Tavo LRT

2015.09.26 11:59

Partijų reitinguose – nedideli pasikeitimai

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.09.26 11:59

Jei rinkimai vyktų rytoj, 5 proc. barjerą tikrai įveiktų šešios partijos, o pirmautų Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Antra vieta tektų Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), iš šios pozicijos išstūmusiems Liberalų sąjūdį (LS). Tokius duomenis rodo visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa.

„Jau kelintą mėnesį mažėja [LS reitingas]. Dabar jie surinktų 13 proc. balsų – mažiau negu TS-LKD. Toliau eina dvi partijos […]: „Tvarka ir teisingumas“ (TT) – 12 proc. ir Darbo partija (DP) – 12 proc. nuo atėjusiųjų balsuoti“, – interviu LRT RADIJUI sako „Vilmorus“ direktorius sociologas Vladas Gaidys.

Jis priduria, kad 5 proc. barjerą peržengia ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Ši partija pelnytų 7 proc. atėjusiųjų į rinkimus balsų.

Sociologas: liberalai – nebe tokie energingi

Pasak V. Gaidžio, LSDP laikosi stabiliai ir pelnytų 30 proc. atėjusiųjų balsuoti simpatijų, o antra vieta atitektų konservatoriams.

„Antroje vietoje šį kartą yra TS-LKD su 15 proc. už juos balsuojančiųjų. Anksčiau šioje vietoje kurį laiką būdavo LS. Jų reitingas kiek sumažėjo. [...] Jau kelintą mėnesį mažėja. Dabar jie surinktų 13 proc. balsų – mažiau negu TS-LKD“, – pastebi sociologas. 

Paklaustas, kaip tai paaiškinti, V. Gaidys teigia, kad politikoje kaip ir sporte – labai svarbu dešimtoji sekundės dalis, ir laimi nebe auksą, o sidabrą.

„Jei pažiūrėtume į liberalų reitingus, liepos mėnesį jie turėjo 15, 2 proc., dabar – 13, 1 proc. Tai nėra didelis sumažėjimas, bet tendenciją matome, kad, jei kitoms partijoms būdingas stabilumas, liberalams nuo praeitų metų lapkričio prasidėjo spartus augimas, gegužę jie buvo pasiekę maksimumą, dabar – mažėjimas. [...] Matyt, nebėra tos energijos, kuri buvo prieš keletą mėnesių“, – svarsto V. Gaidys.

Jo manymu, šiuo metu pasireiškia Remigijus Šimašius, Antanas Guoga, Eligijus Masiulis, tačiau galbūt ne taip energingai, kaip anksčiau, teigia sociologas.

Apklausoje – naujas klausimas

Šio mėnesio apklausoje buvo naujovė – klausta, už ką balsuotų žmonės, jei rinkimuose nedalyvautų jų mėgstama partija.

„Tai nėra reguliarus klausimas, bet jis – įdomus. Žinoma, apie pusė žmonių tada nebalsuotų, bet pusė turi kažką, už ką balsuotų“, – kalba „Vilmorus“ vadovas.

Jo teigimu, socialdemokratų balsai atitektų pačioms įvairios partijoms: LS – 16 proc., DP – 15 proc., TT – 13 proc., LVŽS – 10 proc., tačiau TS-LKD negautų jokių socialdemokratų balsų.

„TS-LKD elektoratas iš esmės nueitų pas liberalus – natūralius savo sąjungininkus, tikrai ne pas DP ar TT. O liberalai – truputį asimetriškai. Jų balsai tektų ir TS-LKD, bet panašus skaičius eitų ir pas socialdemokratus“, – dėsto V. Gaidys.

Pasak jo, šiuo klausimu norėta išsiaiškinti, koks partijų artumas, ar natūralus dabartinės pozicijos blokas.

„Matosi, kad jis natūralus. Opozicija pasidalintų balsus tarpusavyje. Liberalų ir TS-LKD – artimi elektoratai [...]. Galima įžiūrėti scenarijus, kiek balsų, pas ką nueina ir bandyti truputį prognozuoti“, – sako sociologas.

Politikų reitinguose – pastovus trejetas

Politikų reitingavo skalėje ypatingų pasikeitimų nėra – pirmauja prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Prezidentė pirmauja pirmame klausime – kas geriausiai atstovauja jūsų interesams? Iš tikro daugiau nei 20 proc. – už ją. Antroje vietoje yra premjeras – apie 16 proc.“, – tvirtina V. Gaidys.

Tačiau jis atkreipia dėmesį, kad, atsakydami į klausimą, kaip vertina tam tikrus politikus – palankiai ar ne, Algirdą Butkevičių žmonės vertina palankiausiai. Prezidentės reitingas, anot sociologo, kiek sumažėjo – nuo 63 proc. iki 58 proc.

„Vis dėlto 5 proc. sumažėjimas. Kadangi viskas buvo stabilu, sumažėjimas prašosi interpretavimo. Mano hipotezė yra tokia – apklausa vyko daugmaž po to įvykio su kontrabandininkais, kažkas žuvo, kažkas vienaip pasisakė, kažkas – kitaip. Jaučiasi, kokios yra žmonių nuostatos. Simpatijos yra policijos pusėje. […] O prezidentė tai kiek kritikavo“, – pastebi „Vilmorus“ direktorius.

Pasak jo, jei iš palankių vertinimų atimtume negatyvius, aukščiausią balansą pasiektų vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis: „Jis turi mažiausiai priešininkų, kurie jį vertintų neigiamai. Jis yra pirmoje vietoje.“

V. Gaidys: bankininkams reikėtų susimąstyti

Institucijų reitinguose pirmauja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas arba ugniagesiai gelbėtojai. „90 proc. Jau kiek metų šioje srityje nebūna blogų nutikimų. […] Kitos institucijos gauna daug mažiau pasitikėjimo balsų“, – tvirtina V. Gaidys.

Anot sociologo, antroje vietoje – policija, kuri turi 58 proc. palankių vertinimų. Trečioje vietoje – kariuomenė (57 proc.), ketvirtoje – bažnyčia (55 proc.).

„Vilmorus“ vadovo teigimu, ugniagesiai gelbėtojai visad pirmauja dėl kelių priežasčių.

„Vien tas žodis „gelbėtojas“ labai daug duoda. Jie gelbsti žmones. Tai – ta institucija, apie kurią nepamenu kokių nors blogų istorijų“, – sako V. Gaidys.

Sociologas prideda, kad ugniagesiai gelbėtojai yra pirmi ne tik Lietuvos visuomenės apklausose, bet ir kaimyninėje Lenkijoje.

V. Gaidys pastebi, kad vėl šiek tiek sumažėjo pasitikėjimas bankais. Mažėjimo tendencija stebima jau ketvirtą mėnesį iš eilės.

„Turint galvoje tai, kad niekas nei bankrutavo, nei užsidarė, […] bankininkams reikėtų pagalvoti, kodėl pasitikėjimas jais mažėja. […] Kažkada buvo pasakymas: „Saugu kaip banke.“ Buvo laikai, kai buvo aukštas pasitikėjimas bankais“, – prisimena „Vilmorus“ vadovas.

Apklausa vykdoma dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.