Tavo LRT

2019.12.27 20:16

Per LRT Metų apdovanojimus bus paskelbta, kas tapo Metų pokyčiu

LRT.lt 2019.12.27 20:16

Metų pokytis: už iššūkį ir sprendimą, atnešusį akivaizdų pokytį bet kurioje srityje. Kviečiame susipažinti, kas pretenduoja į apdovanojimą „Metų pokytis“. Laureatai gruodžio 31-ąją, artėjant vidurnakčiui bus paskelbti per LRT TELEVIZIJĄ.

1. Nerijus Cesiulis – už sprendimą per ekstremalią padėtį vadovaujamame mieste išeiti iš kabineto ir prisidėti prie tiesioginio problemos sprendimo. Alytaus miesto meras N. Cesiulis operatyviai informavo visuomenę tiek apie gesinimo darbus, tiek apie biurokratines kliūtis efektyviam ekstremalios situacijos suvaldymui. Mero dėka atskleista daug sisteminių krizių valdymo trukdžių, kurie po gaisro analizuojami. Tikėtina, po analizių bus pokyčių, kurie neleis pasikartoti tokiam scenarijui.

2. Iniciatyva „Niekieno vaikai“ – už tai, kad vis mažiau vaikų iš vaikų globos namų ligoninėse būna vieni – juos lanko ir sveikti padeda iniciatyvos „Niekieno vaikai“ savanoriai. Iniciatyva startavo 2018 metais, bet 2019 metais įgavo pagreitį – veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, planuoja plėtrą į mažesnius miestus.

3. Specialiųjų tyrimų tarnyba (kartu su Generaline prokuratūra) – už galimos korupcijos teisėsaugos sistemoje atskleidimą, kai buvo sulaikyti 26 teisėjai, advokatai ir kiti teisėsaugos sistemos darbuotojai.

4. Dalius Žygelis, Gintautas Vėlius – už partizanų Juozo Streikaus-Stumbro ir Antano Kraujelio-Siaubūno palaikų atradimą 2019 metais. Mokslininkams pavyko iššifruoti gudrią schemą, kuri buvo sugalvota tam, kad rasti svarbių asmenų palaikus būtų kuo sudėtingiau.

5. Santaros klinikų koloproktologas Tomas Poškus – laisvu metu ir asmeninėmis sąnaudomis rado efektyvesnį hemorojaus gydymo būdą – lazeriu. Toks gydymas mažiau invazyvus ir ne toks skausmingas. T. Poškus rastą būdą pristatė kasmečiame JAV koloproktologų suvažiavime ir lietuvio pranešimas pripažintas geriausiu.

6. LSMU Farmacijos fakulteto vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros profesorė Jurga Bernatonienė su komanda – už tai, kad sukūrė, ištyrė ir patentavo saugų ir veiksmingą preparatą iš vaistinės augalinės žaliavos, padedantį sergant širdies aritmija. Tai – pirmasis Lietuvoje sukurtas ir tarptautiniu mastu patentuotas natūralios kilmės vaistinis preparatas.

7. Iniciatyva Neringoje „Ne plastiko bangai“ (iniciatoriai – Lietuvos buriuotojų sąjunga, Neringos savivaldybė ir Kuršių Nerijos nacionalinis parkas) – už iniciatyvą Kuršių Neriją paversti teritorija be vienkartinio plastiko. Pasirašytas memorandumas ir prie iniciatyvos prisijungus vietiniam verslui matomi pirmieji rezultatai.

8. „Vinted“ – internetinė naudotų drabužių mainų ir prekybos platforma per paskutinį investicijų raundą pritraukė 128 mln. eurų, savo rinkos vertę padidino iki daugiau nei 1 mlrd. eurų ir tapo pirmuoju „vienaragiu“ (angl. unicorn) iš Lietuvos. „Vienaragiais“ vadinami itin sėkmingi startuoliai, kurių rinkos vertė viršija 1 mlrd. eurų – Lietuvoje to padaryti nebuvo pavykę nė vienam startuoliui.

9. LR Konstitucinis teismas – už galimybę nuo rugsėjo mėn. kiekvienam gyventojui tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą. Iki šiol kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui galėjo tik Seimas, Seimo narių grupė, prezidentas, Vyriausybė ir teismai.

10. Eglė Mėlinauskienė – už onkologinių ligonių problematikos sklaidą. 2019 metais surengta akcija „Vienos kėdės istorija“ – į imitacinę ligoninės palatą sostinės Katedros aikštėje žmonės buvo bent valandai kviečiami prisėsti ant kėdės – taip, kaip dienų dienas praleidžia sergančių vaikų artimieji. Tokia akcija žmonės buvo skatinami finansiškai prisidėti prie E. Mėlinauskienės vadovaujamo „Mamų unijos“ fondo inicijuojamų statybų – „Šeimos namų“. Juose galėtų gyventi sergančiųjų artimieji. Tiesa, projektas nebuvo sėkmingas, lėšų surinkta mažiau, nei planuota.

Nominantus LRT metų apdovanojimams galėjo siūlyti kiekvienas, o nugalėtojus išrinko komisija, kurią sudarė Darius Chmieliauskas, Sonata Jarmalaitė, Kristupas Sabolius, Arūnas Matelis, Daina Urbanavičienė, Mantas Zalatorius, Margarita Šešelgytė, Daina Kleponė.

Kas tapo LRT „Metų apdovanojimų“ laureatais, LRT TELEVIZIJOS žiūrovai sužinos šventinę Naujųjų metų naktį. Bus paskelbti nominacijų „Metų nuomonė“, „Metų dialogas“, „Metų lygybė“, „Metų vizija“, „Metų pokytis“, „Metų aidas“, „Metų asmenybė“, „Metų populiariausias“, „Metų draugas“ ir „Metų pokštas“ nugalėtojai.