Tavo LRT

2015.09.16 11:21

Vokietija reikalauja Sirijoje imtis aktyvių veiksmų

Nesugebant susitarti, kaip spręsti pabėgėlių krizę, Vokietijos konservatoriai ima reikalauti, kad Europos Sąjunga ir kitos šalys pagaliau nustotų tik stebėti padėtį Sirijoje, „Ryto garsams“ sako LRT RADIJO bendradarbė Vokietijoje Vida Kaluza. „Miuncheno saugumo konferencijos vadovas Wolfgangas Ischingeris reikalauja, kad Vokietija ir kitos šalys liautųsi tik žiūrėti į konfliktą Sirijoje, o į jį kištųsi. T. y. pačioje Sirijoje įkurtų saugumo zoną, kurioje ES ir kitų šalių kareiviai apsaugotų pabėgėlius. Taip pat W. Ischingeris sako, kad Europa turėtų tartis dėl šio konflikto sprendimo su Rusija, Iranu ir, žinoma, su JAV“, – teigia V. Kaluza.

Po to, kai kelios Europos Sąjungos rytinės valstybės atsisakė paremti planą dėl migrantų perskirstymo, Vokietija  pasisako už finansavimo mažinimą pabėgėlius priimti atsisakančioms Bendrijos šalims. Apie šį vidaus reikalų ministro Thomaso de Maiziere`o spaudimą, pasak V. Kaluzos, labai daug diskutuojama ir daug kas jam pritaria, tačiau net pati kanclerė Angela Merkel mano, kad tokie grasinimai nėra tinkama priemonė šiai krizei spręsti. O vicekancleris socialdemokratas Sigmaras Gabrielis pareiškė, kad Europos vidaus reikalų ministrų susitikimas buvo tikra gėda.

„Šiuo metu galvojama, ką daryti kituose frontuose. Tarkim, trečiadienį susitinka Vokietijos vyriausybės kabinetas ir bandys spręsti problemą. Manoma, kad gal būtų galima Vokietijos kariuomenę išsiųsti į Viduržemio jūrą ne tik su keliais laivais, kaip dabar yra. Galvojama apie 950 karių, kurie ne tik dalyvautų ES karinėje operacijoje Viduržemio jūroje, bet ir gaudytų žmonių kontrabandininkus“, – kalba V. Kaluza.

Kadangi Bendrijos ministrams nepavyko susitarti dėl 120 tūkst. pabėgėlių paskirstymo, dabar, anot LRT RADIJO bendradarbės, kalbama apie, kad reikėtų labiau padėti Turkijai ir Jordanijai (net ir finansiškai), kad ten, kur daugiausia pabėgėlių, būtų galima kurti tam tikras stovyklas ir pirmuosius priėmimo punktus. „Taip pat bandoma daryti spaudimą Graikijai, kad ji greičiau kurtų pirmojo pabėgėlių priėmimo punktus. Bent jau Vokietijos žiniasklaida praneša, kad Graikija sutiko bendradarbiauti su Jungtinių Tautų Organizacijos Pabėgėlių agentūra, kad būtų kuriami tokie centrai“, – sako ji.

Kita vertus, teigia V. Kaluza, Vokietijoje pasigirsta visiškai naujų balsų: „Tarkim, iki šiol buvo diskutuojama tik apie tai, kad reikia paskirstyti pabėgėlius po visas ES šalis. Žemutinės Saksonijos ministras pirmininkas Stephanas Weilis jau pradeda kalbėti apie tai, kad reikia plano B – reikia pradėti galvoti visai apie kitas galimybes ir toliau galvoti, kaip reikėtų juos visus paskirstyti po Europą. Nors koks bus tas planas B, kol kas nėra labai aišku.“