Naujienų srautas

Tavo LRT2015.05.06 23:15

Politologė: Rusija turi du variantus

Rusija turi pasirinkti vieną iš dviejų galimų scenarijų, sako Mykolo Romerio universiteto dėstytoja politologė Rima Urbonaitė. Kuris variantas bus pasirinktas, gali paaiškėti po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizito Maskvoje, kuriam, politologės nuomone, dabar treniruojamasi Minske.

Rusija turi pasirinkti vieną iš dviejų galimų scenarijų, sako Mykolo Romerio universiteto dėstytoja politologė Rima Urbonaitė. Kuris variantas bus pasirinktas, gali paaiškėti po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vizito Maskvoje, kuriam, politologės nuomone, dabar treniruojamasi Minske.

Anot R. Urbonaitės, Baltarusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė informaciją, kad Minske prasidėjo darbas vadinamosiose tematinėse grupėse, kuriose dirba ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos, Donecko ir Luhansko respublikų bei kiti atstovai.

„Keliami ekonomikos ir infrastruktūros atstatymo klausimai, žinoma, aptariama pabėgėlių programa ir humanitarinė pagalba, politiniai ir saugumo klausimai. Nors čia viskas taip formaliai sudėliota, turbūt reikia akcentuoti, jog [...] susitikimas vėl prasideda nuo to, kad reikia nutraukti ugnį. Tokiu būdu konstatuojama, kad Minsko susitarimai, kurie buvo priimti iki tol, neveikia“, – atkreipia dėmesį R. Urbonaitė.

Jos teigimu, pastarąsias dienas Rytų Ukrainoje matomas suaktyvėjimas. Politologė tvirtina, jog technikos judėjimas ir žuvusių žmonių skaičiaus didėjimas yra akivaizdus, ir abejoja, ar darbas tematinėse grupėse turės teigiamos įtakos šiems įvykiams.

„Esu labiau linkusi traktuoti, kad šis darbinių grupių susitikimas yra kaip paruošiamasis susitikimas A. Merkel vizitui, kuris vyks netrukus – gegužės 10 d. Manyčiau, kad tada turėtų vykti tikrosios derybos, nes tai yra tie du žmonės [A. Merkel ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas – LRT.lt], kurie gali labai spręsti Rytų Ukrainos likimą ir įvykių eigą“, – įsitikinusi R. Urbonaitė.

Politologė pritaria, kad Rusija gali pulti Ukrainą po gegužės 9-osios, kai bus pasibaigęs minėjimas Maskvoje, bet neatmeta galimybės, jog kariniai veiksmai gali prasidėti bet kada. Anot jos, suaktyvėję veiksmai Rytų Ukrainoje nesukliudytų parado, todėl Rusija puolimą gali pradėti bet kurią dieną.

„Mano nuomone, reikėtų labai aiškiai sudėlioti situaciją. Rusija dabar turi du pasirinkimus. Pirmas scenarijus – toliau destabilizuoti situaciją visoje Ukrainoje, neišprovokuojant didesnių Vakarų sankcijų. Reikia palaikyti rusenantį konfliktą, t. y. tokį, koks jis buvo pastaruosius mėnesius. Sankcijos veikia, ir Rusijos ekonominė situacija yra tikrai pakankamai sudėtinga“, – tvirtina R. Urbonaitė.

Jos nuomone, dėl prastėjančios Rusijos ekonominės padėties, senkančių rezervinių fondų, šaliai gali būti pavojinga imtis aktyvesnių veiksmų, nes Vakarų taikomos sankcijos dar labiau sustiprėtų. Tačiau politologė įvardija ir kitą, priešingą, scenarijų – Rusija imsis aktyvių karinių veiksmų dar iki gegužės 9-osios, dar labiau paspartindama Ukrainos griuvimą.

„Karinės operacijos reikalauja labai daug pastangų iš valstybės. Dabar jau puikiai matome, žmonių pasitikėjimas valdžia Ukrainoje – katastrofiškas. Ukrainos valdžiai tai – išlikimo laikotarpis, nes, turint tokį pasitikėjimą, labai sunku dirbti. Jeigu tai tęsis toliau, neatmestina kito Maidano galimybė. Gali būti, kad Ukrainos Maidano istorija dar nepasibaigė“, – sako R. Urbonaitė. Ji taip pat pabrėžia, kad antrasis scenarijus būtų išbandymas Vakarams, nes Rusija tikrintų, kiek Vakarai leidžia Rusijai veikti Ukrainoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi