Naujienų srautas

Tavo LRT2020.02.06 11:16

LRT PLIUS eteryje – „Proto džiunglės“: nauja analitinė laida apie informacinius karus

LRT.lt 2020.02.06 11:16

Nuo vasario mėnesio LRT PLIUS eteryje pradedama rodyti laida „Proto džiunglės“, nagrinėsianti informacinius karus, propagandą ir netikras naujienas.

Šį šeštadienį, vasario 8 d., laidos vedėjas, žurnalistas Virginijus Savukynas su politologu Vyčiu Jurkoniu ir istorikais Antanu Kulakausku bei Tomu Baranausku analizuos „litvinizmo“ teoriją ir jos keliamus pavojus. Nors, kaip sako laidos kūrėjai, apie šią teoriją jau ne kartą kalbėta, tačiau verta ir šiandien kelti klausimus – ar galėtų ji įgyti naują kvėpavimą, jei Rusija prisijungtų Baltarusiją, kaip Rusija galėtų panaudoti ją prieš Lietuvą, koks galėtų būti scenarijus?

Kaip teigia „litvinistai“, XIX amžiaus pabaigoje įvyko didžioji vagystė – žemaičiai pasisavino lietuvių vardą ir visą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, kuri iš tiesų buvo baltarusiška. Tokias mintis išsako kai kurie baltarusių istorikai ir visuomenės veikėjai.

Rusijos propaganda taip pat dažnai kartoja klišę, kad Vilnių ir jo kraštą Lietuva atgavo tik dėl Sovietų Sąjungos, todėl tai, kad Vilnius dabar priklauso Lietuvai, joks lietuvių nuopelnas. Be to, dar galima prisiminti faktą, kad XX amžiaus pradžioje lietuviai Vilniuje sudarė tik kelis procentus gyventojų – jis buvo lenkiškas ar baltarusiškas.

Taigi laidos kūrėjai kvies pasvarstyti, kas būtų, jei Rusija prisijungtų Baltarusiją – ar negalėtų tai tapti pretekstu toliau reikšti teritorines pretenzijas? „Grąžinti“ Vilnių ir Rytų Lietuvą Baltarusijai, o Lietuva tegu išsitenka ten, kur ir yra jos istorinė vieta, t. y. Žemaitijoje?

Prisiminkime dar vieną istorijos epizodą. Rusija Lietuvą pirmą kartą okupavo 1795 metais, kai Rusija, Austrija ir Prūsija pasidalino Abiejų Tautų Respubliką. Tada ir buvo sukurta teorija, kad Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė buvo slaviška, tad Rusija ne okupavo, bet pasiėmė tai, kas jai priklausė. Netgi buvo įrodinėjama, kad lietuviai – tai jėzuitų „išradimas“.

Ši teorija, kad lietuviai pavogė iš baltarusių istoriją ir pasisavino lietuvių vardą, sovietams buvo pristatyta dar 1926 metais. Tada baltarusių veikėjas Vaclavas Lastouskis SSRS pasiuntinybei Kaune išdėstė šias mintis. Stalinui neprireikė šių išvedžiojimų, kai jis norėjo užgrobti Lietuvą, tačiau kas gali garantuoti, kad ši korta nebus ištraukta šiais laikas?

Pirmosios „Proto džiunglės“ laidos, kuri buvo transliuota vasario 1 d. ir kurioje buvo analizuojama, kaip atsiranda gandai ir kuriamos melagienos, įrašą galima pasižiūrėti LRT mediatekoje.

Laida „Proto džiunglės“ transliuojama šeštadieniais per LRT PLIUS nuo 16.30.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi