Tavo LRT

2015.09.23 14:20

Gripo sezonui artėjant: kodėl skiepytis reikia jau dabar

Alvyda Bajarūnaitė, Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.09.23 14:20

Vakcina nuo gripo, įsigyta už valstybės lėšas, jau pasiekė gydymo įstaigas, o rugsėjis ir spalis labai tinkamas laikas pasiskiepyti, LRT RADIJUI sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė. „Kol kas sergančių gripu mūsų aplinkoje yra vienetai, todėl tikimybė susidurti su sergančiu žmogumi ir užsikrėsti tikrai maža. Kadangi nuo užsikrėtimo iki ligos gali praeiti trys paros, o skiepo apsauga susiformuoja po dviejų savaičių, žmogus, pasiskiepijęs, kai aplinkoje yra daug sergančių, susidurs su laukiniu gripo virusu ir susirgs greičiau, negu vakcina spės apsaugoti. Todėl ruduo labai tinkamas laikas skiepytis“, – pabrėžia medikė.

– Vakcina, įsigyta už valstybės lėšas rizikos grupėms skiepyti, jau pristatyta į Lietuvą. Ko gero, jau žinoma, koks virusas bus šiemet? Ar kol kas dar neaišku?

– Apie gripo vakcinos sudėtį kasmet informuojama vasario ar kovo mėnesį. Rekomendacijas dėl gripo vakcinos sudėties teikia mokslininkai, ekspertai, kurie numato, koks gripo virusas gali cirkuliuoti Europoje. Paprastai gripo vakcinoje yra trys gripo antigenai – t. y. žmogus gali būti paskiepytas nuo trijų gripo rūšių. Šių metų gripo vakcinos sudėtyje yra du nauji antigenai, kurie seniai buvo mūsų aplinkoje ir kartu vakcinoje.

Kai kurie žmonės klausia, ar reikia skiepytis, jei pasiskiepijo praėjusiais metais. Atsakymas – tikrai reikia, nes šių metų gripo vakcinos sudėtis skiriasi – žmogus gali pasiskiepyti nuo trijų gripo atmainų, kurių pernai vakcinos sudėtyje nebuvo. Šiemet nupirkta daugiau nei 95 tūkst. dozių, kurios jau baigiamos pristatyti į beveik 500 gydymo įstaigų. O iki spalio 1 d. vakcina, skirta penkioms rizikos grupėms, pasieks visas gydymo įstaigas.

– Vadinasi, jei žmonės būtų skiepijami pernykšte vakcina, ji būtų neveiksminga?

– Taip, ji būtų neveiksminga – vakcina yra vienam gripo sezonui. Jos galiojimas baigėsi vasarą, ir ji visiškai netinkama kitam metų gripo sezonui, nes gripo sezonas trunka nuo vienų metų rudens iki kitų metų žiemos laikotarpio. Todėl dabar ant vakcinos dėžučių žmonės gali pamatyti užrašą, kad gripo sezonas – 2015–2016 m.

– Ar pernykštės vakcinos dar liko? Jei liko, kur ji keliauja?

– Paprastai nepanaudojama labai nedaug vakcinų, bet keletas šimtų dozių visada lieka. Vasario–kovo mėnesį kiekviena sveikatos priežiūros įstaiga pateikia duomenis, kiek turi vienai ar kitai rizikos grupei priklausančių asmenų. Tačiau vyksta ir emigracija, ir imigracija, todėl dozių lieka. O vakcinos utilizavimu pasirūpina konkursą laimėjusi farmacijos įmonė.

– Paminėjote, kad valstybės lėšomis perkama sezoninio gripo vakcina skirta rizikos grupėms. Taigi kam labiausiai reikėtų pasiskiepyti?

– Kaip ir kiekvienais metais, Pasaulio sveikatos organizacija pateikia rekomendacijas dėl prioritetinių rizikos grupių. Jau kelerius metus iš eilės prioritetine rizikos grupe laikomos nėščios moterys, antrai grupei priklauso asmenys, sulaukę 65 metų ir vyresni, trečiai grupei – asmenys, gyvenantys slaugos ir ilgalaikio buvimo globos įstaigose, ketvirtai – medikai ir penktai – visi asmenys, sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis.

Medikų rizikos grupei priklauso ne vien gydytojai, o visas medicinos personalas. Tai ir asmenys, dirbantys gydymo įstaigų registratūrose ar drabužinėse, nes gripo virusas plinta oro lašeliniu būdu ir jiems rizika užsikrėsti ir susirgti tikrai didelė.

– Tos grupės, kurioms skirta ši vakcina, turi susimokėti ar tai daroma nemokamai?

– Tai daroma visiškai nemokamai, nes valstybė tam skiria lėšų jau aštuntą sezoną.

– Kas teikia informaciją apie tai, kas gali būti paskiepytas nemokamai? Tai daro šeimos gydytojai?

– Taip, turėtų informuoti kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga. Turėtų būti paskelbta ir vieša informacija, kad vakcina jau yra ir galima pasiskiepyti. O visi šeimos gydytojai žino savo pacientų sveikatos problemas, todėl turi patarti ir pasakyti, kad yra galimybė pasiskiepyti. Lietuvoje nėra skiepijama privalomai – tik rekomenduojama tai padaryti, o asmuo arba asmens tėvai (globėjai) sprendžia, ką daryti.

– Kasmet prieš sezonines gripo epidemijas tenka kurti naujas vakcinas. Ar dar nėra sukurta tokios vakcinos, kuri suteiktų imunitetą visam gyvenimui?

– Gripas – labai gudrus virusas, kuris nuolatos mutuoja. Pats gripo viruso rezervuaras gyvena vandens paukščiuose, o mutacija iš vandens paukščio į kokį kitą šiltakraujį gyvūną ar žmogų įvyksta kas 10–40 metų. Taigi pasakyti, koks gripo virusas cirkuliuos ateinančiais metais, praktiškai neįmanoma. Nuspėti galima, bet pasakyti tiksliai tikrai neįmanoma, nes gripo virusų yra labai daug. Žinoma, būna, kad ir suklystama.

– Kada laikas skiepytis ir per kiek laiko susiformuoja apsauga?

– Skiepytis laikas jau dabar, nes vakcina jau pasiekė gydymo įstaigas. Rugsėjis ir spalis tam labai tinkamas laikas – sergančių gripu mūsų aplinkoje yra vienetai, todėl tikimybė susidurti su sergančiu žmogumi ir užsikrėsti tikrai maža. Kadangi nuo užsikrėtimo iki ligos gali praeiti trys paros, o skiepo apsauga susiformuoja po dviejų savaičių, žmogus, pasiskiepijęs, kai aplinkoje yra daug sergančių, susidurs su laukiniu gripo virusu ir susirgs greičiau, negu vakcina spės apsaugoti. Todėl ruduo labai tinkamas laikas skiepytis, juo labiau kad vakcina šiais metais į gydymo įstaigas pristatyta anksčiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.