Tavo LRT

2020.03.30 11:22

LRT KLASIKA pagerbs amžinybėn iškeliavusį Krzysztofą Pendereckį

LRT.lt 2020.03.30 11:22

Sekmadienio rytą išėjus žymiam lenkų kompozitoriui, dirigentui Krzysztofui Pendereckiui LRT KLASIKA rengia specialią programą, kurioje skambės prisiminimai apie kompozitorių, jo sąsajas su Lietuva ir įtaką Europos muzikai. LRT PLIUS taip pat parodys K. Pendereckio pokalbį su operos soliste Nomeda Kazlaus, nufilmuotą Vilniuje 2013 metais.

„Didžiausi iš talentų nepripažįsta nei ribų, nei kompromisų. Jų kūrybinės individualybės galia naikina stereotipus, tačiau palieka neištrinamus pėdsakus. Toks buvo Krzysztofas Pendereckis. Pasauliui dar negirdėta kalba jis prabilo apie Hirošimos tragediją. Dar daugelį kartų po to jis savo muzika bylojo apie kitus esmingiausius XX–XXI a. poslinkius. Šis kompozitorius buvo ir liks figūra, iš kurios įkvėpimo sėmėsi ir semsis viso pasaulio kūrėjai, nesvarbu, ar rašytų muziką orkestrui, ar roko grupei. Ne išimtis ir lietuvių kompozitoriai, kurių ne vienam K. Pendereckio pagalba buvo labai svarbi žengiant pirmuosius žingsnius į tarptautiškumą. Šio kompozitoriaus išėjimas mums yra tartum artimo draugo netektis“, – sako LRT KLASIKA vyresnioji muzikos redaktorė Rasa Murauskaitė

„Šalia neišsemiamos kompozitoriaus kūrybos, apdovanojimų, tarp kurių 4 „Grammy“, bendradarbiavimo su žymiausiais pasaulio menininkais jis gebėjo įtikinti, kad kūrybai, jos atlikimui yra reikalinga taip pat ir infrastruktūra, dėmesys. Kad menininkai yra tikrieji taikos ir susikalbėjimo ambasadoriai. Jo dėka beveik prieš dešimtmetį Lenkijoje prasidėjo naujų koncertų salių statybos era, kuria, pasak K. Pendereckio, šalis pagaliau užbaigė mentalinį sovietmetį“, – sako LRT KLASIKA vadovas Julijus Grickevičius.

Pirmadienį, kovo 30 d., laidoje „Ryto allegro“ K. Pendereckį prisiminė muzikologė prof. Rūta Stanevičiūtė ir dirigentas Donatas Katkus.

16 val. laidoje „Pakeliui su klasika“ apie išėjusio kompozitoriaus kūrybą mintimis dalysis kompozitorius Mindaugas Urbaitis ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prūsevičienė. Taip pat girdėsime K. Pendereckio interviu ištraukas, skambės lietuvių ir paties kompozitoriaus kūriniai iš jo Lenkijoje organizuotų festivalių.

17 val. laidoje „Sėsk į traukinį A“ Laima Slepkovaitė pristatys 1971 m. K. Pendereckio sukurtą kūrinį „Actions for Free Jazz Orchestra“.

19 val. „Klasikos koncertų salėje“ prisiminsime kūrinius, skambėjusius 2013–2014 m. Lietuvos koncertų salėse minint kompozitoriaus 80-metį: „Čakoną“ iš „Lenkiškojo Reqiem“, 8-ąją simfoniją „Dainos apie netvarumą“, koncertą altui ir orkestrui, dešimties dalių be pertraukos koncertą fortepijonui ir orkestrui „Prisikėlimas“. Solistai: pianistė Mūza Rubackytė, altinininkė Ūla Žebriūnaitė, baritonas Vytautas Juozapaitis, sopranas Michaela Kaune, mecosopranas Agnieška Relis, Kauno valstybinis choras, Lietuvos kamerinis ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestrai. Dirigentas – Krzysztofas Pendereckis.

Antradienį, kovo 31 d. 17 val. laidoje „Kitas laikas“ bus kalbama apie vieno didžiausių XX amžiaus kompozitorių K. Pendereckį populiariosios kultūros kontekstuose, nuo „Radiohead“ iki Davido Lyncho.

19 val. „Klasikos koncertų salėje“ klausysimės Varšuvos nacionalinės filharmonijos choro ir orkestro „Sinfonia Varsovia“ koncerto iš Varšuvos. Solistai: sopranai Iwona Hossa ir Johanna Rusanen, mecosopranas Janina Baechle, tenoras Rafał Bartmiński, baritonas Mariusz Godlewski, bosas Nikolay Didenko. Programoje – Henryko Góreckio simfonija Nr. 2 („Koperniko simfonija“) ir Krzysztofo Pendereckio „Lenkiškasis Requiem“. Diriguoja Maciej Tworek ir Krzysztof Penderecki.

LRT KLASIKA ir Euroradijas taip pat pristatys ir K. Pendereckio diriguojamus jo kūrinių koncertus iš pasaulio koncertų salių.

Ketvirtadienį, balandžio 2 d. 19.30 val. LRT PLIUS parodys 2013 metais nufilmuotą laidą „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“, kurioje dalyvavo kompozitorius K. Pendereckis. Interviu su kompozitoriumi įrašą galima pasižiūrėti ir LRT mediatekoje.

Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus. Kompozitorius Krzysztof Penderecki: diena, kai nekuriu, yra prarasta