Sveikata

2021.12.08 16:40

JK tyrimas rodo, kad „Pfizer“ ir „VaxZevria“ vakcinų nuo COVID-19 derinimas su „Moderna“ užtikrina geresnį imuninį atsaką

LRT.lt2021.12.08 16:40

Remiantis pirmadienį paskelbtais rezultatais, Didžiojoje Britanijoje atliktas COVID-19 vakcinų derinimo tyrimas parodė, kad stipresnis imuninis atsakas pasireiškė tiems asmenims, kurie buvo paskiepyti pirmąja „VaxZevria“ („AstraZeneca“) arba „Pfizer-BioNTech“ vakcinos doze, o po devynių savaičių – „Moderna“, praneša „Reuters“.

„Pavyko iššaukti tikrai gerą imuninį atsaką... tiesą sakant, geresnį nei nustatytas Oksfordo gamybos „VaxZevria“ vakcinos dviejų dozių slenkstis“, – „Reuters“ sakė už „Com-COV2“ pavadintą tyrimą atsakingas Oksfordo profesorius Matthew Sneipas.

Išvados, patvirtinančios lankstų vakcinų dozavimą, suteiks vilties neturtingoms ir vidutines pajamas gaunančioms šalims, kurioms gali tekti derinti skirtingų gamintojų vakcinas, skiepijant gyventojus pirmąja ir antrąja dozėmis, jei kartais baigtųsi kurios nors iš vakcinų atsargos.

„Manau, kad šio tyrimo duomenys bus ypač įdomūs ir vertingi mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims, kur vis dar vyksta skiepijimas pirmąja ir antrąja vakcinos doze“, – sakė M. Sneipas.

„Mes parodėme, kad nebūtina griežtai laikytis skiepijimo to paties gamintojo vakcinos antrąja doze protokolo... ir kad jei yra galimybė greičiau paskiepyti gyventojus, naudojant skirtingas vakcinas, tai ir reikėtų daryti“, – aiškino profesorius.

Pasak Oksfordo universiteto mokslininkų, jei po pirmosios „VaxZevria“ vakcinos dozės sušvirkščiama „Moderna“ arba „Novavax“, sužadinama stipresnė antikūnų ir T limfocitų reakcija, palyginti su dviem „VaxZevria“ dozėmis.

Tyrimas, kuriame dalyvavo 1070 savanorių, taip pat parodė, kad imuninė reakcija kur kas stipresnė, jei po pirmosios „Pfizer-BioNTech“ vakcinos dozės antrajai naudojama „Moderna“ vakcina, lyginant su dviem standartinio „Pfizer-BioNTech“ kurso dozėmis.

Pirmoji „Pfizer-BioNTech“ ir antroji „Novavax“ vakcinos dozė paskatina organizmą pagaminti daugiau antikūnų nei dvi „VaxZevria“ vakcinos dozės, nors skiepijant pagal šį planą antikūnų ir T ląstelių susidaro mažiau nei po dviejų „Pfizer-BioNTech“ dozių.

Remiantis medicinos žurnale „Lancet“ paskelbto Oksfordo universiteto tyrimo duomenimis, jokių saugumo problemų nekilo.

Daugelis šalių, susiduriančių su sparčiai augančių užsikrėtimų skaičiumi ir vakcinų trūkumu, ir iki šio tyrimo derino skirtingų gamintojų vakcinas.

Augant užsikrėtimo atvejų skaičiui, kruopščiai tiriamas skiepų suteikiamos apsaugos ilgaamžiškumas, kartu svarstant ir skiepijimo stiprinančiąja doze galimybę. Nauji viruso variantai, įskaitant delta ir omikron, skatina dar labiau spartinti skiepijimo kampanijas.

„Com-COV2“ tyrimą atlikusių mokslininkų teigimu, buvo tikrinamas vakcinų derinio veiksmingumas pirminio viruso ir jo beta bei delta variantų atveju. Anot jų, tenka pripažinti, kad vakcinų veiksmingumas viruso atmainoms yra sumažėjęs, tačiau tai pasakytina apie visus įmanomus jų derinius.

Pagal skirtingas technologijas pagamintų vakcinų derinimas yra naujas dalykas, pavyzdžiui, „Pfizer“ ir „Moderna“ yra mRNR vakcinos, „VaxZevria“ – virusinių vektorių, o „Novavax“ – baltymų pagrindu pagaminta vakcina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt