Tavo LRT

2015.09.29 11:34

A. Butkevičius paaiškino, kodėl kis miestams tenkanti GPM dalis

Nors valstybės biudžeto projekte numatyta, kad skolose skendintis Vilnius kitąmet tikriausiai nesulauks daugiau gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir jis mažės Kaunui bei Neringai, o Klaipėdai didės, iš tiesų bendri asignavimai didės, pabrėžia premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasak premjero, didžiausias augimas prognozuojamas būtent didžiuosiuose miestuose, kurių sąrašo pirmoje vietoje yra Vilnius. „Noriu pasakyti, kad visiškai pasikeičia savivaldybių biudžetų tiek pajamų, tiek išlaidų planavimas arba keičiasi visa skaičiavimo metodika ir principai po Konstitucinio Teismo sprendimo. Nei Vilniui, nei Kaunui, nei Neringai bendri asignavimai ateinančiais metais, palyginti su šiais metais, ne mažės, o didės“, – interviu LRT RADIJUI sako premjeras.

Jis akcentuoja, kad bendra Vilniui tenkanti lėšų dalis nemažės, nors mažės GPM dalis. Jis priduria, kad taip vyksta, nes vykdomos Konstitucinio Teismo nutarimo nuostatos, todėl Finansų ministerija nuo 2016 m. keičia savivaldybių biudžetų pajamų skaičiavimo metodiką.

„Pagal ją savivaldybės biudžetui tenkanti GPM dalis bus apskaičiuojama remiantis nauju kriterijumi: konkrečios savivaldybės [...] tuo pačiu laikotarpiu vienam gyventojui tenkančių mokesčių santykiu. [...] Tokios savivaldybės, kaip Vilnius, Kaunas ir Neringa, buvo vadinamosios donorės ir joms nebuvo galima prognozuoti kitų lėšų, kurios yra planuojamos, skaičiuojant vietinių kelių ir gatvių ilgius, savivaldybių teritorijų plotus, pensinio amžiaus gyventojų skaičių, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus gyventojų skaičių ir kitus rodiklius“, – aiškina A. Butkevičius.

Anot jo, po Konstitucinio Teismo išaiškinimo Finansų ministerija nuo kitų metų pakeitė savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodiką, todėl dabar savivaldybės-donorės pateks į bendrą savivaldybių sąrašą ir taip pat gaus lėšų išlaidų struktūrų skirtumams išlyginti.

„Kai tas lėšas pridedame prie GPM dalies, jei nesuklysiu, [asignacijos – LRT.lt] Vilniaus miesto savivaldybei didėja apie 12,1 proc., Kauno – 6,8 proc., Klaipėdai – 3,8 proc., Neringai – 1,6 proc. Taigi didžiausias augimas ateinančiais metais, palyginti su 2015 m., numatytas Vilniaus miestui“, – tvirtina A. Butkevičius.

SGD terminalas išsprendžia ne vieną problemą

Savaitės pabaigoje turėtų būti baigtas dujotiekis Klaipėda–Kuršėnai, per kurį dujos iš suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo galės būti tiekiamos Latvijai ir Estijai. Premjero teigimu, Estija jau perka dujas iš Lietuvos, o Latvijos premjerė yra pasakiusi, kad tokia perspektyva svarstoma.

„Gamtinės dujos importuojamos per terminalą Klaipėdoje ir patiekiamos per AB „Amber Grid“ gamtinių dujų perdavimo sistemą. Šis dujotiekis išsprendžia ne tik klausimą dėl eksporto galimybių padidinimo, bet ir sudaro Lietuvai galimybę visiškai apsirūpinti dujomis vidaus rinkoje per SGD terminalą, jei negautume dujų iš Rytų“, – teigia A. Butkevičius.

Anksčiau, anot jo, Lietuvos dujotiekių tinklai nebuvo visiškai išvystyti, todėl nebūtų buvę galimybės visiškai  aprūpinti dujomis Lietuvos vartotojų, jei būtų prasidėjusios tam tikros blokados.