Tavo LRT

2015.08.09 11:41

Lis ar nelis, jei „didesnio lietaus nenumatoma“?

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.08.09 11:41

LRT RADIJO klausytojams, girdint orų prognozes, kyla neaiškumų: lis ar ne, kai skelbiama, kad didesnio lietaus nenumatoma; ar vėjas pučia į vakarus ar iš jų, kai teigiama, kad vėjas – vakarinių krypčių.

LRT RADIJO klausytojams, girdint orų prognozes, kyla neaiškumų: lis ar ne, kai skelbiama, kad didesnio lietaus nenumatoma; ar vėjas pučia į vakarus ar iš jų, kai teigiama, kad vėjas – vakarinių krypčių.

„Per jūsų radiją buvo pasakyta: šiandien didesnio lietaus nenumatoma. Tai kaip suprasti žmonėms – lis ar nelis?“ – klausia nuomonių telefonu paskambinęs vyriškis.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vyriausiosios specialistės Izoldos Marcinonienės teigimu, toks posakis orų prognozėse naudojamas gana dažnai, ypač vasaros metu, kuomet iš pavienių debesėlių šiek tiek palyja, bet lietus beveik nefiksuojamas.

„Be didesnio lietaus“ reiškia, kad kritulių kiekis neviršys 0,3 milimetrų per 12 valandų. Jeigu būna 1 milimetras per 12 valandų, tai į 1 kvadratinį metrą prilyja 1 litrą, jeigu 10 milimetrų – tai 10 litrų. Jeigu 0,3 milimetrai – tai yra 300 mililitrų į 1 kvadratinį metrą per pusę paros. Tai tikrai yra niekinis kiekis. Taigi faktas bus, bet augaliukų toks lietus nepalaistys“, – aiškina I. Marcinonienė.

Tad jeigu girdite frazę „didesnio lietaus nenumatoma“, turėkite omenyje, kad tą dieną tame regione tik pakrapnos.

O štai klausytojai Almai iš Kaišiadorių neaiškus pasirodė vėjo kryptingumas. „Pranešėte, kad vėjas bus vakarinių krypčių. Tai turbūt į vakarus pūs?“ – teiraujasi klausytoja.

„Jeigu girdite Lietuvos sinoptikų prognozes, tai kasdien mes skelbiame vėjo kryptį ir paprastai tai yra, iš kur vėjas pučia – ką jis mums atneš: jei šiaurės vėjas pučia, tai dažniausiai šaltesnį orą, pietų krypties – šiltesnį orą.

Yra tokių specifinių atvejų: esant didesniam orų užterštumui svarbu, kur tas teršalų debesis nukeliaus. Tuomet mes jau prognozuojame, į kur pučia vėjas. Tada sakome, pvz., „pietų vėjas“ ir tai reiškia, kad nuneš tą debesį į pietus. Bet tai yra siaurame specialistų, susijusių su aplinkos apsauga, rate, o gyventojai girdi, iš kur vėjas pučia“, – sako I. Marcinonienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt