Tavo LRT

2015.09.26 11:07

Klausiate – atsakome. Kaip baltasparniai atsiranda šiltnamyje?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.09.26 11:07

Baltasparniai žiemoja šiltnamiuose ar kitose šiltose patalpose, todėl rudeniop būtent čia jų ir matyti daugiau. Taip sako Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja Elena Survilienė. Jos teigimu, parsinešti šių kenkėjų į šiltnamį ar net namus galima su daigais ar dekoratyvinėmis gėlėmis.

LRT RADIJO klausytoja Onutė iš Panevėžio savo šiltnamyje aptiko baltasparnių. „Kaip baltasparniai atsiranda šiltnamyje? Kaip su jais kovoti? Kaip jie žiemoja?“ – klausia moteris.

Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja E. Survilienė sako, kad kiaušinėlius šiltnamyje neretai sudeda ir peržiemojęs baltasparnis.

„Tada išsirita lervos ir, prisisegusios apatinėje lapo pusėje, maitinasi, čiulpdamos jo sultis. Augalas, netekdamas sulčių, pradeda nykti. Toks lapas praktiškai nustoja funkcionuoti: nebevykdo jokios fotosintezės, nebekvėpuoja. Augalui jis – našta, kaip sergantis organas. Augalai, apnikti tokais baltasparniais, mažiau dera, mažiau žydi, mažiau mezga vaisius ir t. t.“, – aiškina sodininkystės ir daržininkystės specialistė.

Pašnekovės teigimu, nėra galimybės visiškai išnaikinti šiuos sutvėrimus.

„Gamta visą laiką vystosi, ir baltasparniai vystosi. Jų gentainiai yra gavę tiek chemijos, kad jau įprato, ir tai, ką mes galėtume nusipirkti sodo ir daržo reikmenų parduotuvėse, nebebus labai veiksminga ir efektyvu“, –  kalba E. Survilienė.

Specialistė rekomenduoja atidžiai rinktis ir pirkti daigus. Šiltnamyje ji pataria naudoti geltonos spalvos lipnias gaudykles.

„Tokios gaudyklės yra labai efektyvios daugeliui kenkėjų, ne tik baltasparniams“, – tikina ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.