Naujienų srautas

Tavo LRT2015.06.28 19:20

Kodėl pigesniam tos pačios veikliosios medžiagos vaistui reikalingas receptas?

Kai kurie preparatai su viena veikliąja medžiaga gali būti parduodami tik su receptu, o tą pačią medžiagą turintis kito gamintojo vaistas – ir be recepto. Su vaisto kaina tai visiškai nesusiję, tikina Ligonių kasų atstovė Lina Bušinskaitė.

Kai kurie preparatai su viena veikliąja medžiaga gali būti parduodami tik su receptu, o tą pačią medžiagą turintis kito gamintojo vaistas – ir be recepto. Su vaisto kaina tai visiškai nesusiję, tikina Ligonių kasų atstovė Lina Bušinskaitė.

LRT Radijo klausytoja piktinasi, kad, norėjusi nusipirkti tos pačios veikliosios medžiagos pigesnį vaistą, ji buvo paprašyta recepto. „Vaistinėje pirkau vaistus ir paprašiau „Ibuprofeno 400“, tačiau pigesnio. Man pasakė – turite atnešti gydytojo receptą, pigesni vaistai be recepto neparduodami. Ar turi teisę parduoti tik patį brangiausią vaistą?“, – domisi klausytoja.  

Ligonių kasų atstovė L. Bušinskaitė sako, kad tam tikri preparatai su konkrečia veikliąja medžiaga gali būti parduodami tik su receptu, o tą pačią medžiagą turintis kito gamintojo vaistas gali būti parduodamas ir be recepto. 

„Vaistas ibuprofenas yra bendrinio vaistinio preparato pavadinimas. Jį gamina keletas gamintojų. Šiuo atveju labai svarbu žinoti tai, kad vienų gamintojų pagaminti vaistai su ta pačia veikliąja medžiaga ibuprofenu yra parduodami be recepto, o kitų gamintojų pagaminti vaistai parduodami tik su receptu“, – aiškina pašnekovė. 

Tai reiškia, kad neturint recepto, vaistininkas neturi teisės jų parduoti, nesvarbu, kokia būtų jo kaina. „Šiuo atveju manytume, kad vaistininkas turėjo suteikti visą pirkėjai reikalingą ir ją dominančią informaciją apie perkamus vaistus ir skirtingų gamintojų kainas“, – sako Ligonių kasos atstovė. 

Bet kokiu atveju, jeigu kyla klausimų, reikia kreiptis į vaistininką. Jis turi atsakyti į visus su preparatų kainomis susijusius klausimus.

Dėl vaistų kompensavimo taip pat galite skambinti Valstybinės ligonių kasos numeriu 8 700 88 888. 

Svarbu žinoti, kad vaistinėje, perkant receptinius vaistus, tiek kompensuojamuosius, tiek nekompensuojamuosius, vaistininkas privalo kompiuterio monitoriaus ekrane parodyti visą recepte nurodytų vaistų sąrašą pagal kainas: nuo pigiausio iki brangiausio. Tokiu atveju pacientas gali iš sąrašo pasirinkti norimą vaistą pagal savo galimybes.

Primename pacientams, kad vaistą svarbu rinktis ne pagal kainą, pakuotę, gamintoją, o būtent veikliąją medžiagą. Jei pacientas perka ne receptinį vaistą, kuris yra savitarnos lentynoje, jo kaina taip pat turi būti nurodyta, kitu atveju išsamią informaciją turi pateikti vaistininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą