Tavo LRT

2019.12.28 18:06

Netikėti sumanymai, apie kuriuos kalbėsime ir rytoj: Naujųjų išvakarėse bus paskelbta Metų vizija

LRT.lt2019.12.28 18:06

Metų vizija: už įgyvendintą inovaciją, naujumą, netikėtą sumanymą, apie kurį kalbėsime ir rytoj. Kviečiame susipažinti, kas pretenduoja į apdovanojimą „Metų vizija“. Laureatai gruodžio 31-ąją, artėjant vidurnakčiui bus paskelbti per LRT TELEVIZIJĄ.

1. Futbolo klubas „Riteriai“ – už su įvairiomis Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų organizacijomis 2019 metais įgyvendintą įniciatyvą #MakeItLouder. Jos metu pirmą kartą futbolo istorijoje futbolo rungtynės pritaikytos kurtiesiems ir neprigirdintiesiems. Ši iniciatyva nominuota ir pasaulio futbolo verslo apdovanojimuose „The Football Business Awards 2019“ „Best corporate social responsibility scheme“.

2. „100 Lietuvų“ (Mindaugas Nastaravičius ir Irmantas Gelūnas) – už visokią Lietuvą, kurią skaitytojai išvydo išskirtiniame multimedijos projekte. Tai – 100 valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtų pasakojimų iš įvairių Lietuvos kampelių. Projektas skatina atrasti ir pažinti visokią Lietuvą – jos savitumą ir kasdienybę. 2019-aisiais pasirodė paskutinis pasakojimas.

3. Ramūnas Janavičius – už tai, kad kartu su kitais mokslininkais atrado geną, kurio mutacijos didina galimybę susirgti krūties vėžiu. Geno mutacijos lemia vidutiniškai didesnę krūties vėžio riziką (20–40 proc.).

4. Mikas Vengris – už lazerių technologijos populiarinimą, lietuviškų lazerių sėkmę pasaulyje ir lazerių inovacijų madų diktavimą.

5. LSMU Kauno klinikų neonatologijos klinikos – už ypatingą pasiekimą tarptautinėje medicinoje – mažiausią išaugintą neišnešiotą kūdikį pasaulyje. Kauno klinikose gimė 22 gestacijos savaičių mergaitė, svėrusi vos 350 gramų. Mergaitė sėkmingai išauginta, dabar jai apie pusę metų, svoris siekia apie 3,5 kg.

6. Aurimas Vyšniauskas – už naujausias išvadas apie fluorescuojančių klampos sensorių molekulėse vykstančius procesus – žingsnis į civilizacijos epidemijomis vadinamų ligų, pvz., Alzheimerio, diabeto, gydymą.

7. Socialinė iniciatyva „Mommypreneurs“ (projektą Lietuvoje įgyvendina VšĮ „Startup Division“) – už jaunų mamų užimtumo skatinimą ir pagalbą įkurti savo verslą arba įgyti skaitmeninius įgūdžius, taip užtikrinant geresnes galimybes grįžtant į darbo rinką po motinystės atostogų.

8. Iniciatyva „Kraujo tyrimas – telefonu“ („Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Virškinimo sistemos tyrimų instituto mokslininkais) – už kraujo tyrimų technologiją, kuri leis nuolat be dūrio stebėti gliukozės, laktatų, šlapalo, serumo albumino ir kitų medžiagų koncentraciją žmonių kraujyje. Naujoji technologija yra kraujo biocheminius rodiklius matuojantis neinvazinis jutiklis, sukurtas panaudojant derinamo bangos ilgio lazerio spektroskopijos metodą. Planuojama, jog šis jutiklis jau po kelerių metų bus integruotas daugelio žmonių išmaniuosiuose telefonuose ar laikrodžiuose.

9. Dainius Liškevičius – už projektą „ABC / paminklo kinetinė transformacija“, kuris siūlo „perkrauti“ P. Cvirkos paminklą paverčiant paminklo vietą į paminklo saugyklą – paminklas galėtų nusileisti po žeme ir būti ten saugomas, o esant poreikiui iškilti į paviršių, taip be jokių pakeitimų išsaugant mūsų atmintį. Vizija pristatyta parodoje „Paminklas ir cenzūra. Pašalinti ar palikti“.

Nominantus LRT metų apdovanojimams galėjo siūlyti kiekvienas, o nugalėtojus išrinko komisija, kurią sudarė Darius Chmieliauskas, Sonata Jarmalaitė, Kristupas Sabolius, Arūnas Matelis, Daina Urbanavičienė, Mantas Zalatorius, Margarita Šešelgytė, Daina Kleponė.

Kas tapo LRT „Metų apdovanojimų“ laureatais, LRT TELEVIZIJOS žiūrovai sužinos šventinę Naujųjų metų naktį. Bus paskelbti nominacijų „Metų nuomonė“, „Metų dialogas“, „Metų lygybė“, „Metų vizija“, „Metų pokytis“, „Metų aidas“, „Metų asmenybė“, „Metų populiariausias“, „Metų draugas“ ir „Metų pokštas“ nugalėtojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt