Tavo LRT

2019.09.20 10:06

Lietuvos radijo teatre – premjera: „Meilės istorija pagal Vaižgantą“

LRT.lt2019.09.20 10:06

Lietuvos radijo teatras pristato premjerą – „Meilės istoriją pagal Vaižgantą“, sukurtą apysakos „Dėdės ir dėdienės“ motyvais. Transliacijos kviečiame klausytis šeštadienį, rugsėjo 21 d. po vidurdienio žinių per LRT KLASIKĄ.

„Kurdami spektaklį atsisakėme sovietmečiu įtvirtinto, beje, iki šiol dar egzistuojančio literatūros vadovėliuose sociologizuoto požiūrio į apysaką ir jos veikėjus, – sako scenarijaus autorė Vida Mikšytė-Morkevičienė. – Todėl pagrindiniai apysakos veikėjai yra ne socialiniai tipai, o tiesiog žmonės.

Tai lyrinis pasakojimas apie meilę ir aistrą, jaunystės svajas, dūžtančią laimės viziją ir ilgesį to, kas nesugrąžinamai prarasta. Kodėl paleidžiame laimę iš rankų? Kas nulemia mūsų pasirinkimus? Spektaklyje skambės sodri ir vaizdinga Vaižganto kalba.“

Režisierė Inga Tamulevičienė: „Nuostabus Vaižganto „Dėdės ir dėdienės“ kūrinys sužavėjo lietuviškumu. Kukli ir paprasta istorija apie kaimo keistuolį Mykoliuką ir jo mylimąją Severiutę. Vaižganto sumanytų personažų santykiai subtilūs, paslaptingi ir gana sudėtingi.

Pasigailėjimo ir užuojautos vertas Mykoliukas, gležna ir trapi Severiutė, aistringas tijūnas Geišė – tarsi mūsų tautos dramatiškos praeities aidas, istorijos ir ateities spaudas. Įstabūs aktorių S. Čiučelio, J. Urnikytės, V. Rumšo ir G. Arbačiausko balsai nukelia mus į Vaižganto herojų jaudinantį ir paslaptingą pasaulį, pulsuojantį meile ir aistra.“

Garso režisierė Eglė Jarmolavičiūtė: „Tai pirmas mano radijo spektaklis suaugusiems, anksčiau buvo spektakliai vaikams. Visada stengiuosi apgalvoti kiekvieną garsinį niuansą, tuo laiku galbūt ir labiau klausausi mane supančių garsų.

O kalbant apie tematiką, buvo įdomu tai, kokie tuo metu sudėtingi dalykai dabar tapo paprasti, atrodo taip nerealu, kad vienas kitą mylintys žmonės, netgi žinoję apie vienas kito meilę, negalėjo būti kartu, net nemanė turintys teisę būti laimingi.

Atrodo, netgi nesupranti tų žmonių motyvų ir vis svarstai: „Na, kaip čia šitaip, ak, aš jiems pasakyčiau...” Tikiuosi, jog šis spektaklis padės suprasti, kokią dovaną turime gyvendami šiame amžiuje, turėdami laisvę, su ja ir teisę gyventi taip, kaip norime, tikėti, kad visos galimybės mūsų pačių rankose.“

Radijo spektaklio „Meilės istorija pagal Vaižgantą“ scenarijaus autorė Vida Mikšytė-Morkevičienė, režisierė Inga Tamulevičienė, garso režisierė Eglė Jarmolavičiūtė. Vaidina aktoriai Giedrius Arbačiauskas, Judita Urnikytė, Saulius Čiučelis ir Vytautas Rumšas. Smuiku griežia Juozas Baužys.

„Meilės istorija pagal Vaižgantą“ premjera – rugsėjo 21 d. 12.10 val. per LRT KLASIKĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt