Tavo LRT

2019.12.26 19:33

Metų lygybė: žmonės ir organizacijos, nominuoti LRT metų apdovanojimuose

LRT.lt2019.12.26 19:33

LRT antrus metus iš eilės ruošia apibendrinimą – Metų apdovanojimus. Laureatai gruodžio 31-ąją, artėjant vidurnakčiui bus paskelbti per LRT TELEVIZIJĄ. Kviečiame susipažinti, kas pretenduoja į apdovanojimą „Metų lygybė“.

Metų lygybė: už lygiateisiškumo ir tolerancijos pavyzdį, už pastangas skleistis saviraiškos laisvei.

1. Elena Reimerytė – už dokumentiką „Spalvos“ per LRT.lt. Joje pasakojama apie šeimas, kuriose du tėčiai augina vaikus. Lietuvoje toks turinys sukėlė nemažai triukšmo – vyko netgi mitingas prie LRT pastato. Laidos kūrėja pademonstravo principinę poziciją, kad LGBT asmenys gyvena tokius pat gyvenimus, kaip ir visi, tad apie juos lygiai taip pat reikėtų kalbėti. Dokumentika paskatino diskusiją apie žmogaus teises ir LGBT asmenų padėtį Lietuvoje.

2. „Nanook“ – už tinklalaides įvairiausiomis temomis (žmogaus teisės, LGBTQ, migracija ir t. t.) bei informacijos pateikimą ne tik lietuvių, bet ir rusų bei lenkų kalbomis. „Nanook“ tikslas – mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms ir stereotipams, kviesti diskutuoti, įkvėpti procesui.

3. „Baltic Pride“ (Organizatoriai Lietuvoje – Lietuvos gėjų lyga) – už tolerancijos idėjų sklaidą, eitynių „Už lygybę“ organizavimą 2019 metais. Per „Baltic Pride“ vyko įvairūs LGBT tematikos renginiai: tarptautinė LGBT žmogaus teisių konferencija, teatralizuotas šou „Pasididžiavimo balsai“, paroda, koncertai ir bendruomenės iniciatyvos „Pride namuose“, „Kreivių“ filmų peržiūros ir t. t. Festivalis sutraukė bendraminčių iš viso pasaulio.

4. Karolina Žernytė – už režisuotą spektaklį „Supergalios“. Spektaklis – apie asmens laisvę ir orumą, sulaužantis visus stereotipus apie negalią, nepaliekantis abejingų žiūrovų ir keičiantis jų sąmonę. Jame pasakojama apie kasdienius žygdarbius ir „supergalias“, įveikiant negalios apribojimus ir visuomenės nuostatas.

5. Donatas Paulauskas – už darbus, kuriais skatina visuomenę mąstyti ir diskutuoti apie vyriškumo sampratą, lygiaverčius lyčių santykius, moterų ir vyrų lygybę. 2019 metais jis paskatino visuomenę susimąstyti apie vyrų vaidmenį ir vyriškumą, vyrų emocinę sveikatą, taikomus stereotipus. Apie tai – jo knyga „Kam reikalingi verkiantys vyrai“ ir tinklalaidė „Šiuolaikiniai vyrai“. Tinklalaidėje jis kalbina šiuolaikinius vyrus apie vyriškumą, lyčių lygybę ir pan.

6. Augustas Navickas – už tai, kad su kolega Ajmalu Samueliu tapo pirmaisiais pasaulyje neįgaliaisiais sportininkais, įveikusiais itin sudėtingą „ATIR“ iššūkį. Tai – Honkonge kasmet vykstančios ištvermės varžybos, kuriose reikia įveikti 45 kilometrus atviroje jūroje. Vadinamasis pakrančių irklavimas nuo paprasto irklavimo skiriasi tiek valtimis, tiek atletui tenkančiais iššūkiais.

7. Laura Balčiūtė – už projektą 60+, kuris subalansuotas senjorams: leidžiamas vienintelis toks Lietuvoje nemokamas žurnalas, sukurta aktualios informacijos interneto svetainė, veikia socialinio tinklo „Facebook“ paskyra ir grupė, kviečianti senjorus bendrauti tarpusavyje. 2019 metai pažymėti projekto „Lietuva – senjorams“ pradžia. Jo tikslas – skatinti senjorus keliauti po įvairius šalies kampelius ir juos pažinti.

8. Valdas Kančauskas – už gebėjimą į veiklas taip įtraukti specialiųjų ugdymo poreikių turinčius vaikus, kad jų darbai vėliau puikuojasi parodose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Vektorinės tapybos, fotografijos pagrindų ir meninio ugdymo veiklų vadovas 2019 metais savo auklėtinių parodas rengė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Per Kauno klinikose surengtą parodą kartu su čia besigydančiais vaikais piešė ant Laimės aitvarų, kuriuos vėliau pakėlė į dangų.

9. Lietuvos negalios organizacijų forumas – ne pelno siekianti, laisvanoriška, nepriklausoma, nepolitinė organizacija, asociacija, vienijanti 14 nevyriausybinių organizacijų. Tikslas – ginti žmonių, turinčių negalią, pilietines, socialines ir ekonomines teises. 2019 metais laimėta byla dėl teisės dalyvauti LVAT rinkimuose.

10. Projektas „Ne-tobuli“ – už teatro sesiją kaliniams ir pataisos namų darbuotojams. Idėjos autorė kūrybos namų „Kaukių akademija“ direktorė Irena Jankutė. Užsiėmimo dalyviai lavino komunikabilumą, mokėsi argumentuotai pagrįsti savo nuomonę, išgirsti kitą, ugdyti toleranciją.

Nominantus LRT metų apdovanojimams galėjo siūlyti kiekvienas, o nugalėtojus išrinko komisija, kurią sudarė Darius Chmieliauskas, Sonata Jarmalaitė, Kristupas Sabolius, Arūnas Matelis, Daina Urbanavičienė, Mantas Zalatorius, Margarita Šešelgytė, Daina Kleponė.

Kas tapo LRT „Metų apdovanojimų“ laureatais, LRT TELEVIZIJOS žiūrovai sužinos šventinę Naujųjų metų naktį. Bus paskelbti nominacijų „Metų nuomonė“, „Metų dialogas“, „Metų lygybė“, „Metų vizija“, „Metų pokytis“, „Metų aidas“, „Metų asmenybė“, „Metų populiariausias“, „Metų draugas“ ir „Metų pokštas“ nugalėtojai.

Populiariausi