Tavo LRT

2019.08.27 17:51

„(Ne)emigrantai“ pirmą kartą lanko Kaliningrado lietuvius

LRT.lt2019.08.27 17:51

Pirmoji naujojo LRT sezono laida „(Ne)emigrantai“ prasidės kiek neįprastai: laidos kūrybinė grupė apsilankė vos už kelių šimtų kilometrų nuo Vilniaus esančiame Rusijos mieste Sovetske. Tai uždaras, sovietmečiu dvelkiantis kraštas, kuriame atsidūręs, pasijunti lyg būtum grįžęs daugybę metų atgal.

Kadaise buvusiame Mažosios Lietuvos kultūros lopšyje senamiesčio pastatai – avarinės būklės, keliai tokie duobėti, jog dažnai labiau primena upės vagą, o žmonės šneka, kad dauguma jų tiesti dar vokiečių laikais.

Nors čia gyvena beveik 11 000 lietuvių, apie šį kraštą žinome, ko gero, mažiau nei apie bet kurią kitą šalį. Mūsų tautiečiai sovietmečiu čia vyko norėdami išvengti tremties, kiti – meilės emigrantai, treti – verslininkai, susigundę lengvesnėmis galimybėmis užsidirbti.

Šiuo metu kraštas tuštėja, dėl nedarbo žmonės čia nesijaučia saugūs. Atvykstančių gyventi nėra, o jaunimas, ieškodamas geresnio gyvenimo, dažnai kelia sparnus svetur.

Sovetske gyvenantiems lietuviams atgaiva širdžiai ir sielai – sekmadienio mišios, vykstančios lietuvių kalba. Dvasininkas Anupras sako, jog lietuviams labai svarbu susitikti vieniems su kitais, kalbėti sava kalba, jausti artumą.

Tiesa, Kaliningradas nėra labai draugiškas norintiems jį aplankyti: norėdami čia patekti, pasienyje galite užtrukti net kelias valandas, nes būsite kruopščiai tikrinami, o pareigūnams turėsite nurodyti ne tik savo darbovietę, bet ir viešbučio, kuriame ketinate apsistoti, adresą.

Laidos herojaus Algio tėvai į Kaliningrado sritį pabėgo dėl Lietuvoje vykusių trėmimų. Sovetsko lietuvis su rusaite žmona Irina čia augina 5 vaikus. Moteris niekur nedirba, rūpinasi vaikais, tad uždarbio našta atitenka Algiui. Vyras teigia, kad pašalpa už vaikus čia juokinga – vos 8 eurai už vaiką.

„Daugiavaikėms šeimoms dabar išgyventi yra labai sunku“, – teigia vyras. Dėl didelio nedarbo Sovetske pastovaus darbo Algiui nepavyksta susirasti, tad dirba visus pasitaikiusius. Parnešęs kuklų uždarbį į namus, vyras stebisi žmonos gebėjimu taupiai išlaikyti šeimą: „Stebiuosi kartais, kaip ji sugeba mus išlaikyti... Pagarba jai.“

Visos viltys ir svajos susijusios su Lietuva, tik nežinia, ar joms bus lemta išsipildyti. Didžiausia Algio svajonė – įsikurti vienkiemyje šalia Vilniaus, kad vaikai galėtų lankyti lietuvių namus. Tačiau ne viskas taip paprasta: „Kadangi čia yra vaikai, mes negalim jo (buto) parduoti, kol nebus įsigytas butas Lietuvoje.

Yra tokie įstatymai, kad tu čia negali parduoti buto, jeigu neįrodysi, kad ten tavo vaikai yra aprūpinti butu. Mes tokioj situacijoj, kad negalim čia parduoti ir tenai nusipirkti nieko...“, – pasakoja vyras. Vyresnieji Algio vaikai jau Lietuvoje – mokosi Vilniaus lietuvių namuose.

Algis taupo, atsideda kiek gali, nes noras grįžti ir įsikurti tėvynėje – begalinis. Vyras į sunkumus žiūri optimistiškai, sako, jog be jų gyvenimas būtų nuobodus: „Tik sunkumai grūdina žmogų ir padeda jam tapti geresniu.“

Kita laidos herojė – parduotuvės direktorė Judita. Moteris gimė Kaliningrado srityje, bet baigė lietuvių mokyklą. Sovetske sėkmingai sukūrė verslą, tad grįžti į Lietuvą nebeketina. Judita sako, kad keisti nieko nenorėtų. Per daug visko pasiekta ir nuveikta šiame krašte, čia jaučiasi laiminga. O grįžus į Tėvynę, viską tektų pradėti iš naujo.

Apie tėvynės ilgesį ir įleistas šaknis svetimame krašte – „(Ne)emigrantuose“ šį antradienį, rugpjūčio 27 d., 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt .

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.