Tavo LRT

2020.03.13 12:13

„7 Kauno dienos“ – apie padažnėjusias vertingų religinių skulptūrų vagystes Lietuvoje

LRT.lt2020.03.13 12:13

Šį sekmadienį LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“ lankysis Kaišiadorių rajone esančioje sodyboje, kur prie pat kelio stovi sena koplytėlė. Ji ir joje buvusios Jėzaus Nazariečio bei švenčiausiosios Mergelė Marijos skulptūros dar 1992 metais įtrauktos į kultūros vertybių registrą. Deja, daugiau nei šimtmetį išsaugotų skulptūrų nebėra, jos – pavogtos.

Pavogti kultūros paveldo objektai įvertinti viso labo 1,5 tūkst. eurų, tačiau menotyrininkai sako, kad žala padaryta daug didesnė. Buvo suardytas bendras kompleksas – sakralinis, mažosios architektūros kraštovaizdį puošiantis objektas.

Paveldosaugininkai pripažįsta, kad pastaruoju metu tokių vagysčių daugėja. Žemaitijoje pernai užfiksuoti keturi atvejai, kai iš koplytėlių ar koplytstulpių pavogtos vertingos religinės skulptūros.

Vien per kelis šių metų mėnesius gauti du pranešimai apie apvogtas koplytėles, iš kurių dingo keturios vertingos skulptūros. Neatmetama, kad jos vagiamos kitų šalių kolekcininkų užsakymu.

Pasak specialistų, nieko keisto, kad menkai saugomi vertingi meno kūriniai tampa lengvu grobiu vagims, todėl siūlo išeitį – originalias skulptūras atiduoti į muziejus, o jų vietoje pastatyti kopijas.

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fonduose jau yra sukaupta ir saugoma maždaug 3 tūkst. XVIII-XIX amžiaus liaudies menininkų drožtų dievukų.

Laidą „7 Kauno dienos“ žiūrėkite per LRT PLIUS sekmadienį nuo 11.30 valandos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt