Naujienų srautas

Tavo LRT2015.10.04 19:53

Ką reikėtų žinoti, kad negadintume skalbinių ir skalbyklės

Skalbimas – tik iš pirmo žvilgsnio paprastas procesas, bet iš tiesų skalbdami darome daug klaidų. Taip LRT RADIJO laidoje „Namai namučiai“ sako švarumo centro darbuotoja Zita Žebrauskienė. LRT RADIJO pašnekovai pataria, ką daryti, kad nesugadintume drabužių, o skalbyklė veiktų ilgiau.

„Atrodo, kad skalbimas yra labai paprastas procesas, bet klaidų darome labai daug. Naudojame per daug skalbiklių, skalbiame per aukštoje temperatūroje, perkrauname skalbyklę. Mūsų šeimininkės nekreipia dėmesio į vandens kietumą, taip pat nesidomi skalbiklio sudėtimi.

Svarbiausia Lietuvos vartotojui kaina ir efektyvumas, o ar skalbiklyje esančios medžiagos negali sukelti alergijos, visiškai nekreipiama dėmesio. Pažeisdami taisykles dažnai sugadiname ir drabužius, nes visiškai neskaitome jų etikečių“, – kalba Z. Žebrauskienė.

Pasak pašnekovės, skalbyklės ekonomiškumas priklauso ne tik nuo jos techninių parametrų, tačiau ir nuo šeimininkės: jei  bus dedama per daug skalbimo miltelių, teks daugiau kartų skalauti, o jei bus skalbiama per aukštoje temperatūroje, išaugs elektros sąnaudos.

„Skalbimo kokybei labai svarbu ir skalbyklės apkrova. Jei į skalbyklę telpa 5 kg drabužių, geriau įdėti 4,5 kg. Skalbimo kokybė labai priklauso nuo to, kaip skalbiniai juda skalbyklėje, todėl jų neturi būti nei per mažai, nei per daug“, – tikina Z. Žebrauskienė.

Kada negelbsti „ekonominis“ režimas

Renkantis skalbimo mašiną, pirmiausia reikėtų įvertinti, kiek namuose jai yra vietos, sako „Electrolux“ laisvai statomos technikos padalinio vadovas Lukas Brazauskas. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į skalbyklės talpą, energijos klasę.

„Energijos ekonomiškumas skaičiuojamas pagal elektros vartojimą (nuo A+ iki A+++), tačiau yra ir gerokai taupesnių skalbyklių, o vandens sunaudojimas klasėmis nevertinamas, tačiau galima prekybos vietose matyti, kiek ji sunaudoja vandens per metus.

Be abejo, reikia įvertinti, ar skalbyklėje galima skalbti vilnonius audinius, net jei to nerekomenduoja perspėjimai ant drabužių etikečių“, – kalba pašnekovas.

Ekonominis skalbimo režimas, pasak  L. Brazausko, naudingas skalbiant nedaug skalbinių, kitu atveju, tikėtina, skalbiniai neišsiskalbs.

Po kiekvieno skalbimo, anot pašnekovo, patartina palikti praviras dureles. Specialūs guminiai kilimėliai mažina vibraciją ir prailgina skalbyklių gyvavimo laiką.

10 skalbimo taisyklių

Skalbinius reikia surūšiuoti pagal pluoštus, užterštumą ir spalvą.

Jei yra dėmių, jas reikia apdoroti prieš skalbiant. Vyno dėmes – rūgštimi, riebalų – tulžies muilu, indų plovikliu (bespalviu).

Svarbu neperkrauti skalbyklės. Geriau pridėti skalbinių 0,5 kg mažiau, nei nurodyta talpa.

Paisyti informacijos ant skalbimo priemonių pakuotės, visuomet skalbti skalbikliais, skirtais skalbimo  mašinoms (šios priemonės mažiau putoja, todėl geriau skalbia).

Svarbu pasirinkti skalbiklį pagal pluoštą. Perkant skalbiklius, geriausia pirkti koncentruotus: jų reikia gerokai mažiau. Visos skalbimo priemonės sus stipriais kvapais ir daug priedų dažniausiai alergizuoja. Minkštikliai taip pat geriausi nespalvoti, bekvapiai.

Nereikia padauginti skalbimo priemonių, nes skalbyklė panaudos jas visas, o per didelis kiekis gali sukelti alergiją.

Svarbu pasirinkti tinkamą programą. Netinkamas (per didelis gręžimo greitis) pernelyg suglamžo skalbinius.

Skalbimo miltelių jokiu būdu negalima pilti tiesiai į skalbyklės būgną. Naudojant skalbimo kapsules, reikia perskaityti informaciją, kiek jų naudoti. Skysti skalbikliai ypač tinkami, kai skalbiama trumpai ir žemoje temperatūroje.

Kartą ar du per metus pravartu  „skalbti“ be skalbinių, aukštoje temperatūroje, įbėrus 100 g  citrinos rūgšties.

Skalbinių į skalbimo mašiną nereikia dėti sulankstytų, nes skalbimo kokybė bus prastesnė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą