Naujienų srautas

Tavo LRT2015.09.08 13:45

Klausiate – atsakome. Ar nuotolinio nuskaitymo vandens skaitiklis nekenkia sveikatai?

Energetikos ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tikina, kad nuotolinio nuskaitymo vandens skaitiklis visiškai nekenkia sveikatai ir skleidžia gerokai mažesnę spinduliuotę, nei leidžia norma. Savo ruožtu Vilniaus universiteto (VU) radiofizikos profesorius Jonas Grigas sako, kad sveikatos institucijų atstovai nemokai skaityti arba pamišo Hipokrato priesaiką.  

Energetikos ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai tikina, kad nuotolinio nuskaitymo vandens skaitiklis visiškai nekenkia sveikatai ir skleidžia gerokai mažesnę spinduliuotę, nei leidžia norma. Savo ruožtu Vilniaus universiteto (VU) radiofizikos profesorius Jonas Grigas sako, kad sveikatos institucijų atstovai nemoka skaityti arba pamiršo Hipokrato priesaiką.

LRT Radijo klausytojas iš Vilniaus susirūpinęs, kad jo sveikatai gali pakenkti butuose montuojami nuotolinio karšto vandens skaitikliai su nuotolinio duomenų nuskaitymo ir perdavimo sistema. „Man implantuotas širdies stimuliatorius. Gydytojai sakė, kad negalima naudotis jokiais elektroniniais prietaisais. „Vilniaus energija“ stato elektroninius skaitiklius su nuotoliniu valdymu. Man jie gali būti kenksmingi gyvybei“, – sako klausytojas.

Energetikos ministro atstovas Mantas Dubauskas tikina, kad klausimas dėl nuotolinių skaitiklių buvo iškilęs dar 2011 m. Jo teigimu, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Fizikinių veiksnių tyrimų skyriaus specialistai Vilniuje atliko matavimus keliuose butuose, kuriuose yra tokie skaitikliai, duomenų siuntimo momentu.  M. Dubauskas atkreipia dėmesį, kad duomenys iš skaitiklio siunčiami tik kartą per mėnesį. 

„Buvo nustatyta, kad siuntimo momentu elektromagnetinės spinduliuotės energijos srauto tankis siekia mažiau nei 0,1 mikrovato į kvadratinį centimetrą. Leistina norma yra 10 mikrovatų į kvadratinį centimetrą. Tai – 100 kartų mažiau, negu leistina norma“, – tvirtina pašnekovas. Energetikos ministro atstovo žodžiais, jeigu būtų pagrįstas įtarimas, kad minėti skaitikliai tikrai yra kitokių techninių specifikacijų, kitokių savybių ir daug kartų galingesni, tuomet matavimai būtų atliekami dar kartą.

Tokiai pozicijai pritaria ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Valdas Ustila. „Turime informacijos, kad nuotolinio nuskaitymo vandens skaitiklių galia yra apie 1000 kartų mažesnė už normą. Ta spinduliuotė yra tokia maža, kad net nepasiekia žemutinės prietaiso matavimo ribos“, – kalba jis. V. Ustilos teigimu, jeigu prietaisai kokybiškai pagaminti, jie yra sertifikuoti, turi atitikties įvertinimą ir yra saugūs.

Tuo metu Vilniaus universiteto (VU) radiofizikos profesorius J. Grigas yra kitos nuomonės. Jis aiškina, kad nuotolinis vandens skaitliuko rodmenų skaitymas vyksta elektromagnetiniu mikrobangų spinduliu. Mikrobangas gerai sugeria žmogaus kūnas.

„Jos neigiamai veikia žmones. Jų impulsai gali sugadinti jautrius elektroninius pritaisius. Panašius impulsus skleidžia mobilūs ar belaidžiai telefonai, todėl lėktuvuose ar ligoninėse prašoma išjungti mobilius telefonus, kad nesutrikdytų elektronikos“, – sako profesorius. J. Grigo teigimu, nešiojantys elektrostimuliatorius turėtų vengti statyti namuose nuotolinio nuskaitymo vandens skaitliukus ir naudotis mobiliaisiais telefonais, nes jie gali sutrikdyti stimuliatoriaus veiklą.

Pašnekovas tikina, kad pieš keletą metų Amerikos Floridos valstijos tyrėjai paskelbė apie pusantro šimto puslapių ataskaitą, kurioje parodė, kad nuotolinio nuskaitymo vandens skaitikliai skleidžia žalingą spinduliuotę ir kelia grėsmę žmonių sveikatai. Tyrimas rodo, kad skaitiklių esama įvairių, o jų skleidžiama spinduliuotė viršija leistiną normą. „Gal mūsų sveikatos institucijų atstovai nemokai skaityti arba pamišo Hipokrato priesaiką“, – svarsto radiofizikos profesorius.   

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą