Tavo LRT

2015.05.20 14:30

D. Grybauskaitė apie „An-2“ paiešką: galbūt reikėtų svarstyti kai kurių pareigūnų neatitikimą savo pareigoms

LRT RADIJAS, LRT.lt2015.05.20 14:30

Dingusio lėktuvo „An-2“ paieška buvo pavėluota ir neprofesionali, LRT Radijui sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Be to, anot jos, buvo nepakankamai komunikuota su pilotų artimaisiais.

Dingusio lėktuvo „An-2“ paieška buvo pavėluota ir neprofesionali, LRT Radijui sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Be to, anot jos, buvo nepakankamai komunikuota su pilotų artimaisiais.

„Žinoma, gerai, kad radome patį lėktuvą, bet matosi (ir kuo toliau, tuo labiau ryškėja), kad veiksmai buvo neoperatyvūs, pavėluoti, nenuoseklūs: tai nuspręsta ieškoti, tai nutraukti paiešką, tai vėl ieškoti. Tuo labiau kad nutraukti paieškos nebuvo galima, nes tiek tarptautinės konvencijos, tiek mūsų pačių įsipareigojimai sau ir kitiems yra, kad paieška ir gelbėjimo operacijos turi būti tęsiamos tol, kol nelieka jokios pagrįstos vilties išgelbėti likusius gyvus žmones. Taigi tai buvo ir pavėluota, ir neoperatyvu, ir nenuoseklu, ir svarbiausia – neprofesionalu“, – LRT Radijui sako D. Grybauskaitė.

Šalies vadovės žodžiais, stumdymasis tarp institucijų žinybų ir atsakomybės permetinėjimas rodo dar blogesnę situaciją: „Ne tik kad nemokame tvarkytis, bet ir nemokame prisiimti ir atsakomybės.“ D. Grybauskaitės manymu, tyrimai, kurie bus pradėti,  turėtų suteikti konkretesnės informacijos ir padėti ateityje nedaryti tokių klaidų bei neprofesionalių žingsnių.

„Ypač, kai kiekviena minutė, kiekviena valanda yra svarbi, kai kalbame apie žmogaus gyvybę. Žmogaus gyvybė yra svarbiausia, ir kaina čia jau nebeegzistuoja. Galvoti, kiek kainuos, kokią įrangą siųsti [negalima]. Reikia siųsti viską, kad galėtume išgelbėti žmones tol, kol tai yra įmanoma. Dabar, žinoma, sunku spėlioti, kaip bus. Bet reikia ieškoti toliau, kol bent jau pagal galimybes rasime kažkokius ženklus apie mūsų lakūnus“, – sako Prezidentė.

D. Grybauskaitė priduria, kad ne tik paieška, bet ir komunikacija su pilotų artimaisiais, jos nuomone, buvo nepakankama, netgi ignoruojant žmones. Tai, svarsto šalies vadovė, galėjo sukelti dar skaudesnių išgyvenimų.

„Manyčiau, kad yra iš ko mokytis. [...] Konkreti situacija išryškino tiek daug bėdų, kad išvadų yra daug“, – teigia D. Grybauskaitė.

Jos nuomone, reikės imtis rimtų pakeitimų ir atliekant procedūras, ir paskirstant atsakomybę. „Galbūt net [reikėtų svarstyti] atskirų žmonių neatitikimą savo pareigoms. Taigi situacija išryškino labai daug skaudulių“, – priduria šalies vadovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt