Tavo LRT

2015.07.18 10:59

Žmonės vis labiau nepasitiki bankais

Pasitikėjimas institucijomis vis labiau auga, o pirmosios vietos šiame sąraše vis neužleidžia policija, tačiau bankų vertinimas prastėja jau trečią mėnesį. Tai pastebi visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

Pasitikėjimas institucijomis vis labiau auga, o pirmosios vietos šiame sąraše vis neužleidžia policija, tačiau bankų vertinimas prastėja jau trečią mėnesį. Tai pastebi visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

„Socialinė apsauga pasiekė geriausius rezultatus per penkerius metus. Krašto apsauga – per septynerius. Yra labai neblogų rezultatų, išskyrus vieną poziciją, kur jau ne pirmas mėnuo matomas kritimas. Tai – bankai. Trečią mėnesį iš eilės pasitikėjimas jais krinta, nors nebuvo kokių nors bankrotų ar panašių įvykių. Matyt, bankų politika, mokesčiai ar kiti aspektai veikia žmonių nuotaikas“, – LRT RADO laidoje „Ryto garsai“ svarsto V. Gaidys.

Dėl naujo vadovo TS-LKD populiarumas auga

Pagal apklausos duomenis pirmosios pozicijos tarp partijų neapleidžia socialdemokratai. Po jų rikiuojasi Lietuvos liberalų sąjūdis (LLS), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Darbo partija (DP) ir partija „Tvarka ir teisingumas“ (TT). V. Gaidys atkreipia dėmesį, kad yra susidariusi ir kita partijų grupė, kurioje yra partijos, neturinčios tokio didelė palaikymo, bet surenkančios bent 5 proc. rinkėjų balsų. „Tai – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lenkų rinkimų akcija. Tokius rezultatus gautume, jeigu skaičiuotume pagal tuos, kurie ateitų rinkimus“, – nurodo V. Gaidys.

Anot jo, nors LLS išlieka antroje vietoje, pastaruosius kelis mėnesius stebimas partijos populiarumo mažėjimas. „Jeigu žiūrėtume kelių mėnesių rezultatus, aukščiausias taškas buvo pasiektas balandžio mėnesį. Paskui augimas sustojo. Dabar tai gali būti ir statistinės fliuktuacijos. Pamatysime, kaip bus rugsėjo mėnesį“, – sako „Vilmorus“ vadovas.

Šiek tiek kitoje pozicijoje yra TS-LKD, kurie išlaiko stabilius rezultatus. V. Gaidys pastebi, kad per pastaruosius mėnesius partiją teigiamai vertinančių žmonių šiek tiek daugėja. Jis svarsto, kad to priežastis gali būti naujo partijos vadovo išrinkimas. „Vis dėlto naujo vadovo – Gabrieliaus Landsbergio – atsiradimas pridėjo keletą procentinių punktų. Jau keletą mėnesių matosi tam tikras stabilus augimas“, – teigia LRT RADIJO pašnekovas.

Per metus labiausiai pasikeitė dviejų partijų padėtis

V. Gaidys taip pat akcentuoja, kad, norint nuspręsti apie partijų populiarumą, derėtų lyginti ne dvi paskutines apklausas, o ilgesnio laikotarpio rezultatus. Anot jo, paprastai partijų populiarumas svyruoja ir kas mėnesį vykdomoje apklausoje gali pakisti maždaug 2 proc. punktais.

„Partijoms tai būdinga labiau nei institucijoms. Jeigu žiūrėtume į metus, kas buvo liepos mėnesį praėjusiais metais, tai yra dvi partijos, kurių rezultatai, palyginti su dabartiniais, tikrai ryškiai skiriasi.  LLS populiarumas per tuos metus stipriai išaugo, o TT kaip tik labai sumažėjo. Vieną ar kitą mėnesį gali būti pakitimai dėl kokių nors įvykių ar pasisakymų“, – pabrėžia V. Gaidys.

Pasak jo, per ilgesnį laikotarpį partijų vertinimai taip pasikeitė, kad kai kurios šiuo metu Seime esančios partijos, jei rinkimai vyktų šiuo metu, nebūtų išrinktos – jos nesurenka nė 5 proc. balsų. Tarp šių partijų V. Gaidys įvardija Žaliųjų partiją ir „Drąsos kelio“ partiją. Pastaroji surinko vos 0,2 proc.

„Drąsos kelias“ pasižymėjo tik tuo metu, rinkimų momentu. Tada buvo visi tie įvykiai. Dabar ši partija išnyko, kaip daugelis partijų, kuriamų protestuojant ar dėl kitų priežasčių“, – aiškina V. Gaidys.

Dėl didžiausių simpatijų toliau kovoja prezidentė ir premjeras

Tarp visuomenės veikų didžiausių simpatijų vis dar sulaukia tie patys politikai – prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius. „Jau ne vieneri metai, kai tarp jų vyksta tokia reitingų konkurencija. Kiekvieną kartą mums smalsu pasižiūrėti, kuris bus pirmas, kuris – antras“, – tvirtina „Vilmorus“ vadovas.

Anot jo, D. Grybauskaitės reitingas pagal palankių vertinimų dalį yra šiek tiek aukštesnis, tačiau labai nežymiai. Be to, V. Gaidžio teigimu, jeigu žiūrėtume teigiamų ir neigiamų skirtumų balansą, A. Butkevičiaus rezultatas geresnis.

„Jo priešininkų vis dėlto yra mažiau. Yra 22 proc. D. Grybauskaitę vertinančių nepalankiai, nepasitikinčių ja. A. Butkevičių – 16,6 proc. Jo balansas geresnis, bet apklausoje yra ir atviras klausimas – kas geriausiai atstovauja jūsų interesus. Ten D. Grybauskaitės gerbėjų yra daugiau. Tai – stiprus rodiklis“, – tikina V. Gaidys.

Į aukštą vietą iškopė vos atsidūręs sąraše

Šiame sąraše pasižymi ir vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, šiuo metu užimantis ketvirtąją poziciją. „Iš tikrųjų čia gal yra tokių psichloginių paslapčių – vos patekęs į tą sąrašą, kai tapo ministru (iki tol kaip komisaras jis nebuvo reitinguojamas), jis iš karto užėmė labai aukštą vietą.[...] Žmonių simpatijos jam perduodamos a priori“, – pabrėžia LRT RADIJO pašnekovas.

Pasak V. Gaidžio, institucijomis žmonės pasitiki vis labiau. Jau ilgą laiką pirmosios vietos šiame reitinge neužleidžia policijos pareigūnai, kurie ir šį mėnesį pasiekė aukščiausią rezultatą nuo pat 1998 m. Policija šiuo metu pasitiki daugiau kaip 59 proc. apklaustųjų.

„Socialinė apsauga pasiekė geriausius rezultatus per penkerius metus. Krašto apsauga – per septynerius. Yra labai neblogų rezultatų, išskyrus vieną poziciją, kur jau ne pirmas mėnuo matomas kritimas. Tai – bankai. Trečią mėnesį iš eilės pasitikėjimais jais krinta, nors nebuvo kokių nors bankrotų ar panašių įvykių. Matyt, bankų politika, mokesčiai ar kiti aspektai veikia žmonių nuotaikas“, – svarsto V. Gaidys.

Apklausa daroma dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.