Tavo LRT

2019.12.24 14:47

LRT metų apdovanojimai: 9 pretendentai į Metų asmenybės titulą

LRT.lt2019.12.24 14:47

Antrus metus iš eilės LRT rengia metų apdovanojimus. Visi laureatai bus paskelbti paskutinę 2019-ųjų metų dieną. Kviečiame susipažinti, kokie žmonės yra nominuoti tapti Metų asmenybe.

Metų asmenybė: žmogus, iš kurio mokomės, žmogus, įkvėpęs augti.

1. Nerijus Cesiulis – už lyderystę, iniciatyvą ir operatyvumą gesinant padangų perdirbimo gamyklos gaisrą Alytuje ir tvarkantis po gesinimo darbų. Alytaus miesto meras N. Cesiulis visuomenės simpatijas pelnė po to, kai gaisro nesprendė sėdėdamas kabinete, o keliavo į patį jo židinį ir operatyviai informavo visuomenę tiek apie gesinimo darbus, tiek apie biurokratines kliūtis efektyviam ekstremalios situacijos suvaldymui. Mero dėka atskleista daug sisteminių krizių valdymo trukdžių.

2. Vyr. ltn. Ernestas Ambrasas, št. srž. Nerijus Bubelevičius ir vyr. srž. Darius Bajarūnas – už išgelbėtą žmogaus gyvybę. Žvejodami poledinėje žūklėje karo policininkai pastebėjo įlūžusį žmogų. Esant sudėtingoms sąlygoms,nebuvo galima prie skęstančiojo prisiartinti, todėl teko surasti virvę. Pasinaudodami ja karo policininkai žmogų ištraukė ir perdavė medikams.

3. Marius Jakulis Jason – už filantropinio fondo sukūrimą, skirtą teikti finansinę paramą gabiems verslo kūrėjams, akademikams ir studentams. 2019 metais įsteigtas fondas teikia finansinę paramą gabiems verslo kūrėjams, akademikams ir studentams, kurie gali ir nori prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo. Fondo lėšos skiriamos trims kryptims: verslo, mokslo ir žinių. Šioms programoms per metus bus skiriama 10 proc. fondo vertės, kuri šiuo metu siekia 3,5 milijono eurų.

4. Asmik Grigorian – už tai, kad visuomet randa laiko grįžti namo ir surengti išskirtinius pasirodymus, nors įvertinimai kasmet auga. 2019 metais ji paskelbta geriausia pasaulio operos soliste (apdovanota tarptautinių Operos apdovanojimų gala ceremonijoje). Kasmet vykstanti iškilminga Operos apdovanojimų ceremonija pagerbia išskirtinius pasiekimus scenoje, užkulisiuose, orkestro ložėje ir daugelyje kitų operos meno sričių. A. Grigorian čia jau yra pelniusi apdovanojimą Jaunojo atlikėjo kategorijoje. Solidus vokiečių operos, operetės ir baleto žurnalas „Opernwelt“ 2019 metais Asmik Grigorian išrinko metų dainininke.

5. Ginas Daugininkas ir Ignas Kilinskas – už išgelbėtą vaiko gyvybę. Alytuje, nuo 25 m aukščio tilto motina numetė savo 2 metų sūnų į Nemuną ir nušoko pati. Šie 25 metų vaikinai paties įvykio nematė, tačiau automobiliu važiuodami per tiltą pastebėjo stovintį tuščią vežimėlį. Intuityviai suprato, kad kažkas nutiko. Staigiai apsisuko ir grįžo prie vežimėlio – pažvelgę žemyn pamatė plaukiantį veidu į dugną mažą vaiką ir moterį. Greitai aukštu stačiu šlaitu žemyn nuskubėjo prie vandens ir ištraukė iš Nemuno berniuką, motina pati išlipo į krantą. Darydami dirbtinį kvėpavimą jie atgaivino berniuką, kuris jau buvo be gyvybės ženklų. Berniukas išgyveno.

6. Danas Rapšys – už nesibaigiančias pergales. Po paskutinio FINA (Tarptautinės vandens sporto federacijos) pasaulio taurės etapo Katare Lietuvos sportininkas galutinėje varžybų įskaitoje užėmė antrą vietą. Per septynis etapus jis iškovojo net 14 aukso (visuose etapuose laimėjo 200 ir 400 m plaukimus laisvuoju stiliumi) ir 4 sidabro medalius. 2020 metais varžysis Tokijo olimpinėse žaidynėse.

7. Albinas Kentra – už tai, kad visą gyvenimą priešinosi okupantui. Vaikystėje ir paauglystėje partizanavo, grįžęs iš Gulago sovietinei okupacijai priešinosi veikla Vilniaus universitete, o Sąjūdžio metais viską fiksavo ir skleidė į užsienį – kad pasaulis sužinotų apie padėtį šalyje ir Lietuvos siekį išsivaduoti. 2019 metais A. Kentra teikiamas Laisvės premijai.

8. Sigitas Tamkevičius – už tapimą 4-uoju kardinolu per Lietuvos istoriją. 2019 metais popiežius Pranciškus S. Tamkevičių paskyrė kardinolu. S. Tamkevičius žinomas kaip kovotojas už Lietuvos laisvę ir žmogaus teises. Buvo aktyvus Lietuvos neginkluoto pasipriešinimo dalyvis, politinis kalinys, pogrindinės spaudos leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ steigėjas, redaktorius, Laisvės premijos laureatas.

9. Valdas Kančauskas – už gebėjimą į veiklas taip įtraukti specialiųjų ugdymo poreikių vaikus, kad jų darbai vėliau puikuojasi parodose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Vektorinės tapybos, fotografijos pagrindų ir meninio ugdymo veiklų vadovas 2019 metais savo auklėtinių parodas rengė Jungtinėse Amerikos Valstijose: Detroite, Lietuvių dailės muziejuje-galerijoje „Siela“ Čikagoje, Klivlande. Planuojama paroda ir Los Andžele. Per Kauno klinikose surengtą parodą kartu su čia besigydančiais vaikais piešė ant Laimės aitvarų, kuriuos vėliau pakėlė į dangų.

Nominantus LRT metų apdovanojimams galėjo siūlyti kiekvienas, o nugalėtojus išrinko komisija, kurią sudarė Darius Chmieliauskas, Sonata Jarmalaitė, Kristupas Sabolius, Arūnas Matelis, Daina Urbanavičienė, Mantas Zalatorius, Margarita Šešelgytė, Daina Kleponė.

Kas tapo LRT „Metų apdovanojimų“ laureatais, LRT TELEVIZIJOS žiūrovai sužinos šventinę Naujųjų metų naktį. Bus paskelbti nominacijų „Metų nuomonė“, „Metų dialogas“, „Metų lygybė“, „Metų vizija“, „Metų pokytis“, „Metų aidas“, „Metų asmenybė“, „Metų populiariausias“, „Metų draugas“ ir „Metų pokštas“ nugalėtojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.