Naujienų srautas

Tavo LRT2019.10.01 16:18

„(Ne)emigrantuose“ – bestselerio verta lietuvio istorija: tikėjosi vadovauti restoranui, tapo Saudo Arabijos turtuolio įkaitu

Spalvinga šiauliečio Kęstučio gyvenimo istorija prasidėjo nuo to, kad jam reikėjo apsispręsti, ką norėtų veikti gyvenime. Vyras visai atsitiktinai pasirinko darbą sušių restoranėlyje Kaune. Darbas patiko, o įgavęs pagrindinius įgūdžius jis nusprendė, jog reikia tobulėti toliau. Tada nei jis, nei kas nors kitas negalėjo pagalvoti, kur visa tai nuves.

Per šešerius metus sušių meistras Kęstutis išmaišė pusę pasaulio. Taip beklajodamas, vieną dieną vyriškis atsidūrė Malaizijoje. Sako, jog tąkart tiesiog jautė, kad ten jo laukia kažkas ypatingo.

Ir jis nesuklydo. Nors Kęstutis netiki meile iš pirmo žvilgsnio, sako, jog pamatęs būsimą žmoną iškart suprato, kad taip paprastai jie neišsiskirs. Lietuvis tvirtina, kad malaizietės yra išskirtinės moterys – šeimyniškos, pagarbios, nesugadintos. Tikina, jog tokių, kaip jo išrinktoji, pasaulyje teliko vienetai.

Dabar vyras juokiasi: „Jeigu kas nors kada nors būtų pasakęs, kad išsirinksiu merginą, kilusią iš džiunglėse gyvenančios genties, būčiau sakęs, kad tam žmogui tikriausiai pasimaišė.“

Malaizijoje lietuviui labai patiko, jis net planavo ten pasilikti visam laikui. Tačiau dėl nesutvarkytų dokumentų netrukus šią šalį jis turėjo palikti, o kartu ir laikinai atsisveikinti su mylimąja: „Tada sakau: einu ruošti mums dirvos, ieškosiu darbo ir tave pasikviesiu. Atskirai buvom daugiau nei metus, bet kiekvieną dieną skambinomės, šnekėjomės“, – laidoje „(Ne)emigrantai“ pasakoja Kęstutis.

Netikėtai Kęstučiui internetu atskriejo viliojantis pasiūlymas. Tuomet ir prasidėjo kone didžiausias ir pavojingiausias lietuvio emigranto gyvenimo nuotykis. Turtuoliu verslininku prisistatęs nepažįstamas žmogus lietuvį pakvietė atvykti dirbti į Saudo Arabiją – vieną paslaptingiausių ir griežčiausių pasaulio valstybių.

Daug kas būtų išsigandęs, tačiau Kęstutį suviliojo didelis atlyginimas ir labai solidžios pareigos. Turtuolis jam pasiūlė vadovauti naujai atidaromam restoranui. Tiesa, į tą šalį nepateksi taip lengvai. Prieš išvykdamas vyras turėjo nueiti ilgą biurokratinį kelią. Jei nesi nė karto buvęs Saudo Arabijoje, negali net įsivaizduoti, ką ten pamatysi. Visgi vyras nusprendė rizikuoti.

Žmogus, pakvietęs jį į Saudo Arabiją, elgėsi labai keistai. Iš pradžių kalbėjęs, kad prabangų restoraną nori atidaryti kuo greičiau, staiga turtuolis verslininkas dingo.

Greitai paaiškėjo, jog būsimo restorano savininkas priklauso Saudo Arabijos karališkajai šeimai: „Saudo Arabijoje tai reiškia, kad esi nebaudžiamas, kad tau visada teikiama pirmenybė. Jiems už nieką nereikia mokėti mokesčių. Nori buto – gausi. Tie, kas priklauso šiai šeimai, gali elgtis, kaip nori. Jie ten kaip kokie Dievai – neliečiami“, – apie neįtikėtinas privilegijas laidoje pasakoja pašnekovas.

Nors darbo vis dar nebuvo, Kęstutis gaudavo ne tik algą, bet ir turėjo asmeninį vairuotoją, kurio dėka lietuvis pamatė ir visai kitą Saudo Arabijos pusę. Tą, kuri niekada neviešinama vakarų žiniasklaidoje.

Laidoje „(Ne)emigrantai“ Kęstutis pasakoja, kad Saudo Arabija – didžiausių suvaržymų ir draudimų šalis. Laisvai ir neapgalvotai žmogus tiesiog negali nieko daryti: „Todėl daug nuotraukų ir neturiu. Kokį kampą pagaudavau nebent rašydamas žinutę, šiek tiek pafilmuodavau ir viskas. Nieko ten negalima. Jeigu viešoje vietoje nufotografuosi vietinį, ten, Rijade, yra viešos egzekucijos vieta. Ten karia,“ – atvirai pasakoja vyras.

Bėgo mėnesiai, tačiau jokių restorano atidarymo ženklų nebuvo matyti: „Pradėjo važiuoti stogas, – tiesiai šviesiai sako lietuvis. – Tapau neatpažįstamas pats sau, man nereikėjo nei tų pinigų, nieko nenorėjau, tik kuo greičiau iš ten pabėgti.“

Tačiau taip paprastai iš ten išvykti nepavyksta: „Gali pasakyti, kad išeini iš darbo, išvažiuoji. Bet kaip įvažiuodamas į Saudo Arabiją turi turėti sponsorių, taip išvažiuodamas turi gauti išvykimo vizą. O jis ir buvo tas sponsorius, be jo parašo niekas iš šalies manęs nepaleis“, – „(Ne)emigrantų“ laidoje pasakoja Kęstutis.

Leisdamas mėnesius be darbo, Kęstutis sugalvojo planą, kaip apgauti Saudo Arabijos turtuolį ir gudrumu pabėgti iš šios kone kalėjimu tapusios vietos. Iki paskutinės sekundės jis netikėjo, kad tai gali pavykti: „Nusipirkau bilietą, oro uoste stovėjau prie pasų poskyrio ir drebančia ranka daviau pasą“, – baisiausiais savo gyvenimo prisiminimais dalijasi vyras.

Šiandien laidos „(Ne)emigrantai“ pašnekovas verčia naują gyvenimo lapą ir su savo mylimąja kuria ateities planus Londone. Apie lietuvio ir malaizietės meilės istoriją, atlaikiusią sunkiausius išbandymus ir košmariškus potyrius Saudo Arabijoje – jau šiandien laidoje „(Ne)emigrantai“ 19.30 val. per LRT televiziją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą