Naujienų srautas

Tavo LRT2015.04.28 00:57

L. Linkevičius Latvijos ir Estijos dalyvavimo kariniame parade Maskvoje nesureikšmina

Nereikia sureikšminti to, kad Lietuva – vienintelė iš Baltijos valstybių, kuri nedalyvaus gegužės 9-osios minėjimo parade Maskvoje, tikina užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jo teigimu, tai terodo, kad kai kuriais klausimais Europos Sąjungos (ES) narių valstybių pozicijos išsiskiria.

Nereikia sureikšminti to, kad Lietuva – vienintelė iš Baltijos valstybių, kuri nedalyvaus gegužės 9-osios minėjimo parade Maskvoje, tikina užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jo teigimu, tai terodo, kad kai kuriais klausimais Europos Sąjungos (ES) narių valstybių pozicijos išsiskiria.

„Kartais nuomonė sutampa, kartais – ne. Nereikia iš to daryti ypatingų istorijų. Juk kartais, kai diskutuojame dėl kai kurių bendrai priimamų dokumentų, būname vienumoje. Tikrai, deja, kartais būname mažumoje, o kartais – vienumoje. Ką darysi – toks laikmetis. Vienybė – labai svarbu, bet ne mažiau svarbūs ir kiti vertybiniai dalykai. Todėl ir pozicija kartais išsiskiria“, – sako L. Linkevičius.

– Ar Lietuvos atstovai gegužės 9 d. dalyvaus kariniame parade Maskvoje?

– Lietuvos atstovai, ambasadorius, dalyvaus visuose renginiuose, padės gėlių prie žuvusiųjų kapų, tačiau parade nedalyvaus. Mes taip nusprendėme, nes kariniame parade bus švenčiama ne tik prieš daugelį metų pasiekta pergalė, bet ir neteisėta Krymo aneksija. Tuo neturėtume nė kiek abejoti. Nenorėjome kartu dalyvauti. Visuose renginiuose, išskyrus karinį paradą, ambasadorius dalyvaus.

– Tai gegužės 9 d. Lietuvos ambasadoriaus kariniame parade Maskvoje nebus?

– Ne, nebus. Taip pat, kiek žinau, nebus Ukrainos, Gruzijos ambasadorių. Tiesiog toks mūsų sprendimas. Kitų sprendimas – kitoks. Nemanau, kad turėtume dramatizuoti šią situaciją. Niuansus paaiškinau – yra pastarojo meto įvykiai. Jie ne mažiau svarbūs negu vertinimai, kurie buvo prieš daugelį metų. Nenorime dalyvauti neteisėto veiksmo – Krymo aneksijos – šventime.

– Latvija ir Estija patvirtino, kad gegužės 9 d. parade Maskvoje jų valstybes atstovaus ambasadoriai.

– Taip, tai girdėjau.

– Ar buvo koordinacija tarp ES valstybių?

– Buvo mėginimų.

– Kodėl jie nutrūko?

– Buvo mėginimai tartis, tačiau valstybių pozicijos skirtingos. Buvo labai sunku susitarti. Ne visais atvejais pozicijos būna vienodos.

– Ką tai sako apie ES vienybę?

– Tai sako, kad kartais nuomonė sutampa, kartais – ne. Nereikia iš to daryti ypatingų istorijų. Juk kartais, kai diskutuojame dėl kai kurių bendrai priimamų dokumentų, būname vienumoje. Tikrai, deja, kartais būname mažumoje, o kartais – vienumoje. Ką darysi – toks laikmetis. Vienybė – labai svarbu, bet ne mažiau  svarbūs ir kiti vertybiniai dalykai. Todėl ir pozicija kartais išsiskiria.

– Apžvalgininkai sako, kad toks Lietuvos sprendimas – nedeleguoti ambasadoriaus – kraštutinė praktika, kuri valstybiniuose santykiuose naudojama gana retai.

– Apžvalgininkai teisūs. Tai – tikrai reta praktika.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą