Tavo LRT

2015.09.16 17:41

D. Grybauskaitė: Lietuvai reikia sukurti naują pabėgėlių gyvenimo modelį

Lietuva turi sukurti naują, daug spartesnį pabėgėlių priėmimo ir integracijos modelį, negu turėjo anksčiau, LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Ir su premjeru kalbėjome, kad būtina kurti horizontalią sistemą, vyriausybėje turi būti atsakingas žmogus (gal vicekancleris), kuris galėtų koordinuoti visų kitų ministerijų veiklą, nes kol kas matome, kad vienos nori daryti viena, kitos atsako neva už kita, o iš tikrųjų yra kone penkios ar šešios ministerijų atsakomybės“, – pabrėžia šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, apie pabėgėlių laikymą Rukloje pusę metų ar metus kalbėti net negalima, turi būti suderinta vadinamoji greitojo priėmimo procedūra: „Jau prieš žmonėms atvykstant turi būti patikrinti dokumentai, atvykus labai greitai, per kelias dienas, turi būti suteikti bent jau laikini dokumentai, kad žmonės galėtų pradėti dirbti, nes reali integracija prasideda jau nuo pirmos dienos.“

Kiekviena pabėgėlių šeima, pabrėžia D. Grybauskaitė, turi gyventi lietuviškoje aplinkoje, kad galėtų mokytis kalbos, o ne tik paskaitų klausyti. Taip pat šeimos turi turėti ir savanorį, ir kuratorių, kad žmonės būtų integruojami realiai.

„Tai bus investicija į tuos žmones, kurie pradės dirbti ir kurti pridėtinę vertę valstybei taip, kaip daro mūsų Lietuvos piliečiai kitose šalyse. Taigi vien tik uždaryti, sukišti lėšas ir tuščiai išleisti pinigus tikrai negalime sau leisti. Pabėgėlius reikia skirti nuo kitų migrantų, kurie ieško tik skalsesnės duonos“, – teigia šalies vadovė.

Paklausta, ar ES šalims pagaliau pavyks išspręsti pabėgėlių problemą, D. Grybauskaitė sako, kad šios problemos prasidėjo jau prieš kelerius metus, tik ES nepakankamai reagavo ir manė, kad reikalai susitvarkys patys.

„Deja, tiek tos krizės šaltiniai, karai įvairiose šalyse užsitęsė. Pagalba pabėgėliams, kurie buvo įsikūrę šalia esančiose šalyse (Turkijoje ir kitose) turbūt buvo nepakankama. Matome, kad ir Jungtinių Tautų (JT) maisto programai nepakanka lėšų ir t. t. Taigi priežasčių, kodėl pabėgėlių srautai padidėjo, yra labai įvairių“, – primena prezidentė.

Anot jos, šį pirmadienį, kai buvo susitikę vidaus reikalų ministrai, buvo priimti labai svarbūs sprendimai: „Pirmiausia, sprendimas, kad būtina sukurti saugių šalių sąrašą, užtikrinti išorinių sienų apsaugą, sustiprinti „Frontex“ operacijas aplink Europą ir aplink Europos vandenis, peržiūrėti Dublino reglamentą, sutvarkyti nelegalių migrantų grąžinimo ir readmisijos sistemas. Taip pat suteikti paramą pabėgėlių stovykloms Turkijoje, Jordanijoje ir Libane.“

Be to, primena šalies vadovė, Lietuva yra JT narė, o visos JT narės yra prisijungusios prie 1951 m. JT Ženevos konvencijos dėl pabėgėlio statuso suteikimo. „Taigi, jei yra objektyvios priežastys ir žmogui gresia pavojus, dėl ko jis negali likti savo šalyje, kreipiasi į saugesnę valstybę ir prašo pabėgėlio statuso, visos valstybės įsipareigojo tai labai rimtai svarstyti. Taigi bet kuri ES šalis turi JT narės įpareigojimą tai daryti. Nusisukti, nematyti ir galvoti, kad tai ne mūsų reikalas, tikrai niekas negali“, – tvirtina D. Grybauskaitė.