdžiui, būna europietiškas futbolas, amerikietiškas futbolas. Paskui – ledo arba lauko ritulys, krepšinis, tinklinis, tautiniai bei paprasti šokiai, švediška gimnastika, tramplinas, lipimas virvėmis bei akrobatika. Berniukams – imtynės bei svorių kilnojimai. Taip pat mažasis beisbolas, lengvoji atletika, stalo tenisas, lauko tenisas, šaudymas iš lanko ir plaukimas. Taigi programa yra gana įvairi. Bandoma duoti visiems berniukams bei visoms mergaitėms visas sporto šakas, nebent jie turi daktaro pažymėjimą. Šiaip nesvarbu svoris ar ūgis – kiekvienas berniukas ir mergaitė gauna tokį patį parengimą.

– Kokio dydžio yra klasės?

– Mažiausia klasė yra 19 vaikų, didžiausia – 35 vaikai. Valstybinėse mokyklose dar būna tarpklasiniai turnyrai, kur rungiasi mergaitės ir berniukai. Taip pat būna tarpmokykliniai turnyrai, kur konkurencija labai didelė, todėl renkami tik geriausiai pasirodę berniukai bei mergaitės.

– O kaip su lengvąja atletika – bėgimais, šokimais?

– Lengvoji atletika tarp berniukų Amerikoje nepaprastai populiari ir kiekviena mokykla turi savo komandas.

– Ar pramoginiai šokiai yra fizinio auklėjimo dalis, ar atskiras kursas?

– Pramoginiai šokiai kai kuriose mokyklose yra dalis fizinio auklėjimo. Kai kuriose mokyklose taip nėra – priklauso nuo fizinio auklėjimo mokytojų nuomonės.

– Pati asmeniškai, man rodos, esi pasiekusi lietuvių moterų bėgimo rekordus.

– Taip. Senais gerais laikais, kai pradėjau sportuoti ir sportavau gana daug. Buvau pasiekusi tremties moterų bėgimo rekordą – 60 m per 7,8 s.

– Tamsta bėgdavai ir ilgesnes distancijas?

– Taip, bėgdavau ir 60 m, ir 75 m, ir 100 m. Taip pat – šuoliai į tolį. Pavyzdžiui, labai gerai atsimenu, amerikiečių visos šalies rungtynėse šuolių į tolį rungtyje gavau trečią vietą, kas, mano nuomone, buvo mano geriausias pasiekimas šioje srityje.

– Tamsta dabar mokai jaunimą sportuoti. Kur pati mokeisi sportuoti?

– Pradžią gavau Vokietijoje tremties stovykloje. Ten aš pradėjau savo pirmuosius sporto žingsnius.

– Ar tai buvo lietuviška gimnazija?

– Tai buvo lietuvių tremties mokykla, paskui – gimnazija.

– Ar tamsta specialų kursą ėmei universitete, prieš eidama mokytojauti į progimnaziją?

– Taip, kad įgyčiau fizinio auklėjimo profesiją, universitete turėjau baigti ketverių metų kursus, į kuriuos įėjo, pavyzdžiui, anatomija, fiziologija, pedagogika, sveikata bei higiena.

– Kelintus metus dėstote?

– Šioje mokykloje – pirmi metai, tačiau dėsčiau kitose mokyklose. Iš tikrųjų tai jau šešti metai.

– Ar visą laiką Vašingtono apylinkėse, ar kitur?

– Pirmi metai – Vašingtone. Kitus penkerius dėsčiau Klivlande ir vienus metus Kalifornijoje. Taigi teko dirbti įvairiose mokyklose.

Populiariausi