Tavo LRT

2020.03.06 09:40

LRT radijo programų eteryje – Moterų muzikos diena

LRT.lt 2020.03.06 09:40

Lietuvos visuomeninis transliuotojas LRT jungiasi prie Europos transliuotojų sąjungos (EBU) iniciatyvos ir kviečia kovo 9-ąją švęsti Moterų muzikos dieną. Tądien LRT RADIJO, LRT KLASIKOS ir LRT OPUS programų eteryje nuo ryto iki vakaro skambės vien moterų sukurta ar jų atliekama muzika.

Prie EBU Moterų muzikos dienos iniciatyvos jau prisijungė beveik 400 Europos visuomeniniams transliuotojams priklausančių radijo stočių, taip pat šimtus radijo stočių turintis visuomeninio radijo tinklas JAV ir radijas Australijoje. Artimiausiu metu visų jų eteryje vieną dieną skambės vien moterų muzika – moterų atlikėjų, kompozitorių ir grupių, kurių dainininkės yra moterys.

Kaip rodo EBU atliktas tyrimas, moterų indėlis į populiariąją ir klasikinę muziką nėra pakankamai įvertintas. Skaičiuojama, kad moterys sudaro vos 30 procentų darbuotojų, dirbančių muzikos versle. Panaši jų dalis yra ir žymiausiuose pasaulio klasikinės muzikos orkestruose

. Tarp prestižinių muzikos apdovanojimų „Grammy“ nominantų moterys per pastaruosius septynerius metus (iki 2019-ųjų) sudarė vos 10 procentų, o atlygis, kurį didžiausios muzikos leidybos įmonės moka atlikėjams vyrams ir moterims, skiriasi 34 proc. moterų nenaudai.

„Ši iniciatyva ne tik suteikia progą mums visiems išgirsti moterų sukurtą ir atliekamą muziką, bet ir giliau pažvelgti į esamą situaciją, kelti klausimus ir ieškoti atsakymų. Ką turime daryti, kad kompozitorių, dainų autorių, dirigenčių, solisčių, dainininkių, orkestrų vadovių pasiekimai muzikos industrijoje būtų pripažinti ir įvertinti. Apie tai taip pat kalbėsime radijo laidose Moterų muzikos dieną“, – sako LRT Radijo departamento vadovas Giedrius Masalskis.

LRT RADIJAS kovo 9 dieną, 19 valandą taip pat kvies išgirsti įspūdingiausius kūrinius iš vasario 16-ąją Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusio vienos populiariausių Lietuvos atlikėjų Jazzu koncerto „Mano namai”. LRT OPUS nuo 19 valandos transliuos žymios JAV alternatyviosios muzikos atlikėjos Angel Olsen koncertą, šįmet įrašytą „Antigel“ festivalyje Ženevoje (Šveicarijoje).

LRT KLASIKA visą dienos muzikos programą dedikuos moterims kūrėjoms tiek klasikinėje muzikoje, tiek džiaze. Apie moteris muzikoje taip pat bus diskutuojama Gerūtos Griniūtės vedamoje laidoje „Pakeliui su klasika“, apie moterų vaidmenį džiazo orkestrų realybėje bus kalbama laidoje „Sėsk į traukinį A“. Maria Schneider, Miho Hazama, Anat Cohen, Monika Roscher – asmenybės, kurios diktuoja tendencijas ir į kurių kūrybą įsiklausoma bandant nuspėti bigbendo ateitį.

„Klasikos koncertų salėje“ nuo 19 valandos skambės įrašas iš koncerto Vienoje – XX amžiaus ir šiuolaikinių kompozitorių kūrinius atliks ORF radijo simfoninis orkestras, diriguojamas Marin Alsop. Išgirsime ir šios legendinės dirigentės mintis apie moterų situaciją klasikinės muzikos pasaulyje ir kovą už lygias teises. 23.05 valandą LRT KLASIKOS eteryje skambės įrašai iš Bavarijos radijo archyvų. Abu Bavarijos radijo orkestrai ir Miuncheno kamerinis orkestras gros moterų kompozitorių – Ramintos Šerkšnytės, Misato Mochizuki, Louise Dumont Farrenc, Lili Boulanger – kūrinius.

Nuo praėjusių metų LRT yra prisijungusi prie BBC inicijuotos programos „50:50“, kuria siekiama, kad visuomeninių transliuotojų kuriamas turinys atspindėtų įvairesnius požiūrius ir ekspertizę, užtikrintų subalansuotą atstovavimą lytims. Dalyvaudama šioje programoje LRT reguliariai vertina duomenis apie laidų dalyvius, pašnekovus, vedėjus. Lyčių lygybės ir įvairovės principas yra ir viena pamatinių vertybių EBU, kurios narė nuo 1993 metų yra ir Lietuvos visuomeninis transliuotojas LRT.