Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.09 09:37

Kalėjimuose netelpančius kalinius Norvegija atiduoda Nyderlandams

Norvegija nebeturi vietų, kur galėtų įkalinti bausmę turinčius atlikti prasikaltusiuosius, todėl sudarė sutartį su Nyderlandais ir kalinius perveža ten. Praėjusią savaitę buvo išsiųsti pirmieji 25 žmonės. Anot LRT RADIJO bendradarbio Norvegijoje Manto Tomkūno, toks sprendimas buvo priimtas dėl dviejų priežasčių.

– Gal gali papasakoti apie argumentus, kodėl buvo pasirinkta kalinius pervežti į Nyderlandus?

– Norvegijos kalėjimuose nėra vietų. Ši problema iškilo jau prieš kurį laiką. Daugelis nuteistųjų vietoje to, kad atliktų bausmę, lieka laisvėje ir tam tikra prasme dalį laiko būna nenubausti. Be to, jie tampa grėsme visuomenei.

Iš viso Norvegijos kalėjimai talpina apie 3,8 tūkst. kalinių, o laisvėje, pagal dvejų metų senumo duomenis, vaikščiojo apie 1,3 tūkst. žmonių, kurie buvo nuteisti, bet dėl vietų trūkumo nebuvo įkaltinti. Praėjusiais metais vyriausybė prabilo apie tai, kad problemą reikėtų spręsti, pasitelkus užsienio kalėjimus.

– Kodėl apskritai Norvegija turi šią problemą? Ar didėja nusikalstamumas ir todėl daugėja kalinių, ar gerinamos sąlygos ir kaliniai negali kalėti, esant prastesnėms sąlygoms?

– Yra dvi priežastys. Norvegijos kalėjimai turi atitikti aukštus standartus, todėl reikia daug laiko ir pinigų, norint juos įrengti. Nuo 2000 m. situacija labai keičiasi. Didelę dalį kalinių sudaro užsieniečiai. Ši dalis vis kilo ir pasiekė apie trečdalį kalinčiųjų. Atsivėrus Šengeno erdvei, kalinčiųjų skaičius sparčiai išaugo.

– Praėjusią savaitę buvo išsiųsta pirmoji grupė. Kaip vyko pats kalinių perkėlimas?

– Perkeliant pirmuosius 25 kalinius, buvo imtasi ypatingų saugumo priemonių – kiekvieną kalinį lydėjo du prižiūrėtojai, kaliniai dviem autobusais buvo nugabenti į Oslo oro uostą Gardermoene. Iš ten jie buvo nuskraidinti į Nyderlandus, vėl susodinti į autobusus ir nuvežti į Norgerhaveno kalėjimą.

– Ar Nyderlandai patys pasiūlė savo kalėjimą?

– Nyderlanduose kalinių skaičius mažėja, todėl buvo atkreiptas dėmesys į Nyderlandus, kur jau kali Belgijos kaliniai – sudaryta tokia sutartis. Vyriausybė nutarė, kad norvegų problemą galima išspręsti, kalinius perkėlus į Nyderlandus.

– Kaip reaguoja patys perkeliami kaliniai? Kaip juos lankyti?

– Taip, ši problema kyla, nes kalinius ginančios organizacijos, patys kaliniai nerimauja, kad bausmę atliks ne Norvegijoje, ne šalia savo artimųjų, iškils kliūčių juos lankyti. Be to, baiminamasi, kad kalėjimo sąlygos gali būti ne tokios pat, kaip Norvegijoje, kad kaliniai, perkelti ne savo noru, gali kelti neramumus.

Kalinių perkėlimo nepalaiko ir Oslo kalėjimo pareigūnų profsąjunga, kuri mano, kad pinigai geriau galėtų būti panaudoti pertvarkyti kalėjimus, samdyti naujus darbuotojus, kurie galėtų prižiūrėti tvarką. Nyderlandų miesto, kuriame yra kalėjimas, gyventojai teigia, kad yra patenkinti, jog norvegai kalės jų mieste, nes bus išsaugotos darbo vietos – iki tol kalėjimas buvo tuščias.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą