Sveikata

2022.01.14 21:21

PGR ir greitieji antigenų testai: kiek jų rezultatai patikimi?

LRT.lt2022.01.14 21:21

Lietuvoje fiksuojant rekordinius užsikrėtimų COVID-19 atvejų skaičius ir šalyje siaučiant omikron atmainai, dažnas renkasi testuotis namie greitaisiais antigenų testais ir taip išaiškinti – serga ar neserga. Kiti keliauja tiesiai į mobiliuosius punktus, kur atliekami PGR tyrimai. Vis dėlto kartais pasirodo informacijos apie tai, kad ir kontaktą turėjusiam, ir simptomus jaučiančiam žmogui testai rodo neigiamą rezultatą.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Virusologinių tyrimų poskyrio vedėja Svajūnė Muralytė LRT.lt sako, kad savikontrolei skirtų testų jautrumas turi būti ne mažesnis nei 80 proc., o specifiškumas – ne mažesnis nei 97 proc.

Pasak jos, skirtingų gamintojų testų jautrumas skiriasi, tačiau tų, kuriuos perka NVSPL, paprastai nėra mažesnis nei reglamentuota ministro įsakymuose.

„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl COVID-19 ligos tyrimų atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, antigeno testų specifiškumas turi būti ne mažesnis nei 99 proc., jautrumas – ne mažesnis nei 90 proc.“, – kalbėdama apie mobiliuosiuose punktuose atliekamus antigeno tyrimus sako pašnekovė.

S. Muralytės teigimu, greitieji antigenų testai virusą gali aptikti tik esant pakankamam jo kiekiui.

„Paprastai tai būna kelios dienos po simptomų atsiradimo. Skirtingų gamintojų greitieji testai skiriasi savo jautrumu, specifiškumu ir kitomis savybėmis, todėl vertinti reikėtų konkretų greitąjį testą. Tačiau, žinoma, PGR tyrimas yra tikslesnis, jis yra laikomas auksiniu standartu. Tad visuomet, abejojant dėl greitojo testo tikslumo, rekomenduojama atlikti PGR tyrimą“, – sako S. Muralytė.

Anot jos, praktikoje pasitaiko, kad ir PGR tyrimas būna netikslus, tačiau tai priklauso nuo daugybės sąlygų.

„Tyrimo tikslumas priklauso nuo ėminio paėmimo, transportavimo sąlygų, naudojamų reagentų jautrumo ir specifiškumo. Taip pat nuo to, koks viruso kiekis organizme, pavyzdžiui, jei labai mažas, po kurio laiko jis jau ir visai nebeaptinkamas. Jei žmogus abejoja tyrimo tikslumu, galima pakartoti tyrimą“, – pabrėžia NVSPL atstovė.

Ji priduria, kad kai kurių reagentų gamintojai teigia, kad jų parduodamų reagentų jautrumas ir specifiškumas yra 100 proc.

„PGR tyrimui atlikti gali būti naudojami įvairūs reagentai. Skirtingų reagentų jautrumas ir specifiškumas skiriasi, tačiau analitinis jautrumas yra ne mažesnis kaip 95 proc. ir analitinis specifiškumas ne mažesnis kaip 99 proc.

PGR tyrimas yra laikomas auksiniu standartu laboratorinėje diagnostikoje. PGR metodu yra aptinkama viruso genetinė medžiaga, kuri prieš detekciją yra pagausinama, todėl šio metodo analitinis jautrumas yra gerokai didesnis lyginant su, pavyzdžiui, antigenų testais, kuriais aptinkama ne viruso genetinė medžiaga, o baltymai, kurių pagausinti neįmanoma“, – LRT.lt sako pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt