Tavo LRT

2020.03.10 11:40

LRT TELEVIZIJOS eteryje – dokumentinio filmo „Misija Sibiras´19. Paliesti tremtį“ premjera

LRT.lt2020.03.10 11:40

Minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį kovo 11 dieną LRT TELEVIZIJA parodys premjerą – dokumentinį filmą „Misija Sibiras´19. Paliesti tremtį“. Ekspedicijos „Misija Sibiras’19“ savanoriai pernai vasarą 10 dienų Kazachstano Karagandos ir Ekibastūzo apylinkių kapinėse ieškojo lietuvių tremtinių kapų. Ekspedicijos metu pavyko surasti maždaug 130 lietuvių kapų.

Filmas žiūrovus valandai perkels į Kazachstano stepes, kuriose atgulė tūkstančiai lietuvių, taip ir negrįžusių namo, į gimtąją Lietuvą. Žiūrovai iš labai arti susipažins su ekspedicijos, siekiančia išsaugoti ištremtų lietuvių atminimą, savanorių vykdoma misija ir jų kasdienybe.

„Filmuojant dokumentiką aikštelėje reikia bent dviejų žmonių – operatoriaus ir garso režisieriaus. Čia viską dariau savarankiškai, bet stengiausi tai išnaudoti kaip privalumą. Kai pats vienas esi su kamera, gali prieiti labai arti žmogaus. Komanda prie tokio filmavimo greitai priprato, todėl pavyko užfiksuoti tikrumą ir emocijas“, – sako filmo režisierius Armas Rudaitis.

„Mes, atrodo, esame visi panašūs, nes turėjome tą patį tikslą, bet tuo pačiu metu ir labai skirtingi, individualūs žmonės. Kai žiūrėsite filmą, pamatysite, kad filmo kūrimo metodas yra praeiti per kiekvieną žmogų asmeniškai. Labai įdomu pamatyti, kaip kiekvienas komandos narys matė ekspediciją“, – įspūdžiais dalinasi ekspedicijos dalyvė, LRT žurnalistė Audra Avižiūtė.

Projekto vadovė Aistė Eidukaitytė pastebi, kad dokumentinėmis juostomis ypač domisi jauni žmonės. „Šiandien, kuomet didžiąją dalį informacijos mėgstame gauti ne tekstu, o vaizdu, jaunam žmogui tai geriausia pažintis su tremties istorija. Kartais geriau vieną kartą pamatyti ir „užsikrėsti“ filmo emocijomis, negu atmintinai mokytis tremties faktus ir skaičius“, – sako A. Eidukaitytė apie dokumentinius filmus, tapusius kasmet į lietuvių tremties vietas rengiamų ekspedicijų tradicija.

Jaunimo ekspedicijos į lietuvių tremties ir kalinimo vietas vykdomos nuo 2006 metų. Jų metu savanoriai ieško lietuvių kapaviečių, sutvarko apleistas kapines, pastato atminimo simbolius, lietuviškomis kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius žuvusiesiems atminti. Per šį laikotarpį jaunimo ekspedicijos yra aplankę ir sutvarkę tremtinių kapavietes Sibire (Rusijoje), Kazachstane, Tadžikistane. Sovietinės okupacijos metu iš Lietuvos į tremtį ir lagerius buvo ištremta apie 280 tūkst. žmonių.

Dokumentinį filmą „Misija Sibiras’19. Paliesti tremtį“ – kovo 11 d. 14.35 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt