Naujienų srautas

Tavo LRT2020.02.26 13:45

Startuoja naujas LRT medijų raštingumo projektas „Naujienų rentgenas“

LRT.lt 2020.02.26 13:45

LRT pradeda dar vieną medijų raštingumo projektą „Naujienų rentgenas“, kuris nagrinės ir padės auditorijoms atpažinti manipuliacijas kasdieniame informacijos sraute.

„Vienas LRT strateginių tikslų – padėti ugdyti kritiškai mąstančius, sąmoningus ir aktyvius piliečius ir taip prisidėti prie demokratijos stiprinimo. Todėl pastaruoju metu daug dėmesio skiriame edukacinėms laidoms ir projektams, kurie moko vertinti medijose platinamos informacijos patikimumą, atpažinti bandymus klaidinti.

Šios mūsų pastangos matomos ir vertinamos visuomenėje, dauguma gyventojų mano, kad LRT prisideda prie demokratijos Lietuvoje“, – sako LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Projektu siekiama ne tik identifikuoti melagienas, bet ir suprasti kaip jos konstruojamos, kaip manipuliuojama mūsų sąmone, kokios technikos naudojamos ir kokių tikslų gali siekti netikrų naujienų ir manipuliacijų skleidėjai.

„Vienas didžiausių XXI amžiaus iššūkių – netikros naujienos, klaidinanti informacija ir jų žaibiška sklaida. Turime kurti atsparią ir kritiškai mąstančią visuomenę. Tam neužtenka tik parodyti pirštu, kad viena ar kita informacija yra klaidinga, tam būtina ugdyti kritiškumą ir medijų raštingumą. LRT projektas „Naujienų rentgenas“, apjungsiantis visas tris LRT platformas – portalą, radiją ir televiziją – būtent to ir sieks.

Norime, kad Lietuvos visuomenė pati gebėtų atpažinti netikras žinias ir kritiškai vertintų gautą informaciją“, – sako viena iš projekto vadovių, LRT.lt portalo vyr. redaktoriaus pavaduotoja Aleksandra Ketlerienė.

LRT projektas „Naujienų rentgenas“ yra tęsinys pernai pradėto projekto „Rinkimų rentgenas“, vykdomo bendradarbiaujant su Baltijos šalių žurnalistinio meistriškumo centru (Baltic Center for Media Excellence) ir žiniasklaidos vystymo organizacija „Internews“.

„Projektas „Naujienų rentgenas“ – puikus kokybiškos žurnalistikos ir naujoviško požiūrio į tai, kaip patraukti auditorijos dėmesį, pavyzdys. Žiniasklaidos ekosistemos išgyvena radikalius pokyčius ir labai svarbu, kad visuomeninis transliavimas sugebėtų patenkinti auditorijos poreikius, todėl džiaugiamės galėdami tęsti bendradarbiavimą su LRT šiame projekte“, – sako Baltijos šalių žurnalistinio meistriškumo centro vykdančioji direktorė Gunta Sloga.

Stiprindama žiniasklaidos raštingumą ir visuomenės atsparumą informacinėms grėsmėms, LRT su tarptautinėmis tiriamosios žurnalistikos organizacijomis – OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) ir Žurnalistikos plėtotės tinklu (Journalism Development Network) – taip pat įgyvendina klaidingos informacijos dekonstravimo projektą „LRT Faktai“.

Be to, šiemet LRT PLIUS eteryje startavo nauja analitinė laida „Proto džiunglės“, kurioje narpliojamos ir dekonstruojamos melagienos, nagrinėjami informaciniai karai, jų tikslai ir galimos pasekmės. Informacinio saugumo ir informacinio karo temos yra analizuojamos ir kitose LRT laidose.

Pirmąjį projekto „Naujienų rentgenas“ straipsnį „Asmenybių medžioklė feisbuke: klystate manydami, kad esate niekam neįdomūs“ skaitykite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi