Tavo LRT

2015.05.23 09:39

Policija, teismais, prokuratūra ir savivaldybėmis pasitikime labiau nei bet kada

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.05.23 09:39

Nors ugniagesiai gelbėtojai jau ilgą laiką neužleidžia pirmosios pasitikėjimo valstybės institucijomis vietos, pasitikėjimas kitomis įstaigomis pasiekė rekordines aukštumas, teigia visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Jis vardija, kad pasitikėjimas policija, teismais, savivaldybėmis, prokuratūra – aukščiausias per daugiau nei 10 metų.

Nors ugniagesiai gelbėtojai jau ilgą laiką neužleidžia pirmosios pasitikėjimo valstybės institucijomis vietos, pasitikėjimas kitomis įstaigomis pasiekė rekordines aukštumas, teigia visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Jis vardija, kad pasitikėjimas policija, teismais, savivaldybėmis, prokuratūra – aukščiausias per daugiau nei 10 metų.

„Policija pasitiki 59 proc. Tai – aukščiausias rezultatas per 15 metų. Šio rodiklio augimas yra nuoseklu – auga po truputį, bet auga taip, kad šiuo metu policija pasitiki labiau negu Bažnyčia. Šioks toks skirtumas tarp jų yra“, – LRT Radijui sako V. Gaidys.

Partijų reitingai netikėtumų nepateikė

„Vilmorus“ apklausa rodo, kad, jei rinkimai į Seimą vyktų dabar, daugiausia balsų gautų Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Už juos balsuotų 18,5 proc. Lietuvos gyventojų. Antrąją vietą užimtų Lietuvos liberalų sąjūdis (LLS), už kurį šiuo metu balsuotų 12 proc. Treti – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), surenkantys 9,5 proc. balsų. Toliau rikiuojasi Darbo partija (DP) ir partija „Tvarka ir teisingumas“ (TT).

Anot sociologo V. Gaidžio, jei į šiuos duomenis būtų neįtraukti nuomonės neturintys ir iš viso rinkimuose neplanuojantys balsuoti žmonės, reitingai dar labiau išaugtų. „Tie skaičiai padidėtų. Socialdemokratai surinktų 28 proc. balsų, liberalai – 19 proc., TS-LKD – 15 proc. Netgi septynios partijos praeina barjerą. Tarp jų – Lenkų rinkimų partija“, – teigia V. Gaidys.

Partijų populiarumo reitinguose ekspertas neįžvelgia didesnių pasikeitimų. Jo tvirtinimu, padidėjo TS-LKD reitingas, ir jie šiuo metu tvirtai užima trečiąją vietą populiarumo sąraše. „Gali būti, kad taip nutiko dėl naujo pirmininko. Žiniasklaidos dėmesys buvo skiriamas jiems. TT reitingas šiuo metu sumažėjo, lyginant su buvusiu prieš metus“, – atkreipia dėmesį sociologas.

Pasak jo, liūdniausios nuotaikos šiuo metu ir yra TT partijoje. Jis nurodo, kad, stebint šios partijos populiarumo dinamiką, populiarumo reitingai ėmė mažėti jau prieš dvejus metus, nors partija kurį laiką ir buvo antra pagal populiarumą Lietuvoje.

„Tam tikrą laiką [reitinge – LRT.lt] jie buvo antrieji. Gal jų elektoratas pasyvesnis, gal per rinkimus pasirodo ne taip aktyviai. [...] Šiuo metu reitinge jie yra netgi penkti. Rodiklis – ne kaži koks“, – svarsto V. Gaidys.

Premjeras pirmą kartą populiarumu aplenkė Prezidentę

Vertinant pavienius politikus, jau ilgą laiką patys populiariausi buvo Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius. Anot V. Gaidžio, Prezidentė paprastai aplenkdavo premjerą, tačiau šį kartą reitingai rodo pasikeitimą. Pirmą kartą, „Vilmorus“ vadovo teigimu, į pirmąją vietą tarp populiariausių politikų iškopė A. Butkevičius.

„A. Butkevičius yra pirmesnis už D. Grybauskaitė, nors tas skirtumas yra tik 0,1 proc. – t. y. tik vieno žmogaus skirtumas. Bet, kaip būna ir sporte, dalis sekundės – ir tu jau antras, o ne pirmas. Vertinant statistiškai, jie abu yra patys populiariausi“, – sako V. Gaidys

Sociologas vardija, kad trečiąją vietą, nors ir nemenkai atitrūkęs nuo Prezidentės ir premjero, užima Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Beveik taip pat teigiamai vertinamas vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis ir LLS lyderis Eligijus Masiulis.

„Tai – patys populiariausi politikai. Įdomi situacija su Gabrieliumi Landsbergiu. Jis pirmą kartą patenka į reitinguojamų politikų sąrašą kaip Seimo partijos pirmininkas. Vis dėlto jo rezultato balansas yra neigiamas: 22 proc. jį vertina teigiamai, 29 proc. – neigiamai, tačiau tai yra visų gyventojų vertinimas. Tarp partijos rėmėjų jis, matyt, labai populiarus, ir tai partijai yra naudinga“, – teigia V. Gaidys.

Pasitikėjimas teismais – pirmą kartą teigiamas

Tarp valstybės institucijų pirmosios pasitikėjimo pozicijos jau ilgą laiką neapleidžia ugniagesiai gelbėtojai. Tačiau rekordinio pasitikėjimo šį kartą sulaukia ir kitos institucijos. Anot LRT Radijo pašnekovo, pasitikėjimas policija pasiekė didžiausias aukštumas per pastaruosius 15 metų.

„Policija pasitiki 59 proc. Tai – aukščiausias rezultatas per 15 metų. Šio rodiklio augimas yra nuoseklus – auga po truputį, bet auga taip, kad šiuo metu policija pasitiki labiau negu Bažnyčia. Šioks toks skirtumas tarp jų yra“, – pabrėžia V. Gaidys.

Jo tvirtinimu, pasitikėjimas teismais taip pat buvo prastas. Sociologas pripažįsta, kad ir dabar pasitikėjimas nėra itin aukštas, bet šiuo metu jis tapo teigiamu ir aukščiausiu per visą reitingavimo istoriją. Teigiamai šią instituciją vertina 28 proc., neigiamai – 23 proc.

„Prokuratūros rezultatas taip pat yra aukščiausias per tiek laiko, kiek esame matavę. Neseniai praėjo savivaldybių rinkimai. Matyt, tiesioginiai rinkimai išėjo į naudą. Per dešimt metų pasitikėjimas savivaldybėmis pasiekė geriausią rezultatą“, – sako V. Gaidys.

Apklausa daroma dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt