Tavo LRT

2019.09.20 15:20

Diskusija apie LRT Baisogaloje: norima daugiau dėmesio švietimui, o „LRT forume“ – per daug pašnekovų

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.09.20 15:20

Tai nėra mūsų pasirinkimas – netransliuoti krepšinio čempionato. Šie sudėtingi teisiniai ir finansiniai procesai susiję ir su draudimu transliuoti reklamą. Taip Baisogaloje vykusioje diskusijoje apie LRT į klausimą, kodėl LRT netransliuoja tokių svarbių sporto įvykių, atsakė LRT tarybos narė Dalia Kutraitė.

Kazimieras Danilevičius, Baisogaloje organizuojantis protmūšius, teigė, jog baisogaliečiai mėgsta žaisti intelektualius žaidimus ir žiūrėdami LRT TELEVIZIJĄ randa laidų, per kurias gali sužinoti kažką naujo ar patys sudalyvauti „sofos lygoje“.

Taip pat, anot jo, džiugu tai, jog tokių laidų yra ir vaikams, pavyzdžiui, „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“, o paklaustas, ar intelektualių laidų pakanka, sakė, jog užtektų bent išlaikyti jų tiek, kiek yra dabar.

Pokalbyje dalyvavusi LRT tarybos narė Dalia Kutraitė pažymėjo, jog yra ir daugiau laidų, per kurias galima sužinoti daugybę faktų ir naudingos informacijos, pavyzdžiui, „Daiktų istorijos“ ar „Gyvenk be skolų“.

Dar K. Danilevičius turėjo kritikos per LRT TELEVIZIJĄ rodomiems serialams „Komisaras Reksas“ ir „Senis“ – anot jo, galėtų atsirasti naujų serialų.

„Kartais tenka kartoti vien dėl to, kad reikia taupyti pinigėlius. Norint nupirkti naujų [serialų], reikia susitaupyti“, – pažymėjo D. Kutraitė.

Baisogalietė Vilija Kaščionienė teigė LRT RADIJO neklausanti dėl įvairių priežasčių, bet labai mėgstanti žiūrėti per LRT TELEVIZIJĄ rodomą laidą „Labas rytas, Lietuva“. Ji po šios laidos dieną pradeda su doze naudingos informacijos, kuri pateikiama trumpai ir aiškiai.

Nacionalinė televizija turi ne tik rodyti, bet pirmiausia įtraukti žmones, išjudinti tam tikrus procesus.

Taip pat, pasak moters, pernai laida „Duokim garo!“ buvo šiek tiek pavargusi, tad šiais metais atsiradusi nauja vedėja atnešė gyvybės. „O su „Seniu“ ir aš pasenau“, – juokavo ji.

Kalbėdama apie „Duokim garo!“ fenomeną, D. Kutraitė pažymėjo, jog didžiausias šios laidos privalumas – tai, kad joje yra dalyvavę žmonių iš kiekvieno miestelio.

„Nacionalinė televizija turi ne tik rodyti, bet pirmiausia įtraukti žmones, išjudinti tam tikrus procesus“, – mintimis dalijosi LRT tarybos narė.

Taip pat V. Kaščionienė stebėjosi, kodėl, kai vyksta krepšinio čempionatas, LRT TELEVIZIJA negali jo transliuoti. Už to, anot D. Kutraitės, slypi labai sudėtingi procesai.

„Tai labai sudėtingi teisiniai ir finansiniai dalykai. Tai nėra mūsų pasirinkimas, ne mūsų valia. Tai susiję ir su tuo, kad negalime transliuoti reklamos“, – sakė ji.

Mokytojai Birutei Gedžiuvienei LRT asocijuojasi su gyvenimo pulsu – čia, pasak jos, informacija pateikiama koncentruotai, aiškiai, be didelių interpretacijų.

Ji sakė itin mėgstanti muzikinę laidą „Gražiausios poetų dainos“, tačiau turėjo ir kritikos: „Aš, kaip lituanistė, klausausi, ką sako vedėjai – skaito kritiką apie poetų kūrybą. Galvoju, kiek klausytojų pasiekia ši informacija – išklauso kaip formalumą. Norėtųsi kažko aiškesnio, šiltesnio.“

Ką mūsų gyvenime reiškia 5 minučių pasisakymas? Nieko. Televizijoje tai labai ilgai. Laikas eteryje eina visiškai kitaip.

Mokytoja taip pat teigė pasiilgusi pokalbių laidos, kurią vedė žurnalistė Živilė Kropaitė („Svarbios detalės“). Ją ši laida patraukdavo intelektualiu, ramiu pokalbiu, noru tiesiog pasikalbėti. „Sėdėdavo ir jaunimo, kuriam leisdavo kalbėti“, – pažymėjo B. Gedžiuvienė.

Taip pat ji, kaip mokytoja, teigė norinti, kad švietimo temos būtų labiau analizuojamos ne tada, kai įvyksta skandalai – LRT, pasak pašnekovės, galėtų sujungti visuomenę.

„Pripažįstu, kad gilumo švietimo klausimais trūksta. Bet LRT negauna gerų laidų pasiūlymų, kad būtų nenuobodu, gilu, profesionalu“, – kalbėjo D. Kutraitė.

Kritikuota ir laida „LRT forumas“ – nors įdomi ir laukiama, trikdo tai, kad pakviečiama labai daug pašnekovų, kurie turi labai mažai laiko pasisakyti.

Kaip sakė LRT tarybos narė, televizijoje egzistuoja baisus paradoksas: „Ką mūsų gyvenime reiškia 5 minučių pasisakymas? Nieko. Televizijoje tai labai ilgai. Laikas eteryje eina visiškai kitaip.“

Pokalbyje dalyvavo ir jaunųjų LRT žiūrovų bei klausytojų. Matas ir Ignė teigė, jog kai kurias LRT laidas mokytojai įtraukia į mokymosi procesą, jos padeda susipažinti su tam tikrais dalykais, suteikia žinių.

Pavyzdžiui, Matas turėjo žiūrėti „Nacionalinę ekspediciją“, kai keliauta Nemunu, ir pasižymėti 5 svarbiausius įvykius. Ignė teigė per ekonomikos pamokas kartu su pedagogu analizavusi laidą „Gyvenk be skolų“.

Jaunieji pašnekovai pritarė minčiai, kad reikėtų ne keisti esamas platformas, pavyzdžiui, LRT RADIJĄ, bet jaunimą bandyti pasiekti per kitus alternatyvius kanalus.

Plačiau – laidos įraše (nuo 1.24.28 val.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt