Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.23 19:56

D. Grybauskaitė: reikėjo pradėti ne nuo dalybų – pabėgėliai ne daiktai

Yra labai daug problemų, į kurias Europa žiūrėjo pro pirštus, ir tik dabar pradedama rimtai spręsti ir kalbėti apie tai, kas strategiškai svarbu, nes pabėgėlių pasidalijimas yra tik rezultatas, LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Galbūt ši pabėgėlių krizė ir lėmė dėmesio koncentraciją į tai, nuo ko reikėjo pradėti. Reikėjo pradėti ne nuo dalybų, nes pabėgėliai ne daiktai, jų negalima fiziškai dalinti prieš jų valią, lygiai taip pat prieš valstybių valią juos ten kažkaip apgyvendinti“, – pabrėžė šalies vadovė.

Europos Sąjungos (ES) lyderiai trečiadienio vakarą rengia skubų susitikimą dėl migracijos krizės. Jis įvyks po to, kai antradienį vidaus reikalų ministrai patvirtino susitarimą, pagal kurį ES narės privalo priimti tam tikrą skaičių atvykėlių iš tokių valstybių, kaip Graikija, Italija ir Vengrija, kurios labiausiai kenčia nuo pabėgėlių antplūdžio.

Anot D. Grybauskaitės, šis susitikimas buvo labai sudėtingas, o pasiektas susitarimas yra tik dalinis – pasidalinta tik pusė pabėgėlių: „Kiti 54 tūkst. atidėti vėlesniam laikui, ir, deja, keturios valstybės buvo pastatytos į labai sudėtingą padėtį. Todėl manau, kad [...] tokios situacijos, kokia buvo antradienį, tikrai neturėtų kartotis, nes mes supriešinome valstybes tarpusavyje. Įtampa yra padidėjusi, todėl spręsti tokius sudėtingus ir jautrius klausimus dabar tampa sunkiau.“

Trečiadienio susitikime, teigia prezidentė, bus pradėta kalbėti apie krizės priežastis ir mėginti jas neutralizuoti. T. y. bus kalbama apie išorinių sienų apsaugą, pagalbą Afrikai ir Artimiesiems Rytams, Jungtinių Tautų (JT) maisto programą, taip pat – kaip viduje sutvarkyti ir valdyti pabėgėlių srautus, įvairių naujų finansinių instrumentų sukūrimą.

D. Grybauskaitės teigimu, reikėjo pradėti nuo to, kad sienos ir išorinių sienų apsauga nesutvarkyta, o Europa neapsaugota. Taip pat – kad pabėgėlio statuso suteikimas įvairiose ES šalyse taikomas nevienodai, kad Europa skiria nepakankamai pagalbos tiek Šiaurės Afrikos valstybėms (pavyzdžiui, situacija Libijoje labai sudėtinga), tiek pabėgėlių stovykloms aplink Siriją. Be to, turi būti atnaujintos arba naujai pasirašytos readmisijos (grąžinimo) sutartys.

„Pabėgėlių pasidalijimas yra tik rezultatas. Ir, kai taip konfrontuojama dėl 120 tūkst., situacija, sakyčiau, labai liūdna. Aš taip vertinu, nes pabėgėlių yra gerokai daugiau. Mes nieko neišspręsime net ir su 120 tūkst., jei nedarysime įtakos ir nepakeisime priežasčių, dėl ko taip vyksta“, – pastebi prezidentė.

Jos nuomone, jau iš pradžių buvo padaryta taktinių, galbūt net strateginių, klaidų, kai manyta, kad klausimai bus išspręsti pabėgėlius pasidalijus. „Atvirkščiai – gegužės ir birželio mėnesio sprendimus tuo metu pasidalinti 60 tūkst. pabėgėlių, deja, daugelis šalių už Europos ribų priėmė kaip atvirą kvietimą. O tuo metu mes ir toliau nevaldėme situacijos, toliau nesaugojome savo sienų, toliau per Europą žmonės galėjo judėti be dokumentų. Taigi mes patys pažeidinėjome savo ankstesnius susitarimus dėl Šengeno zonos“, – neslepia šalies vadovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą