Tavo LRT

2015.09.08 13:45

Naujas radijo spektaklis – iš važiuojančio automobilio

LRT.lt2015.09.08 13:45

Kuriant radijo teatro spektaklį pagal Vaivos Grainytės pjesę „Nuo ašies“, buvo įdomiausia realiomis eismo sąlygomis vaidinti automobilyje, kuriame teko įsijausti į vairavimo instruktoriaus vaidmenį. Taip teigia šį vaidmenį atlikęs aktorius Vidmantas Fijalkauskas. „Nors kolegei Gabrielei Malinauskaitei, kuri turėjo dar ir „nemokėti“ vairuoti, matyt, buvo dar įdomiau“, – sako jis.

Kuriant radijo teatro spektaklį pagal Vaivos Grainytės pjesę „Nuo ašies“, buvo įdomiausia realiomis eismo sąlygomis vaidinti automobilyje, kuriame teko įsijausti į vairavimo instruktoriaus vaidmenį. Taip teigia šį vaidmenį atlikęs aktorius Vidmantas Fijalkauskas. „Nors kolegei Gabrielei Malinauskaitei, kuri turėjo dar ir „nemokėti“ vairuoti, matyt, buvo dar įdomiau“, – sako jis.

Pasak režisierės Saulės Norkutės, kuriant spektaklį, teko susikoncentruoti į garsą, o ne gerai pažįstamą vaizdą: „Tai ir tapo pagrindiniu viso šio proceso iššūkiu – kaip visą pjesės ir spektaklio mintį išreikšti per garsus, o svarbiausia – kaip sukurti pasaulį, kuris būtų atpažįstamas ir įtikinamas.“

Drauge su garso režisieriumi Vladu Dieniniu S. Norkutė nusprendė viską įrašinėti „gyvai“ automobilyje. Jame vyko visos repeticijos ir įrašai. Anot režisierės, spektaklio kūrėjai stengėsi kaip įmanoma realiau pavaizduoti vykstančią vairavimo pamoką.

„Norėjome, kad klausytojas jaustų ne tik tai, kaip dirba automobilis, bet ir kaip erdvėje juda aktoriai, keičiasi pjesėje veikiantys metų laikai. Įrašius aktorių balsus, užtrukome ir prie montažo, ir prie papildomų garsų ieškojimo.

Be abejo, tai nebuvo taip paprasta, kaip pasirodė iš pradžių: teko gerai suplanuoti veiksmus, apgalvoti, o kartais tiesiog pasikliauti intuicija ir išmėginti daug įvairiausių dalykų, kol surasdavome geriausią sprendimą, kuris perteiktų dramaturgės sumanymą“, – pasakoja S. Norkutė.

Dramaturgė V. Grainytė, režisierės teigimu, pjesėje „Nuo ašies“ pavaizduoja įprastas ir daugeliui lengvai atpažįstamas situacijas, kurios netikėtai  atsiskleidžia giliu filosofiniu rakursu.

„Įdomiausia, kad po šio spektaklio pasikeitė mano santykis su garsu. Dabar daug daugiau dėmesio skiriu garsams, jų šaltiniams. Toks jausmas, kad jie pradėjo daug labiau dominuoti mano aplinkoje“, – pastebi S. Norkutė.

Ji pasakoja, kaip kartą garso režisierius V. Dieninis FM radijo bangas persuko į AM dažnį. Tai, S. Norkutės teigimu, buvo viena iš keiščiausių patirčių.

„Atrodė, jog AM bangų skleidžiami keisti garsai nunešė į kitą pasaulį. Dabar, kai jau turiu supratimą apie radijo spektaklių kūrimo „virtuvę“, darbą su garsu, būtų labai gaila apleisti šią sritį. Galvoje kirba daugybė idėjų apie naujus spektaklius ir radijo teatro galimybes“, – sako režisierė.

Aktorius V. Fijalkauskas džiaugiasi, kad į radijo teatrą ateina autoriai, besidomintys radijo teatro specifika. Maža to, jie, aktoriaus žodžiais, geba kurti tokias istorijas, kai iš paprastos situacijos pakylama į gerokai platesnius apibendrinimus, o mažame automobilio salonėlyje atsiveria durys į metafizines erdves.

„Visa dramaturgės sumanyta istorija buvo perkelta į realią aplinką, kad klausytojas praktiškai pajustų, „pamatytų“ pjesėje vykstantį veiksmą. Spektaklio kūrimo metu tai ir buvo įdomiausia – iš tikrųjų, realiomis eismo sąlygomis, važiuoti automobilyje ir įsijausti į vairavimo instruktoriaus vaidmenį. Nors kolegei Gabrielei Malinauskaitei, kuri turėjo dar ir „nemokėti“ vairuoti, matyt, buvo dar įdomiau“, – sako V. Fijalkauskas.

Jo teigimu, pats įsimintiniausias radijo spektaklio kūrimo momentas buvo tą dieną, kai aktoriai vaidino priešpaskutinę sceną: „Mes (aš, vairavimo instruktorius, ir mokinė) esame atsidūrę po ledu, visiškoje tamsoje. Paklusdami režisierės S. Norkutės sumanymui, mes realiai užsidarėme garaže be langų, uždarėme duris, išjungėme šviesas ir dar užsimerkėme – kad būtų visiškai tamsu ir kad tą tamsą išgirstų bei pajustų ir klausytojai.“

V. Grainytės pjesės „Nuo ašies“ premjera liepos 26 d. 14.05 val. per LRT RADIJĄ. Kartojama rugpjūčio 1 d. 12.10 val.  LRT KLASIKOS  programoje.

Režisierė S. Norkutė, garso režisierius V. Dieninis, garso operatorius Ramūnas Jasutis. Vaidina aktoriai G. Malinauskaitė ir V. Fijalkauskas.

V. Grainytės pjesė – LRT RADIJO ir Asociacijos LATGA organizuoto radijo dramaturgijos konkurso „Kviečia radijo teatras“, skirto „Teatrų metams“, II vietos laureatė.

L. Stasiulionytės nuotr.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.