Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.08 13:45

LRT veidai išsiruošė į ekspediciją upe, kuria ėjo Lietuvos istorija

Sekmadienį prasideda Nacionalinė ekspedicija „Nemunu per Lietuvą“. LRT projekto dalyviai sieks įdomiai papasakoti sudėtingą Lietuvos istoriją, atskleisti unikalų Lietuvos kraštovaizdį, supažindinti su Lietuvos regionų etnokultūrinėmis tradicijomis ir virtuve.

Sekmadienį prasideda Nacionalinė ekspedicija „Nemunu per Lietuvą“. LRT projekto dalyviai sieks įdomiai papasakoti sudėtingą Lietuvos istoriją, atskleisti unikalų Lietuvos kraštovaizdį, supažindinti su Lietuvos regionų etnokultūrinėmis tradicijomis ir virtuve.

„Sugalvojome sukurti būdą, kaip populiariai papasakoti tai, kas svarbu. Lietuvos istorija turi įvairiausių įdomybių, tikimės papasakoti ne vadovėlinę istoriją“, – kalba vienas projekto sumanytojų ir dalyvių Edmundas Jakilaitis.

Nuo Kauno iki Klaipėdos ekspedicija planuoja plaukti 7 dienas, per kiekvieną jų bus kuriama valandos trukmės dokumentinė laida. Projektas truks dvejus metus – kitais metais planuojama plaukti nuo Nemuno ištakų šalia Minsko iki Kauno. „Nemuną pasirinkome todėl, kad šia upe ir ėjo visa Lietuvos istorija“, – sako E. Jakilaitis.

Ekspedicijos dalyviai plauks autentišku Lietuvos Jūrų muziejaus sukurtu plokščiadugniu žvejybiniu buriniu laivu „Kurėnu“.

„Yra dalykų, kurie svarbūs ir įdomūs ne pačiai plačiausiai auditorijos daliai, ir yra tam tikros priemonės, kurios įdomios didelei auditorijos daliai: realybės šou elementas, dalyvavimas, nuotykiai ir t. t. Kaip šiandien juokiausi – kas gi nenori pamatyti Zitos, išlendančios iš palapinės?“ – apie projekto formatą pasakoja žinomas LRT žurnalistas.

Kartu su juo plaukianti Zita Kelmickaitė tvirtina apie tokias akimirkas nepagalvojusi. „Baisu. Šito nenumačiau. Sutikau todėl, kad kvietė E. Jakilaitis, leistis į tokį nuotykį yra įdomu. Bet kai pagalvojau, kad būsiu filmuojama susivėlus, baisu. Čia mano didysis rūpestis“, – juokiasi muzikologė.

Visose septyniose ekspedicijos sustojimo vietose jų lauks vietinės bendruomenės, bus vakaronės su vietiniais patiekalais, chorais, ansambliais, šokėjais. Už susitikimus su šiomis bendruomenėmis Z. Kelmickaitė ir bus atsakinga, mat šiuos žmonės jai jau teko pažinti per kitus jos laidų filmavimus.

„Važiuojame ne kurti ir improvizuoti, turime labai detalius scenarijus – 10 minučių tikslumu. Jūrininkai iš to turbūt šaipytųsi, nes neįmanoma apskaičiuoti laiko, plaukiant laivu“, – sako E. Jakilaitis.  „Vien plūduriuoti ir degintis nebus kada“, – įsitikinusi Z. Kelmickaitė.

Be gerai žinomų LRT veidų, į ekspediciją „Nemunu per Lietuvą“ leisis ir „Kurėno“ kapitonas Romualdas Adomavičius, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, muzikantas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, lenktynininkas Benediktas Vanagas, ekspedicijai vadovas  Alfredas Bumblauskas. „Mane traukia ta dviejų vyrų kompanija (A. Bumblausko ir S. Paltanavičiaus), nes šie žmonės turi daug žinių, po savaitės laiko kitaip pamatai istorinius dalykus“, – įsitikinusi Z. Kelmickaitė.

Ekspedicijos dalyvius lydės 16 žmonių filmavimo grupė. „Vežamės skraidančias kameras, kranto komandoje turime tris automobilius, lydintį laivą, kuriame yra ir elektros energijos“, – vardija E. Jakilaitis. LRT žurnalistas tikina, kad ekspedicijos nesutrukdytų net ir blogas oras. Blogiausiu atveju – pakoreguotų nuotaiką. „Zita mums bus vietoj saulės“, – juokiasi žurnalistas.

Nacionalinės ekspedicijos „Nemunu per Lietuvą“ išlydėtuvės – jau šį sekmadienį 10 val. Kaune, prie Aleksoto tilto ir Vytauto bažnyčios. 

Ekspedicijos nuotykius sekti galima portale LRT.lt, LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ bei LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi