Naujienų srautas

Tavo LRT2019.12.23 17:14

LRT metų apdovanojimuose – Metų aidas: kas labiausiai garsino Lietuvos vardą pasaulyje?

LRT.lt 2019.12.23 17:14

Šiemet Lietuvą pasaulyje garsino asmenybės iš įvairiausių sričių – menininkai, sportininkai, mokslininkai, keliautojai. Kviečiame susipažinti, kas pretenduoja į apdovanojimą „Metų aidas“. Laureatai gruodžio 31-ąją, artėjant vidurnakčiui bus paskelbti per LRT TELEVIZIJĄ.

Metų aidas: žmogus, kolektyvas ar organizacija, labiausiai garsinusi Lietuvos vardą pasaulyje.

1. Danas Rapšys – už nesibaigiančias pergales. Po paskutinio FINA (Tarptautinės vandens sporto federacijos) pasaulio taurės etapo Katare Lietuvos sportininkas galutinėje varžybų įskaitoje užėmė antrą vietą. Per septynis etapus jis iškovojo net 14 aukso (visuose etapuose laimėjo 200 ir 400 m plaukimus laisvuoju stiliumi) ir 4 sidabro medalius. 2020 metais varžysis Tokijo olimpinėse žaidynėse.

2. Asmik Grigorian – geriausia pasaulio operos solistė, apdovanota tarptautinių Operos apdovanojimų gala ceremonijoje. Kasmet vykstanti iškilminga Operos apdovanojimų ceremonija pagerbia išskirtinius pasiekimus scenoje, užkulisiuose, orkestro ložėje ir daugelyje kitų operos meno sričių. A. Grigorian jau yra pelniusi apdovanojimą Jaunojo atlikėjo kategorijoje. Solidus vokiečių operos, operetės ir baleto žurnalas „Opernwelt“ 2019 metais Asmik Grigorian išrinko „Metų dainininke“.

3. Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė – už operą „Saulė ir jūra (Marina)“. Lietuvos paviljonui 58-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje pirmą kartą skirtas pagrindinis bienalės apdovanojimas – „Auksinis liūtas“. Lietuvos vardas nuskambėjo viso pasaulio žiniasklaidoje, paviljone apsilankė apie 85 tūkst. žiūrovų, dar per 2 tūkst. žmonių gulėjo dirbtiniame paplūdimyje. Per dieną operą-performansą aplankydavo apie 1,3 tūkst. žmonių, nors eilėse tekdavo stovėti po 2–3 valandas.

4. Justė Jocytė – už pasiekimus krepšinyje. Merginų iki 16 metų rinktinė Europos čempionate iškovojo sidabrą, o komandos lyderė 13-metė J. Jocytė per kelias dienas tapo žinoma kone kiekvienam krepšinio gerbėjui. Čempionato finale ji pelnė 33 taškus (8/10 dvit., 4/9 trit.), atkovojo 9 kamuolius ir surinko 35 naudingumo balus. Po tokio pasirodymo tapo jauniausia Lietuvos moterų krepšinio rinktinės narė ir paskatino diskusiją apie moterų krepšinį Lietuvoje.

5. Mirga Gražinytė-Tyla – už pasiekimus ir Lietuvos vardo garsinimą. „Classic FM“ 2019 m. M. Gražinytę-Tylą paskelbė geriausia moterimi dirigente. Taip pat nominuota „Grammy” – Geriausio orkestrinio pasirodymo kategorijoje nominuotas Mieczysławo Weinbergo 2-osios ir 21-osios simfonijų įrašas, kurį atliko Birmingamo simfoninis orkestras ir „Kremerata Baltica“, diriguojami M. Gražinytės-Tylos.

6. Vilniaus Universiteto iGEM komanda – už pasiekimus Tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ (angl. International Genetically Engineered Machine Competition). Iš VU studentų sudaryta „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda laimėjo aukso medalį bei buvo nominuota tarp geriausių komandų net keturiose kategorijose. VU studentai konkurse dalyvauja nuo 2015 metų ir kasmet grįžta su laimėjimais.

7. Agnė Kajackaitė – už tyrimą apie skirtingus moterų ir vyrų poreikius produktyvumui. Mokslininkė su komanda išsiaiškino, kad moterų produktyvumui patalpoje reikalinga aukštesnė temperatūra. Tyrimas susilaukė didelio BBC ir CNN dėmesio.

8. Jokūbas Laukaitis – už patrauklių ir didelio populiarumo susilaukusių vaizdo įrašų apie Lietuvą (publikuotas 2018 metais) ir Vilnių (publikuotas 2019 metais) kūrimą. Jokūbas savo „Youtube“ kanale turi daugiau nei 400 tūkstančių prenumeratorių. Jo paskyra patenka į 200 „Youtube“ populiariausiųjų kelionėms skirtų kanalų sąrašą. Ankstesnis jo vaizdo klipas apie Lietuvą sulaukė daugiau nei milijono peržiūrų.

9. Dynoro – už Lietuvai dedikuotą muzikos kūrinį muzikos festivalyje „Tomorrowland“. Šokančią minią elektroninės muzikos didžėjus paragino „patriukšmauti už jo gimtinę Lietuvą“, iškėlė Lietuvos trispalvę ir pradėjo groti kūrinį, paremtą Lietuvos himno, „Tautiškos giesmės“, motyvais.

10. Aleksandra ir Vilius Kerai – už kuriamus tokius koncertų garso įrašus, kurie aidi per pasaulį. Šiemet muzikos apdovanojimuose „Grammy“ nominuoti net du muzikos albumai: „Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21“ su Mirga Gražinyte-Tyla, Birmingamo simfoniniu orkestru ir orkestru „Kremerata Baltica“.

Nominantus LRT metų apdovanojimams galėjo siūlyti kiekvienas, o nugalėtojus išrinko komisija, kurią sudarė Darius Chmieliauskas, Sonata Jarmalaitė, Kristupas Sabolius, Arūnas Matelis, Daina Urbanavičienė, Mantas Zalatorius, Margarita Šešelgytė, Daina Kleponė.

Kas tapo LRT „Metų apdovanojimų“ laureatais, LRT TELEVIZIJOS žiūrovai sužinos šventinę Naujųjų metų naktį. Bus paskelbti nominacijų „Metų nuomonė“, „Metų dialogas“, „Metų lygybė“, „Metų vizija“, „Metų pokytis“, „Metų aidas“, „Metų asmenybė“, „Metų populiariausias“, „Metų draugas“ ir „Metų pokštas“ nugalėtojai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą