Tavo LRT

2015.09.09 16:07

S. Skvernelis: pabėgėlių priėmimas turi būti grindžiamas savanorystės principu

Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „LRT aktualijų studija“, LRT.lt2015.09.09 16:07

Kiek pabėgėlių priimti, turi būti sprendžiama, remiantis savanoriškumo ir solidarumo principais, sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. Anot jo, būtina nustatyti saugių kilmės šalių sąrašą, nes tada lengvai būtų išspręsti 99 proc. prieglobsčio prašymų.

– Skelbiama, kad preliminariai Lietuvai atiteks 1105 pabėgėliai. Prezidentė sako, kad tai atitinka mūsų galimybes. Ką sakote Jūs?

– Šie skaičiai yra preliminarūs. Ar jie atitinka mūsų galimybes, ketvirtadienį nuspręs vyriausybė. [...] Šis, skaičius, kuris įvardytas, atitinka kriterijų, kurį Lietuva nuo pat pradžių siūlė, t. y. atsižvelgiama į bendrąjį vidaus produktą (BVP) ir gyventojų skaičių. Jeigu kalbėtume apie problemą, kuri dabar yra jau ne 40 tūkst., o 160 tūkst. žmonių, preliminarus skaičius, kuris dabar viešinamas, atitinka minėtus kriterijus.

– Kiek apskritai galime priimti?

– Tai turime nuspręsti savo valstybėje. Tai susiję ir su integracijos problemomis: pirminiu apgyvendinimu, integravimu į darbo rinką, sveikatos priežiūra, mokslo, darželių suteikimu ir kita. Turime apsispręsti, kiek galima priimti.

– Kaip vertinate iš savo pozicijos?

– Patikrinsime tūkstantį, 2 tūkst., 5 tūkst. pabėgėlių: ar jie atitinka nacionalinio saugumo kriterijus, ar nekelia grėsmės mūsų valstybei, ir sutvarkysime jų prieglobsčio dokumentus. Tai – mūsų ministerijos kompetencijos ribos.

– Jean-Claude`as Junckeris minėjo, kad 160 tūkst. pabėgėlių turėtų būti paskirstyta privaloma tvarka. Taip pat kalbėjo apie saugių šalių sąrašo sudarymą, nuolatinį perskirstymo mechanizmą. Ar Jums priimtina tai, ką jis kalba?

– Ir taryboje buvo sprendžiama, kad tikrai reikia patvirtinti saugių kilmės šalių sąrašą. 99 proc. prašymų nagrinėjimų būtų išsprendžiami gana greitai. Jų baigtis būtų aiški. Dėl nuolatinio mechanizmo, kuris galėtų būti įtvirtintas, jei ateityje būtų tokios krizės, galima diskutuoti. [...] Dėl privalomumo mes manome, kad kiekviena valstybė turi vertinti savo galimybes, aplinkybes. Tai turėtų būti grindžiama solidarumu ir savanoriškumu. Tokia mano nuomonė.

– Tokią poziciją išsakysite ir pirmadienį Europos vidaus reikalų ministrų susirinkime?

– Išsakysiu tokią poziciją, kokią priims vyriausybė ir kokį mandatą man suteiks Seimas. Išsakysiu ne vidaus reikalų ministro, o Lietuvos Respublikos poziciją.

– Sutinkate su Seimo pirmininke, kad Seimas turi pareikšti nuomonę šiuo klausimu?

– Seimo [Europos reikalų – LRT.lt] komitetas. Pagal statutą tai yra numatyta. Penktadienį bus Seimo komiteto posėdis, kuriame jis patvirtins vyriausybės poziciją arba ne.

– O visas Seimas, ne tik komitetas?

– Šiandien kalbame apie procedūras, kurios numatytos statute. Jeigu bus poreikis, kad Seimas patvirtintų principines pozicijas, tai, matyt, jis tai ir padarys. Negaliu kalbėti už Seimą.