Naujienų srautas

Tavo LRT2015.07.31 07:44

Kaip atpažinti, ar gintaras – tikras?

Atpažinti, ar jūsų turimas gintaras yra tikras, ar tai tik padirbinys, galima keliais itin paprastais būdais, sako Palangos gintaro muziejaus vyriausioji muziejininkė Regina Makauskienė. 

Atpažinti, ar jūsų turimas gintaras yra tikras, ar tai tik padirbinys, galima keliais itin paprastais būdais, sako Palangos gintaro muziejaus vyriausioji muziejininkė Regina Makauskienė.  

Kaip atskirti tikrą gintarą, susidomėjo LRT RADIJO klausytoja Stanislava iš Kauno rajono: „Gal [kas nors] galėtų atsakyti ar patarti, kaip atpažinti, kur yra gintaras, o kur kanifolija. Kaip liaudiškai, paprastai juos atskirti?“

Palangos gintaro muziejaus vyriausioji muziejininkė R. Makauskienė papasakojo kelis būdus, kaip tą padaryti.

Pirmas – turimo gintaro gabaliuko paviršių reikėtų patrinti kokiu nors spiritiniu tirpalu. „Tai gali būti paprasta degtinė, kvepalai, odekolonas. Jeigu tai yra tikras gintaras, jam nieko neatsitiks, o jeigu kanifolija arba kokie nors jauni sakai, atvežti iš kitų pasaulio šalių, tai alkoholiu sumirkyta servetėlė iš karto prie to gabaliuko prilips. Tai reiškia, kad ta kanifolija ar plastmasė pradės akyse tirpti“, – sako R. Makauskienė.     

Jeigu norime patikrinti dar kitu būdu, tuomet, pasak Gintaro muziejaus vyriausiosios muziejininkės, reikėtų pasidaryti druskos tirpalo: „Į stiklinę vandens reikėtų įberti gerą valgomąjį šaukštą druskos, galima netgi du, išmaišyti, leisti druskai ištirpti ir tada įmesti gintaro gabaliukus. Tikras gintaras iškils į paviršių ir nenuskęs, o plastmasė labai gražiai nusileis ant dugno.“

Taip pat galima paimti karštą adatą ir pabandyti turimame gintaro gabaliuke padaryti skylutę. „Jeigu tai – gintaras, mums skylutės padaryti nepasiseks, nes tam reikėtų mažiausiai 370 laipsnių temperatūros. Jeigu tai yra plastmasė ar kitas padirbinys, mes galėsime tą gabaliuką perdurti“, – aiškina R. Makauskienė.     

Pasak muziejininkės, dar galima gintaro gabaliuką uždegti, jeigu tai yra paprastas gabaliukas, kurio negaila: „Tikras gintaras dega labai tamsia liepsna ir leidžia tamsų dūmą, taip pat kvepia sakais – labai intensyviai, kvapas šiek tiek primena smilkalų kvapą bažnyčioje. Užgesinus kvapas pasidaro dar intensyvesnis ir ilgai lieka kambaryje“.

Ir dar vienas būdas, kuriuo pasidalijo R. Makauskienė, – „gintaro gabaliuką galima smarkiai patrinti į kokį nors vilnonį drabužį, trinant [tikras gintaras] įkaista ir tada traukia mažus suplėšytus popieriaus gabaliukus“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi