Tavo LRT

2015.07.17 11:53

Metai po MH17 katastrofos: kaltininkai neišaiškinti, lėktuvai vis dar skraido virš karo teritorijų

Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.07.17 11:53

Sukanka metai, kai virš Rytų Ukrainos buvo numuštas keleivinis Malaizijos oro linijų lėktuvas. Per šią katastrofą žuvo visi 298 juo skridę žmonės. Kad tokios tragedijos nepasikartotų ir būtų rasti katastrofos kaltininkai, Australijos užsienio reikalų ministrė Julia Bishop kalba apie būtinybę įkurti tarptautinį tribunolą, o šią savaitę Malaizija Jungtinėms Tautoms (JT) pateikė rezoliucijos projektą. Tikimasi, kad, įkūrus tribunolą, būtų užtikrintas asmenų, atsakingų už lėktuvo numušimą, nepriklausomas teismas.

Sukanka metai, kai virš Rytų Ukrainos buvo numuštas keleivinis Malaizijos oro linijų lėktuvas. Per šią katastrofą žuvo visi 298 juo skridę žmonės. Kad tokios tragedijos nepasikartotų ir būtų rasti katastrofos kaltininkai, Australijos užsienio reikalų ministrė Julia Bishop kalba apie būtinybę įkurti tarptautinį tribunolą, o šią savaitę Malaizija Jungtinėms Tautoms (JT) pateikė rezoliucijos projektą. Tikimasi, kad, įkūrus tribunolą, būtų užtikrintas asmenų, atsakingų už lėktuvo numušimą, nepriklausomas teismas.

Anot LRT RADIJO bendradarbės Nyderlanduose Elonos Huijben-Puščiūtės, manoma, kad, įkūrus tribunolą, pasisektų ne tik surasti kaltuosius, bet ir parodyti visam pasauliui, kad tarptautinė erdvė turi būti saugi. Tai ypač svarbu, nes dar ir dabar, praėjus metams po katastrofos, kai kurie lėktuvai skraido virš karo teritorijų, pavyzdžiui, Malio ar Pietų Sudano, nors oro linijos tai ir neigia.

Kaltininkai vis dar neišaiškinti

Malaizijoje žmonių, žuvusių per reiso MH17 lėktuvo katastrofą, atminimo ceremonija vyko jau prieš savaitę. O penktadienį šioje musulmoniškoje šalyje švenčiama vadinamoji Atsigavėjimo šventė, kuria užbaigiamas šventojo pasninko mėnuo – ramadanas. Vieną džiugiausių islamo dienų kai kurie malaiziečiai sutiks ne taip džiaugsmingai, juk būtent šiandien sukanka metai, kai virš Ukrainos buvo numuštas keleivinis lėktuvas. Iš 298 per katastrofą žuvusių žmonių – 44 Malaizijos piliečiai.

Kvala Lumpūro oro uoste Malaizijos premjeras Najibas Razakas teigė, kad katastrofos tyrimui yra reikalingas visų šalių bendradarbiavimas: ,,Mes kreipiamės į visas šalis, kad būtų užtikrintas visapusiškas bendradarbiavimas. Taip mes galėsime surinkti nepaneigiamus įrodymus dėl to, kas atsitiko, ir ypač apie tai, kas yra atsakingas dėl šio nedovanotino įvykio.“

Kaltų, dėl lėktuvo numušimo, išaiškinimo laukia ir žuvusiųjų artimieji. ,,Mes vis dar laukiame teisingumo. Akivaizdu, kad gyvenimas nėra toks laisvas. Norėtųsi, kad kaltininkai būtų nubausti“, – kalba jie.

Anot Malaizijos premjero, tarptautinis baudžiamasis tyrimas gali būti užbaigtas iki šių metų pabaigos. Laikraštis ,,The Telegraph“ praneša, kad oficialių kaltinimų dėl lėktuvo numušimo visai neseniai sulaukė Rytų Ukrainoje veikiančių separatistinių pajėgų vadas Igoris Girkinas. Bylą inicijavo 18 žuvusių keleivių artimieji.

Anot Nyderlandų generalinės prokuratūros, šios šalies vykdomas baudžiamasis tyrimas gali tapti pagrindu kaltinimams dėl masinės žmogžudystės ir karo nusikaltimų.

Dalis kaltės tenka ir Malaizijos oro linijoms

Priežastis, kodėl sudužo lėktuvas, aiškinasi tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovauja Nyderlandai. Būtent šios šalies piliečių katastrofoje žuvo daugiausia – 196.

Anot LRT Radijo bendradarbės Nyderlanduose Elonos Huijben-Puščiūtės, tyrimo eigą sunkino tai, kad keleivinis lėktuvas sudužo prorusiškų separatistų kontroliuojamoje Rytų Ukrainos teritorijoje, todėl buvo labai sunku susitarti, nusiųsti specialistus ir sutvarkyti taip, kad jie saugiai galėtų atlikti savo darbą.

„Be to, koją kišo tai, kad prasidėjo žiemos sezonas ir tyrimus teko atidėti keliems mėnesiams. Bet kovą buvo rastos nuolaužos, kurios patvirtino hipotezę, kad lėktuvą numušė raketa „Buk“. Taip pat tada žuvusiųjų artimiesiems buvo galima apsilankyti karinėje bazėje ir apžiūrėti lėktuvo nuolaužas. [...]“, – sako E. Huijben-Puščiūtė.

Rugsėjį Nyderlandų aviacijos katastrofų tyrėjų komanda paskelbė preliminarią ataskaitą. Nors tiesiogiai nerašoma, kad lėktuvą numušė raketa ,,žemė-oras“, kai kurie specialistai tuomet akcentavo būtent šią versiją.

Tyrimo išvadas Nyderlandų tyrėjai ketina paviešinti spalį, o JAV transliuotojas CNN prieš kelias dienas paskelbė gavęs pirminį šios ataskaitos variantą. Jame nurodoma, kad keleivinį lėktuvą numušė prorusiški separatistai. CNN teigia, kad dokumente įvardijamas konkretus raketos tipas, iš kur ji buvo paleista.

Ataskaitoje dalis kaltės priskiriama ir Malaizijos oro linijoms. Teigiama, kad bendrovė neatsižvelgė į įspėjimus ir toliau vykdė skrydžius virš konflikto apimtos teritorijos. Neatmetama versija, kad su šiais įspėjimais oro linijos net nebuvo susipažinusios. Tiesa, šios JAV transliuotojo skelbiamos informacijos oficialiai bendrovė nepatvirtino.

Siūloma įkurti tarptautinį tribunolą

Prieš mėnesį Rusijos bendrovė, gaminanti raketų ,,žemė-oras“ sistemas ,,Buk“, pristatė savo ekspertų išvadas. Tuomet įmonės direktorius Janas Novikovas sakė, kad tokias raketas, kokia numuštas Malaizijos laineris, turėjo ne Rusijos, bet Ukrainos ginkluotosios pajėgos. Anot jo, senesnio modelio raketų Rusijos kariuomenės arsenale nebėra.

Tiesa, Rusijos ekspertų pozicija kinta – anksčiau jie neigė kalbas, kad lėktuvas numuštas sistema ,,Buk“. Tada Rusijos gynybos ministerija teigė, kad laineriais esą buvo nušautas ukrainiečių naikintuvo.

Šias Rusijos skelbiamas išvadas visiška klastote pavadino britų tyrėjų komanda ,,Bellingcat“ – jie teigia, kad Rusijos ekspertai suklastojo palydovines nuotraukas.

Australijos užsienio reikalų ministrė Julia Bishop kalba apie būtinybę įkurti tarptautinį tribunolą. Šią savaitę Malaizija Jungtinėms Tautoms (JT) pateikė rezoliucijos projektą. Tikimasi, kad, įkūrus tribunolą, būtų užtikrintas asmenų, atsakingų už lėktuvo numušimą, nepriklausomas teismas. Šalis bendradarbiauja su Australija, Belgija, Ukraina ir Nyderlandais.

