Tavo LRT

2019.09.26 10:37

Portale LRT.lt – nauja kitokio gyvenimo būdo laida „Spalvos”: atskleis įdomius žmones

LRT.lt2019.09.26 10:37

„Lietuvoje daugelis save nurašo dar labai jauno amžiaus, neduoda sau dar vieno šanso kažką pabandyti. Mūsų tikslas – kovoti su gajais „eidžizmo“ stereotipais ir kartu padrąsinti visų kartų žmones išsivaduoti nuo visuomenės primestų amžiaus klišių“, – sako naujo LRT.lt dokumentikos projekto „Spalvos“ kūrėja Elena Reimerytė. Laidos premjera – spalio 7 d. LRT.lt mediatekoje.

„Stebėti įdomius, kitokius žmones ir atskleisti jų istorijas kitiems man yra įdomiausias gyvenime dalykas, – pasakoja laidų ciklo autorė. – „Spalvos” – tai pozityvi, įkvepianti dokumentika apie laisvus, skirtingose šalyse gyvenančius žmones su netipiniais gyvenimo scenarijais bei visuomenei aktualias temas.”

Nors laida iš pirmo žvilgsnio yra skirta jaunam žiūrovui, nemažai jos ryškių ir ekspresyvių herojų yra perkopę per 40 ar 50 metų.

Tarp jų – penkiasdešimt kelerių metų inžinierius Mike‘as, kuris vos prieš keletą metų atrado, jog puikiai jaučiasi apsirengdamas latekso kostiumėlį, violetinį peruką ir įkūnydamas įsivaizduojamą personažą Adrianą.

„Tokiais laimingų ir ekspresyvių žmonių pavyzdžiais norime parodyti, kad išsiskirti, pabandyti kažką naujo ir nesivaržyti gali ne vien jauni žmonės, – pasakoja E. Reimerytė. – Kitas herojus Johnas ne tik yra žymi drago karalienė, bet ir sėkmingas versilininkas – vieno populiariausių Londono gėjų klubo savininkas.“

Projekte bus ir etišką nemonogamiją praktikuojančios poros. Viena jų – Thomo ir Cathy šeima, šiuo metu britų žiniasklaidoje vienas ryškiausių etiškos poliamorijos pavyzdžių. Pora matosi su kitais žmonėmis, bet abu dėl to jaučiasi labai saugiai, vienas su kitu viskuo dalinasi ir prisiekia kartu praleisti visą likusį gyvenimą. Jie dalinsis įžvalgomis apie opią skyrybų ir apgaudinėjimo problemą.

„Pusė laidų bus apie nelietuvius. Tikime, kad LRT žiūrovas nori susipažinti su pasaulyje populiariomis temomis ir visai nebūtina jų sieti su lietuviais emigrantais, – sako „Spalvų“ kūrėja. – Šį projektą kurianti komanda yra dauguma patys emigrantai, todėl rinkomės tokias temas, kurios patiems yra įdomios.“

Dar viena dokumentikos projekto herojė – Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Justė Kostikovaitė, pasak E. Reimerytės, valiūkiška ir žaisminga diplomatė: „Mes su ja praleidome ne vieną vasaros dieną filmuodami tiek ambasados koridoriuose, tiek druskos šachtose, tiek keistuose Londono vakarėliuose bei meno parodų pristatymuose.”

Eglė Naujokaitytė – Meksike gyvenanti jauna vertėja, kuri taip pat dirba didžėje. Projekto kūrėjai ją filmavo Paryžiuje ir Vilniuje, kur Eglė grįžo pasisvečiuoti po dvejų metų pertraukos. Skirtingas specialybes derinanti mergina pasakoja apie savo vertybes, paprastą buitį ir meilę kelionėms bei knygoms, kurias bet kada rinktųsi vietoj saugaus darbo ofise.

Londone gyvenančią režisierę Dalią Ibelhauptaitę visi pažįsta iš žurnalų ir interneto. Bet apie jos gyvenimo užkulisius ir neglamūrinį vertybių pasaulį žino mažai kas. Kaip atrodo Dalios namai Londone? Londone ji laisto kaktusus, perka mėsą parduotuvėse bei gaudo autobusus gatvėse. Kaip ji leidžia laiką ir ko tikisi iš ateities, atskleis betarpiškas Dalios portretas dokumentikos cikle „Spalvos“.

Londone gyvenanti „Spalvų“ režisierė ir prodiuserė Elena Reimerytė projektą kuria su skirtingais žmonėmis, tarp jų – Los Andžele gyvenanti režisierė Lina Plioplytė, Lietuvoje kuriantis režisierius Vytautas Tinteris ir Londone įsikūrusi filmų kūrėja Rūta Kiaupaitė. Tai nebe pirmas Elenos dokumentinio žanro projektas, prieš tai ji kūrė LRT.lt transliuotus „Atradimus”.

Laidos filmuotos natūralioje herojų aplinkoje, ne studijoje, siekiant sukurti atsvarą išdailintoms gyvenimo būdo laidoms, kurios dažnai filmuojamos paviršutiniškai, herojus pasisodinus prabangių viešbučių vestibiuliuose.

„Tikiuosi, kad šios dokumentinės serijos ugdo savitarpio supratimą ir parodo kitokių žmonių būdus gyventi ir būti laimingam, – svarsto Elena Reimerytė. – Stengiuosi žmones parodyti kitaip nei kai kurios gyvenimo būdo laidos, kuriose kalbama apie turtus, namus, mašinas ir išvaizdą.“

„Spalvos“ – nuo spalio 7 d. kiekvieną pirmadienį portalo LRT.lt mediatekoje.

Naujienas apie „Spalvas“ galima sekti socialiniuose tinkluose @spalvostv.