Naujienų srautas

Tavo LRT2020.02.19 11:37

LRT kviečia skaityti... ausimis

LRT.lt 2020.02.19 11:37

Šių metų Vilniaus knygų mugę LRT pasitinka šūkiu „Skaityti galima ir ausimis“. Daugiau nei 60 tūkst. garso įrašų mediatekoje sukaupusi LRT kviečia keliaujant, vaikštant, sportuojant, užsiimant namų ruoša ar tiesiog laukiant eilėje šį laiką panaudoti ir skaitymui ausimis. Jau nuo šio ketvirtadienio LRT, Vilniaus knygų mugės partnerė, kvies susitikti net keliose mugės vietose ir siūlys įvairios prasmingos veiklos.

„LRT šiemet Knygų mugės lankytojus kviečia atrasti kitokį tekstų, istorijų, pasakojimų ir knygų patyrimo būdą aktyvuojant ne akis, bet ausis. Per daugybę dešimtmečių LRT mediateka yra sukaupusi milžinišką archyvą, kuriame galima rasti ir naujausius LRT laidų įrašus, ir pačių autorių, taip pat žinomiausių Lietuvos aktorių įskaitytų knygų, radijo serialų, radijo teatro, radijo dokumentikos įrašus. Juos kuria teksto ir garso profesionalai, todėl specialiai Vilniaus knygų mugei LRT kruopščiai atrinktas radijo įrašų 20-tukas pabudins vaizduotę, išplės įprastą erdvę ir leis pakeliauti laiku.

Informacinį lauką šiandien užvaldžius nuolat besikeičiantiems ryškiems vaizdams radijo dokumentika ar radijo spektaklis padeda persijungti į lėtesnį, žmogui draugiškesnį tempą. Štai vakar netikėtai gavau žinutę iš Pekino, kad LRT 20-tukas labai pradžiugino dėl koronaviruso namie izoliuotus Kinijos lietuvius. Kur bebūtumėt, ką beveiktumėt, garso įrašai gali praplėsti ir prasmingai papildyti kasdienybę“, – sako LRT kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

LRT sudarytame rekomenduojamų radijo įrašų 20-tuke – daug dešimtmečių LRT ištikimai puoselėjamų radijo teatro ir radijo dokumentikos žanrų įrašai, „Vakaras su knyga“ laidos, taip pat ir nauji, inovatyvūs, pasaulines radijo pasakojimo tendencijas atliepiantys žanrai, kaip antai – radijo serialai.

Vieną iš LRT mediatekoje randamų radijo serialų – 8 dalių radijo spektaklį pagal romaną „Pietinia kronikas“ – LRT Vilniaus knygų mugėje atkurs gyvai. Pasikalbėti apie Šiaulių gatvės šnekta parašytą kūrinį ir paskaityti jį ausimis LRT kvies šeštadienį, vasario 22 d., 12.00 val. LRT salėje (5.1 salė). Susitikime dalyvaus pats bestselerio autorius Rimantas Kmita, serialo režisierius Juozas Javaitis, garso režisierė Sonata Jadevičienė, aktoriai Rokas Petrauskas, Vaidilė Juozaitytė, Urtė Povilauskaitė. Renginį ves radijo žurnalistė Austėja Kuskienė.

Susitikimo metu LRT RADIJO teatro kūrėjai gyvai skaitys dvi kūrinio ištraukas. Radijo serialas yra sukurtas pagal paties romano autoriaus specialiai radijui parašytą 70 puslapių pjesę. Atėjusieji į susitikimą turės progos ne tik išgirsti, bet ir pamatyti aktorių glamones balsu, išvysti garso režisierių paslaptis ir kaip kuriama radijo magija. Susitikimo „Glamonės balsu: „Pietinia kronikas“ LRT Radijo teatre“ akimirkas taip pat parodys ir LRT PLIUS – vasario 26 d. nuo 23.00 valandos.

Jaunųjų skaitytojų salėje, LRT „Vakaro pasakos“ stende (4 salė) bus laukiami tėveliai, norintys savo balsu įskaityti pasaką ir čia pat gauti jos įrašą. Pasakas bus galima įrašyti nuo ketvirtadienio iki šeštadienio 13.00–18.00 val., sekmadienį – nuo 11.00 iki 15.00 valandos. LRT „Vakaro pasakos“ stende labai laukiami ir mažieji mugės lankytojai – vaikai kviečiami atnešti savo pačių nupieštą mėgstamos pasakos iliustraciją ir dalyvauti konkurse „Piešiu pasaką“. Mažųjų čia taip pat lauks ir spalvingos laikinos „Vakaro pasakos“ tatuiruotės.

Vilniaus knygų mugės metu LRT salėje bus laukiami ir visi norintys pasitikrinti girdimąją atmintį – atspėti, kieno balsas skamba LRT laidų ištraukose. Teisingai atsakę į klausimus mugės dalyviai dalyvaus LRT organizuojamuose konkursuose, kurių metu bus galima laimėti specialiai mugei pagamintus marškinėlius su „Pietinia kronikas“ citata.

LRT salėje taip pat vyks įvairios diskusijos, knygų pristatymai ir apdovanojimai. Penktadienio vakarą, vasario 21 d., nuo 18.00 val. čia vyks Metų knygos rinkimų apdovanojimai, kuriuos tiesiogiai transliuos LRT PLIUS, LRT KLASIKA ir LRT.lt portalas. Specialiąją LRT „Kultūros dienos“ transliaciją iš vieno svarbiausių Vilniaus knygų mugės renginių, suburiančių skaitytojų ir rašytojų bendruomenę, ves LRT laidų vedėjai Živilė Kropaitė, Gerūta Griniūtė ir Julijus Grickevičius.

21-oji Vilniaus knygų mugė prasideda šį ketvirtadienį, vasario 20 d., Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Didžiausiame Baltijos šalių literatūros renginyje šiemet stendus bus įsirengę net 380 leidyklų, vyks daugiau nei 600 renginių, daugiau nei 400 susitikimų su autoriais. Praėjusiais metais mugėje apsilankė per 65 tūkst. žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą