Naujienų srautas

Tavo LRT2015.08.14 11:32

Pristatyta pirmoji dokumentinio ciklo „Nacionalinė ekspedicija. Nemunu per Lietuvą“ serija

LRT.lt 2015.08.14 11:32

Ketvirtadienį Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje įvyko LRT dokumentinių laidų ciklo „Nacionalinė ekspedicija. Nemunu per Lietuvą“ premjera. „Manome, kad viskas pavyko taip, kaip ir planavome“, – kalbėjo projekto prodiuseris Edmundas Jakilaitis. 

Ketvirtadienį Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje įvyko LRT dokumentinių laidų ciklo „Nacionalinė ekspedicija. Nemunu per Lietuvą“ premjera. „Manome, kad viskas pavyko taip, kaip ir planavome“, – kalbėjo projekto prodiuseris Edmundas Jakilaitis. 

LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius šmaikštavo, kad ekspedicijos dalyviai jau visi matyti ir nusibodę, nes kasdien eteryje kalba, pasakoja ar dar ką nors daro. „Gražiausia kelionėje buvo Lietuvos žmonės, kurie pasitiko ekspedicijos dalyvius. Tas nuoširdumas buvo didžiausia šios ekspedicijos vertybė“, – kalbėjo A. Siaurusevičius.

Jo teigimu, tokius projektus malonu matyti ir todėl, kad šie nepraranda savo vertės. 

Ekspedicijos vadovas prof. Alfredas Bumblauskas džiaugėsi dalyviais ir tikino, jog per savaitę plaukusieji Nemunu nei karto nesusipyko, o nuotykis buvo labai linksmas. 

Birželio pabaigoje vykusios nacionalinė ekspedicijos „Nemunu per Lietuvą“ dalyviai siekė įdomiai papasakoti sudėtingą Lietuvos istoriją, atskleisti unikalų Lietuvos kraštovaizdį, supažindinti su Lietuvos regionų etnokultūrinėmis tradicijomis ir virtuve.

„Sugalvojome sukurti būdą, kaip populiariai papasakoti tai, kas svarbu. Lietuvos istorija turi įvairiausių įdomybių, tikimės papasakoti ne vadovėlinę istoriją“, – kalbėjo vienas projekto sumanytojų ir dalyvių E. Jakilaitis.

Nuo Kauno iki Klaipėdos ekspedicija plaukė 7 dienas. Projektas turės ir tęsinį – kitais metais planuojama plaukti nuo Nemuno ištakų šalia Minsko iki Kauno.

„Nemuną pasirinkome todėl, kad šia upe ir ėjo visa Lietuvos istorija“, – atskleidė E. Jakilaitis.

Ekspedicijos dalyviai plaukė autentišku Lietuvos Jūrų muziejaus sukurtu plokščiadugniu žvejybiniu buriniu laivu „Kurėnas“.

Visose septyniose ekspedicijos sustojimo vietose jų laukė vietinės bendruomenės, vakaronės su vietiniais patiekalais, chorais, ansambliais, šokėjais. Už susitikimus su šiomis bendruomenėmis buvo atsakinga Zita Kelmickaitė, mat šiuos žmones jai jau teko pažinti per kitus jos laidų filmavimus.

Į ekspediciją „Nemunu per Lietuvą“ leidosi ir „Kurėno“ kapitonas Romualdas Adomavičius, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, muzikantas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, lenktynininkas Benediktas Vanagas. 

„Mane traukia ta dviejų vyrų kompanija (A. Bumblausko ir S. Paltanavičiaus), nes šie žmonės turi daug žinių, po savaitės laiko kitaip pamatai istorinius dalykus“, – įsitikinusi Zita Kelmickaitė.

Ekspedicijos dalyvius lydėjo 16 žmonių filmavimo grupė. Nuolat dirbo keli operatoriai, skraidanti kamera, o laive buvo įtaisyta „GoPro“ kamerų. Per parą ekspedicijos dalyviams pavykdavo nufilmuoti po 30 valandų medžiagos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą