Tavo LRT

2015.09.20 17:38

Klausiate – atsakome. Kuriais atvejais, pardavus būstą, reikia mokėti gyventojų pajamų mokestį?

Jeigu būsto savo nuosavybėje neišlaikėte penkerius metus, greičiausiai teks susimokėti gyventojų pajamų mokestį, tačiau esama ir išimčių. Taip sako Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

LRT RADIJO klausytojas domisi, ar, parduodant būstą, jam teks susimokėti gyventojų pajamų mokestį. „Prieš trejus su puse metų pirkau būstą, dabar galvoju parduoti. Ar reikės mokėti pajamų mokestį? Jeigu taip, tai nuo kokios sumos: gautos už pardavimą ar vidutinės rinkos kainos?“ – teiraujasi klausytojas. 

Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorė R. Virvilienė aiškina, kad tai, ar teks mokėti šį mokestį, priklauso nuo kelių aplinkybių.

„Jeigu parduodamas butas buvo įsigytas po 2011 sausio 1 d. ir neišlaikytas nuo įsigijimo iki pardavimo penkerius metus, tokios buto pardavimo pajamos yra apmokestinamos, taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą“, – tikina pašnekovė.

R. Virvilienės teigimu, apmokestinamosios pajamos apskaičiuojamos kaip skirtumas tarp buto pardavimo ir įsigijimo kainos, įskaitant teisės aktuose nustatytus privalomuosius mokėjimus. Tai – bendra taisyklė, tačiau esama išimčių.

„Jeigu gyvenamasis būstas buvo įsigytas prieš trejus metus ir jame pastaruosius dvejus metus teisės aktų nustatyta tvarka buvo deklaruota gyvenamoji vieta, tokio būsto pardavimo pajamos yra apskritai neapmokestinamos“, – aiškina Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorė.

Taip pat, jeigu gyvenamajame būste gyventojas buvo deklaravęs gyvenamąją vietą trumpiau negu dvejus metus, tokios būsto pardavimo pajamos yra neapmokestinamos tik tuo atveju, jeigu per vienerius metus nuo tokio būsto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos yra naudojamos kitam būstui, kuriame gyventojas deklaruoja savo gyvenamąją vietą, įsigyti.

„Tokios yra Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatytos išimtys ir bendros taisyklės“, – sako R. Virvilienė.