Anot LRT RADIJO bendradarbės E. Huijben-Puščiūtės, manoma, kad, įkūrus tribunolą, pasisektų ne tik surasti kaltuosius, bet ir parodyti visam pasauliui, kad tarptautinė erdvė turi būti saugi. Tai ypač svarbu, nes dar ir dabar, praėjus metams po katastrofos, kai kurie lėktuvai skraido virš karinių teritorijų, pavyzdžiui, Malio ar Pietų Sudano.

„Nors oro linijos neigia, tai vis dėlto vyksta, todėl tokios tragedijos gali kartotis. Reikia priminti, kad Rusija turi veto teisę ir gali bet kurį pasiūlymą vetuoti. Ji mano, kad ši byla JT Tribunole yra pateikta ne norint surasti kaltuosius, o tėra grandiozinis politinis šou. Žinoma, tai Rusijos argumentas, bet manau, kad Olandija laikysis savo pozicijos“, – pastebi E. Huijben-Puščiūtė.

Atminimas įamžinamas saulėgrąžomis

Atsakingų už katastrofą paieškos – tik viena iš numušto lėktuvo temų. Kita – 298 aukos ir jų atminimo įamžinimas. 38 aukos – iš Australijos. Australų pora prie savo namų sodina jiems padovanotas saulėgrąžų sėklas. Jos primena apie prieš metus Rytų Ukrainoje žuvusią poros dukrą.

Idėją su saulėgrąžomis, pasak LRT RADIJO bendradarbės Australijoje Ritos Baltušytės, sugalvojo „Sydney Morning Herald“ korespondentas Paulas McGeoughas ir fotografė Kate Geraghty. Jie sužinojo, kad žuvusios mergaitės Fatimos Dyczynski tėvai irgi lankėsi katastrofos vietoje ir ieškojo savo dukros. Supratę, kad jos tikrai nebėra, į Australiją parsivežė tik saulėgrąžų, kurios oro uoste buvo konfiskuotos.

„Tie žurnalistai per Ameriką atsigabeno saulėgrąžų galvų, išgliaudė ir sudžiovino sėklas, o paskui oficialiai per Žemės ūkio ministeriją ir perėję karantiną jas perdavė į Australiją. Dabar sėklos dalijamos ne tik Australijoje, bet ir Anglijoje, Olandijoje, Italijoje, Indonezijoje, net pačioje Malaizijoje“, – pasakoja R. Baltušytė.

Didelis dėmesys žuvusiųjų artimiesiems, anot E. Huijben-Puščiūtės, skiriamas ir Nyderlanduose. Pavyzdžiui, neseniai spaudoje pasirodė pranešimas, kad kuriamas humanitarinis fondas. Jame bus kaupiamos lėšos, kurios bus dalijamos žuvusiųjų šeimoms, be to, iš to paties fondo bus finansuojamas monumentas.

„Man teko matyti porą dokumentinių filmų ir labai stebėjausi, kad didelis dėmesys skiriamas ir Ukrainoje gyvenantiems žmonėms, kurie prisilietė prie šios tragedijos arba rado žuvusius žmones. Žmogiškoji pusė labai svarbi – galvojama ne tik apie žuvusiuosius ir jų artimuosius, bet ir apie tuos žmones, kurie žuvusiuosius surado. Tai taip pat didelė trauma“, – pabrėžia E. Huijben-Puščiūtė.

Dabar didžiosios lėktuvo nuolaužos iš laukų, kuriuose pernai sudužo lėktuvas, išvežtos į Nyderlandus, tačiau smulkesnės vis dar guli katastrofos vietoje. Pagrindinėje lainerio sudužimo vietoje dabar pastatytas laikinas memorialas. Čia sukrauti vaikiški žaislai, žvakės ir gėlės.

Penktadienį paviešintą vaizdo įrašą iš įvykio vietos galite pažiūrėti čia.